O.C. 125/2020

April 22, 2020


            The Lieutenant Governor in Council

1          appoints Linda Banister as a member of The Board of Governors of Grant MacEwan University for a term to expire on April 21, 2023;

2          effective June 28, 2020, reappoints the following persons as members of The Board of Governors of Grant MacEwan University, each for a term to expire on June 27, 2023:

            (a)        Cameron Barr;

            (b)        Jasmine Nuthall;

3          effective June 28, 2020, appoints the following persons as members of The Board of Governors of Grant MacEwan University, each for a term to expire on June 27, 2023:

            (a)        Robin Julian Martin;

            (b)        John Stelter;

4          rescinds Order in Council numbered O.C. 63/2017;

5          effective June 28, 2020, rescinds Order in Council numbered O.C. 226/2017.

For Information only

Recommended by:          Minister of Advanced Education

Authority:                             Post-secondary Learning Act
                                                (sections 16, 32.2 and 56)