O.C. 60/2021

February 17, 2021


            The Lieutenant Governor in Council

1          reappoints John Charles Chapman as a public member to the council of the College of Licensed Practical Nurses of Alberta for a term to expire on March 20, 2023;

2          effective April 1, 2021, appoints Lawrence (Larry) Fichtner as a public member to the council of the College of Licensed Practical Nurses of Alberta for a term to expire on March 31, 2023;

3          effective April 1, 2021, appoints the following persons as public members to the council of the College of Licensed Practical Nurses of Alberta, each for a term to expire on March 31, 2024;

            (a)        Linda Osinchuk;

            (b)        Crystal Phillips;

4          prescribes the remuneration payable to public members of the council of the College of Licensed Practical Nurses of Alberta as that specified in Schedule 1, Part B of the Committee Remuneration Order, subject to review;

5          amends Order in Council numbered O.C. 96/2017 by striking out section 1(a).

For Information only

Recommended by:          Minister of Health

Authority:                             Health Professions Act
                                                (section 13)