O.C. 53/2021

February 10, 2021


            The Lieutenant Governor in Council

1          appoints Ramandeep Singh, to succeed Dr. Vincent L. Salyers, Ed.D., as a public member to the council of the College of Alberta Dental Assistants for a term to expire on February 9, 2024;

2          effective April 1, 2021, appoints Barbara Joy as a public member to the council of the College of Alberta Dental Assistants for a term to expire on March 31, 2023;

3          effective April 1, 2021, appoints Ayodele Adediran as a public member to the council of the College of Alberta Dental Assistants for a term to expire on March 31, 2024;

4          prescribes the remuneration and expenses payable to the public members of the council of the College of Alberta Dental Assistants as that specified in Schedule 1, Part B of the Committee Remuneration Order, subject to review;

5          amends Order in Council numbered O.C. 360/2017 by striking out section 1(a).

For Information only

Recommended by:          Minister of Health

Authority:                             Health Professions Act
                                                (section 13)