O.C. 303/2017

October 4, 2017


            The Lieutenant Governor in Council

1          appoints Bukola Salami as a public member to the council of the Alberta College of Social Workers for a further term to expire on October 3, 2020;

2          appoints Natalie Mikus-Joly as a public member to the council of the Alberta College of Social Workers for a term to expire on October 3, 2020;

3          effective October 7, 2017, reappoints Murray Bernard Hiebert as a public member to the council of the Alberta College of Social Workers for a term to expire on October 6, 2020;

4          prescribes the remuneration and expenses payable to the public members of the council of the Alberta College of Social Workers as that specified in Schedule 1, Part B of the Committee Remuneration Order, subject to review;

5          rescinds Orders in Council numbered O.C. 192/2014 and O.C. 225/2015;

6          effective October 7, 2017, rescinds Order in Council numbered O.C 399/2014.

            For Information only

Recommended by:          Minister of Health

Authority:                           Health Professions Act
                                             (section 13)