Copyright and Disclaimer Print  


_______________________________________________________________________

The 2000 Index begins on page 1 and is arranged in alphabetical order under
six major headings:

- Advertisements
- Appointments
- Government Notices
- Orders in Council
- Proclamations
- Resignations and Retirements

Three Table of Contents are published in the first section (pages i-viii)
to help you find material in the 2000 index.

The Alphabetical Table of Contents, contains in alphabetical order, each of
the major headings, subheadings, and subdivisions found in the index. It
includes the names of Acts used in the index and it contains many
cross-references.

The Systematic Table of Contents is a subject guide arranged in the order
in which corresponding material is published in the index. Entries are
filed alphabetically within indentions. There are no cross-references in
the Systematic Table of Contents.

The List of Acts Cited, is arranged in alphabetical order and lists the
name of each Act cited in the index.  Material is published in the Alberta
Gazette by authority of an enabling statute. 

     ALPHABETICAL TABLE OF CONTENTS


Acquisition by Utilicorp United Inc.    1
Act Proclaimed in Force  27
Advertisements 1
Agency Accreditation     20
Agency Accreditation - Cancellation     20
Agreement Entered   25
Agriculture, Food and Rural Development 6
Alberta Corporate Tax Amendment Act, 1996    27
Alberta Fishery Regulations   7
Alberta Opportunity Company   16
Alberta Opportunity Fund Act  16
Alberta Securities Commission 23
Amended Memorandum of Association  7
Amendment to Society Objects  7
Amendments to Alberta Securities Commission Rules 23
Amendments to Alberta Securities Commission Rules Section 16 - Categories
of Registration
 of Dealers    23
Amendments to Alberta Securities Commission Rules Section 77(1)  23
Annexation of Land  25
Annual Report (1999) - Electronic Interception    10
Appointment of Returning Officers  14
Appointments   5
Approval of Purchaser's Protection Programs  16
Assistant Chief Judge Appointed    5
Business Corporations Act     2, 3, 8
Business Corporations Amendment Act, 2000    27
Cancellation of Qualified Technician Appointment  10
Cancellation of Qualified Technician Appointment (Intoxilyzer 5000C)  11
Capital Borrowing Regulation  14
Cemetery Companies Act   8
Census Policy  16
Certificate of Change of Personal Name  8
Certificate of Dissolution    23
Certificate of Registration   23
Change of Address of Provincial Court Judge  5
Change of Area of an Irrigation District     6
Change of Name - Municipal District     25
Change of Name Act  8
Cities    3
Co-operative Associations Act 8
Community Development    6
Companies Act  8
Condominium Property Act 16
Conflicts of Interest Amendment Act, 1998    27
Consequential Amendments to Alberta Securities Commission Rules Sections
181.5
   and 181.7   23
Contract Increases Approved   9
Contracting States to the Convention on the Civil Aspects of International
Child Abduction     11
Convene the Legislative Assembly - Fourth Session Twenty-fourth Legislature     27
Corporate Accreditation  20
Corporate Accreditation - Cancellation  21
Corporate Name Changes   8
Corporate Registrations, Incorporations and Continuations   8
Corporate Registry  7
Corporations Dissolved/Struck Off/Registration Cancelled    8
Corporations Liable for Dissolution/Strike Off/Cancellation of Registration     8
Corporations Revived/Reinstated/Restored     8
Counties  3
Credit Union Act    8, 23, 24
Declaration of Withdrawal from Unit Agreement     20
Designation of Designated Analyst Appointment - Erratum     13
Designation of Designated Analyst Appointment     11
Designation of Qualified Technician Appointment (Intoxilyzer 5000C)   11
Designation of Qualified Technician Appointment   11
Election Act   16
Emblems of Alberta (Alberta Dress Tartan) Amendment Act, 2000    27
Employment Pension Plans Amendment Act, 1999 27
Energy Statutes Amendment Act, 2000     27
Environment    7
Erratum (Corporate Registry)  8
Erratum (Designation of Designated Analyst Appointment)     13
Erratum (Loan Authorizations) 16
Erratum (Sale or Disposition of Land)   10
Erratum (School District Authorized to Issue Debenture)     14
Estates Passed to the Crown - Ultimate Heir  23
Executive Council   7
Family Law Statutes Amendment Act, 1999 27
Farming Practices Protection Statutes Amendment Act, 1999   27
Government Notices  6
Government Organization Act   9, 10, 27
Government Services 7
Health and Wellness 8
Health Care Protection Act    27
Historical Resources Act 6, 7
Hosting Expenses    6, 7, 8, 10, 13, 16, 20, 23
Infrastructure 9
Innovation and Science   10
Insurance Act  1, 24
Insurance Companies Act, SC 1991   1, 2
Insurance Notice    1, 24
International & Intergovernmental Relations  10
International Child Abduction Act  11
Irrigation Act 1, 3, 6
Irrigation District Notice    1, 6
Irrigation Districts Act 6, 27
Joint Municipal Accreditation 21
Joint Municipal Accreditation - Cancellation 21
Justice   10
Justice of the Peace Act 28
Learning  13
Legislative Assembly     14
Loan and Trust Corporations Act    8, 23, 24
Loan Authorizations 16
Loan Authorizations - Erratum 16
Member Returned to Serve in the Legislative Assembly   16
Metis Settlements Act    16
Metis Settlements General Council  16
Mines and Minerals Act   20, 25, 26
Ministerial Order   6, 13
Miscellaneous Statutes Amendment Act, 1999 (No. 2)     27
Miscellaneous Statutes Amendment Act, 2000   27
Motor Transport Board    9
Municipal Accreditation  22
Municipal Accreditation - Cancellation  22, 23
Municipal Affairs   16
Municipal Districts 3
Municipal Government Act 3, 4, 16, 25, 26
Municipality   3
National Instrument 35-101 Conditional Exemption from Registration for
United States
 Broker-Dealers and Agents    23
National Instrument 41-101 Prospectus Disclosure Requirements    23
National Instrument 43-101 Standards of Disclosure for Mineral Projects    23
National Instrument 44-101 Short Form Prospectus Distributions   23
National Instrument 44-102 Shelf Distributions    23
National Instrument 44-103 Post-Receipt Pricing   23
National Instrument 62-101 Control Block Distribution Issues     23
National Instrument 62-102 Disclosure of Outstanding Share Data  23
National Instrument 62-103 The Early Warning System and Related Take-Over
Bid and
   Insider Reporting Issues   23
Natural Areas Designation Amendment Order    26
Notice of Amalgamation   8
Notice of Application for Private Bill  2
Notice of Certificate of Dissolution (Credit Union Act)     24
Notice of Certificate of Intent to Dissolve  2, 24
Notice of Court Ordered Winding-Up 2
Notice of Dissolution of Partnership    2
Notice of Intention to Designate Registered Historic Resource    6
Notice of Intention to Designate Provincial Historic Resource    6
Notice of Issuance of Letters Patent    24
Notice of Liquidation    2
Notice of Variation Order     7
Notice of Winding-Up of Company    3
Notice to Cancel Certificate of Limited Partnership    3
Order Designating Provincial Historic Resource    6
Order Designating Registered Historic Resource    7
Order in Council Rescinded    25
Orders in Council   25
Orders in Council listed by Number 26
Orders in Council listed by Act    25
Orders Issued by the Registrar of Corporations    8
Partnership Act     2, 3, 8
Petroleum and Natural Gas Tenure Regulations 20
Premium Rates - 2001     24
Proclamations  27
Production Allocation Unit Agreement    20
Provincial Court Judge Appointed   5
Provincial Court Judge Elevation   5
Provincial Court Judges Act   5, 28
Provincial Park Designation Order  25
Provincial Parks Act     25, 26
Provincial Recreation Areas Amendment Order  25
Public Sale of Land 3, 16
Public Trustee Act  13
Public Trustee Office    13
Rate Enforcement Return  1
Registries     8
Related Party By-law     24
Religious Societies' Land Act 8
Repeal of Alberta Securities Commission Orders    23
Repeal of Alberta Securities Commission Rules     23
Resignation of Justice of the Peace     28
Resignation of Provincial Court Judge   28
Resignations and Retirements  28
Resource Development     20
Retirement of Provincial Court Judge    28
Rule 41-501 Use of Prospectus Complying with Ontario Securities Commission
Requirements   23
Rule 44-801 Implementing National Instrument 44-101 Short Form Prospectus
Distributions  23
Rule 44-802 Implementing National Instrument 44-102 Shelf Distributions    23
Rule 44-803 Implementing National Instrument 44-103 Post-Receipt Pricing   23
Rural Utilities Act 8
Safety Codes Act    20, 21, 22, 23
Safety Codes Council     20
Sale or Disposition of Land - Erratum   10
Sale or Disposition of Land   9
School Act     13
School District Authorized to Issue Debentures (Erratum)    14
School District Authorized to Issue Debentures    14
Securities Act 23
Securities Amendment Act, 2000     27
Societies Act  7, 8
Special Notice 8
Supernumerary Judge Appointed 5
Supernumerary Judge Reappointed    5
Termination of Justice of the Peace     28
Time Limit for Receiving Petitions for Private Bills   14
Towns     3
Transfer Notice     9
Treasury  23
Treasury Branches   24
Ultimate Heir Act   23
Unclaimed Balances Transferred to the Provincial Treasurer  13
Unit Agreement 20
Village Dissolved   25
Villages  4
Wilderness Areas, Ecological Reserves and Natural Areas Act 26
Winding-Up Act, RSC 1985, cW-11    2
Workers' Compensation Board   24
Workers' Compensation Act     24

     SYSTEMATIC TABLE OF CONTENTS

Advertisements
     Acquisition by Utilicorp United Inc.    1
     Insurance Notice    1
     Irrigation District Notice - Rate Enforcement Return   1
     Notice of Application for Private Bill  2
     Notice of Certificate of Intent to Dissolve  2
     Notice of Liquidation    2
     Notice of Court Ordered Winding-Up 2
     Notice of Dissolution of Partnership    2
     Notice to Cancel Certificate of Limited Partnership    3
     Notice of Winding-up of Company    3
     Public Sale of Land
       Cities  3
       Counties     3
       Irrigation District    3
       Municipal Districts    3
       Municipality 3
       Towns   3
       Villages     4
Appointments
     Assistant Chief Judge Appointed    5
     Change of Address of Provincial Court Judge  5
     Provincial Court Judge Appointed   5
     Provincial Court Judge Elevation   5
     Supernumerary Judge Appointed 5
     Supernumerary Judge Reappointed    5
Government Notices
     Agriculture, Food and Rural Development
       Change of Area of an Irrigation District   6
       Hosting Expenses  6
       Irrigation District Notice  6
     Community Development
       Hosting Expenses  6
       Ministerial Order - Designation Rescinded  6
       Notice of Intention to Designate Provincial Historic Resource  6
       Notice of Intention to Designate Registered Historic Resource  6
       Order Designating Provincial Historic Resource  6
       Order Designating Registered Historic Resource  7
     Education - (See Learning)
     Energy - (See Resource Development)
     Environment
       Hosting Expenses  7
       Notice of Variation Order   7
     Environmental Protection - (See Environment)
     Executive Council
       Hosting Expenses  7
     Government Services
       Amended Memorandum of Association     7
       Amendment to Society Objects     7
       Corporate Name Changes 8
       Corporate Registrations, Incorporations and Continuations 8
       Corporations Dissolved/Struck Off/Registration Cancelled  8
       Corporations Liable for Dissolution/Strike Off/Cancellation of
Registration   8
       Corporations Revived/Reinstated/Restored   8
       Hosting Expenses  8
       Erratum 8
       Notice of Amalgamation 8
       Orders Issued by the Registrar of Corporations  8
       Special Notice    8
      Registries - Certificate of Change of Personal Name   8
     Health and Wellness
       Hosting Expenses  8
     Infrastructure
       Contract Increases Approved 9
       Motor Transport Board - Transfer Notice    9
       Sale or Disposition of Land 9
       Sale of Disposition of Land - Erratum 10
     Innovation and Science
       Hosting Expenses  10
     International & Intergovernmental Relations
       Hosting Expenses  10
     Justice
       1999 Annual Report - Electronic Interception    10
       Cancellation of Qualified Technician Appointment     10
       Cancellation of Qualified Technician Appointment (Intoxilyzer
5000C)    11
       Contracting States to the Convention on the Civil Aspects of
International
          Child Abduction     11
       Designation of Designated Analyst Appointment   11
       Designation of Qualified Technician Appointment 11
       Designation of Qualified Technician Appointment (Intoxilyzer 5000C) 11
       Erratum - Designation of Designated Analyst Appointment   13
       Hosting Expenses  13
       Public Trustee Office - Unclaimed Balances Transferred to the
Provincial Treasurer     13
     Learning
       Hosting Expenses  13
       Ministerial Order (School Act)   13
       School District Authorized to Issue Debentures  14
       School District Authorized to Issue Debentures - Erratum  14
     Legislative Assembly
       Time Limit for Receiving Petitions for Private Bills 14
       Appointment of Returning Officers     14
       Member Returned to Serve in the Legislative Assembly 16
     Metis Settlement General Council
       Census Policy     16
     Municipal Affairs 
       Approval of Purchaser's Protection Programs     16
       Hosting Expenses  16
       Public Sale of Land
         Special Areas   16
       Special Areas Hosting Expenses   16
     Alberta Opportunity Company
       Erratum - Loan Authorizations    16
       Loan Authorizations    16
     Registries - (See Government Services)
     Resource Development
       Declaration of Withdrawal from Unit Agreement   20
       Hosting Expenses  20
       Production Allocation Unit Agreement  20
       Unit Agreement    20
     Safety Codes Council
       Agency Accreditation   20
       Agency Accreditation - Cancellation   20
       Corporate Accreditation     20
       Corporate Accreditation - Cancellation     20
       Joint Municipal Accreditation    21
       Joint Municipal Accreditation - Cancellation    21
       Municipal Accreditation     22
       Municipal Accreditation - Cancellation     23
     Alberta Securities Commission
       Amendments to Alberta Securities Commission Rule Section 16 -
Categories of
         Registration of Dealers   23
       Amendments to Alberta Securities Commission Rule Section 77(1) 23
       Amendments to Alberta Securities Commission Rules    23
       Consequential Amendments to Alberta Securities Commission Rules
Sections 181.5 and
         181.7 23
       National Instrument 35-101 Conditional Exemption from Registration
for United States
          Broker-Dealers and Agents     23
       National Instrument 41-101 Prospectus Disclosure Requirements  23
       National Instrument 43-101 Standards of Disclosure for Mineral
Projects  23
       National Instrument 44-101 Short Form Prospectus Distributions 23
       National Instrument 44-102 Shelf Distributions  23
       National Instrument 44-103 Post-Receipt Pricing 23
       National Instrument 62-101 Control Block Distribution Issues   23
       National Instrument 62-102 Disclosure of Outstanding Share Data     23
       National Instrument 62-103 The Early Warning System and Related
Take-Over Bid
          and Insider Reporting Issues  23
       Repeal of Alberta Securities Commission Orders  23
       Repeal of Alberta Securities Commission Rules   23
       Rule 41-501 Use of Prospectus Complying with Ontario Securities
         Commission Requirements   23
       Rule 44-801 Implementing National Instrument 44-101 Short Form
           Prospectus Distributions     23
       Rule 44-802 - Implementing National Instrument 44-102 Shelf
Distributions  23
       Rule 44-803 Implementing National Instrument 44-103 Post-Receipt
Pricing   23
     Transportation and Utilities - (See Infrastructure)
     Treasury 
       Certificate of Dissolution  23
       Certificate of Registration 23
       Estates Passed to the Crown 23
       Hosting Expenses  23
       Insurance Notice  24
       Notice of Certificate of Dissolution  24
       Notice of Certificate of Intent to Dissolve     24
       Notice of Issuance of Letters Patent  24
     Treasury Branches
       By-law No. 2 24
     Workers' Compensation Board
        2001 Premium Rates    24
Orders in Council
     Orders in Council Listed by Act
         Mines and Minerals Act    25
         Municipal Government Act  25
         Provincial Parks Act 25
         Wilderness Areas, Ecological Reserves and Natural Areas Act  26
     Orders in Council Listed by Number 26
Proclamations
     Act Proclaimed into Force     27
     Convene the Legislative Assembly   27
Resignations and Retirements
     Resignation of Justice of the Peace     28
     Resignation of Provincial Court Judge   28
     Retirement of Provincial Court Judge    28
     Termination of Justice of the Peace     28


     LIST OF ACTS CITED


Alberta Corporate Tax Amendment Act, 1996    27
Alberta Opportunity Fund Act  16
Business Corporations Act     2, 3, 8
Business Corporations Amendment Act, 2000    27
Cemetery Companies Act   8
Change of Name Act  8
Companies Act  8
Condominium Property Act 16
Conflicts of Interest Amendment Act, 1998    27
Co-operative Associations Act 8
Credit Union Act    8, 23, 24
Election Act   16
Emblems of Alberta (Alberta Dress Tartan) Amendment Act, 2000    27
Employment Pension Plans Amendment Act, 1999 27
Energy Statutes Amendment Act, 2000     27
Family Law Statutes Amendment Act, 1999 27
Farming Practices Protection Statutes Amendment Act, 1999   27
Government Organization Act   9, 10, 27
Health Care Protection Act    27
Historical Resources Act 6, 7
Insurance Companies Act  1, 2
Insurance Act  1, 24
International Child Abduction Act  11
Irrigation Act 1, 3, 6
Irrigation Districts Act 6, 27
Justice of the Peace Act 28
Loan and Trust Corporations Act    8, 23, 24
Metis Settlements Act    16
Mines and Minerals Act   20, 25, 26
Miscellaneous Statutes Amendment Act, 1999 (No. 2)     27
Miscellaneous Statutes Amendment Act, 2000   27
Municipal Government Act 3, 4, 16, 25, 26
Partnership Act     2, 3, 8
Provincial Court Judges Act   5, 28
Provincial Parks Act     25, 26
Public Trustee Act  13
Religious Societies' Land Act 8
Rural Utilities Act 8
Safety Codes Act    20, 21, 22, 23
School Act     13
Securities Act 23
Securities Amendment Act, 2000     27
Societies Act  7, 8
Ultimate Heir Act   23
Wilderness Areas, Ecological Reserves and Natural Areas Act 26
Winding-up Act 2
Workers' Compensation Act     24

Regulations Cited

Alberta Fishery Regulations   7
Capital Borrowing Regulation  14
Petroleum and Natural Gas Tenure Regulations 20



_______________________________________________________________________________


     2000 PAGE KEY -- VOLUME 96

Page Nos. Date of Gazette     Issue No.

1-113     January 15, 2000    1
115-228   January 31, 2000    2
229-348   February 15, 2000   3
349-452   February 29, 2000   4
453-575   March 15, 2000 5
577-666   March 31, 2000 6
667-772   April 15, 2000 7
773-882   April 29, 2000 8
883-1007  May 15, 2000   9
1009-1113 May 31, 2000   10
1115-1282 June 15, 2000  11
1283-1390 June 30, 2000  12
1391-1513 July 15, 2000  13
1515-1607 July 31, 2000  14
1609-1735 August 15, 2000     15
1737-1831 August 31, 2000     16
1833-1927 September 15, 2000  17
1929-2027 September 30, 2000  18
2029-2150 October 14, 2000    19
2151-2249 October 31, 2000    20
2251-2490 November 15, 2000   21
2491-2601 November 30, 2000   22
2603-2753 December 15, 2000   23
2755-2886 December 31, 2000   24

_________________________________________________________________________

     Advertisements

Acquisition by Utilicorp United Inc.
Transalta Utilities Corporation's Distribution and Retail Business    1843

Insurance Notice
(Insurance Act, Insurance Companies Act)
Aegon Insurance Company (U.K.) Limited  51, 150
AETNA Life Insurance Company of Canada and AETNA Acceptance Corporation
Limited / The
   Maritime Life Assurance Company 483, 604
AIG Life Insurance Company of Canada / Hartford Life Insurance Company of
Canada    51
American Credit Indemnity Company / Euler American Credit Indemnity Company     51, 150
American Reinsurance Company  2409, 2523
Assitalia - Le Assicurazioni D'italia S.p.A  484, 604, 677
Associates Financial Life Insurance Company  1539, 1652
Calvert Insurance Company / Specialty National Insurance Company 2661,
2816
Canadian Group Underwriters Insurance Company     677, 790
CGU Insurance Company of Canada / Commercial Union Assurance Company
   of Canada   150, 270
CGU Insurance Company of Canada / GAN General Insurance Company  369, 484
CIBC General Insurance Company / The Personal Direct Insurance Company
   of Canada, and, La Personnelle Directs, Compagnie D'Assurance Du Canada 2181, 2409
Constitution Insurance Company of Canada     150, 270
Continental Assurance Company 151, 270
CT Direct Insurance Inc./CT Assurance Directe Inc. / TD General Insurance
   Company/Compagnie D'Assurances G‚n‚rales TD    2181, 2409
Hanover Insurance Company     2816
Icarom PLC     2816
Lawyers' Professional Indemnity Company 2524, 2661
Markham General Insurance Company  270, 369
Millennium Insurance Corporation   52
National Fidelity Life Insurance Company / Bankers National Life
   Insurance Company     2051, 2182
Northern Indemnity, Inc. / Seaboard Surety Company of Canada     369, 484
Providence Washington Insurance Company 677, 790
Prudential of America Life Insurance Company (Canada) / 3752178 Canada Inc.     1051 
Rain and Hail Insurance Corporation     52, 151
RBC Life Insurance Company/Compagnie D'Assurance Vie RBC / Westbury
   Canadian Life Insurance Company/Westbury Canadienne, Compagnie
   D'Assurance Vie  1539, 1652
Royal Maccabees Life Insurance Company / Reassure America Life
   Insurance Company     1949, 2051
Swiss Reinsurance Company Canada   2524, 2661
The British Columbia Insurance Company / Optimum West Insurance Company    1767, 1843
The Loyalist Insurance Company     2409, 2524
The Non-Marine Underwriters, Members of Lloyd's, London, England / Lloyd's
   Underwriters               52, 151
The North West Life Assurance Company of Canada / Industrial-Alliance
Pacific Life
   Insurance Company and in french L'Industrielle-Alliance Pacifique
Compagnie
   D'Assurance Sur La Vie     1949, 2051
Traders General Insurance Company / GAN Canada Insurance Company 369, 484
Voyageur Insurance Company/Compagnie D'Assurance Voyageur / RBC Travel
   Insurance Company/Compagnie D'Assurance Voyage RBC  1540, 1652
Wellington Insurance Company / ING Wellington Insurance Company  2661,
2816

Irrigation District Notice (Irrigation Act)
Rate Enforcement Return
Aetna Irrigation District     678, 791
Bow River Irrigation District 604, 678
Eastern Irrigation District   791, 904
Lethbridge Northern Irrigation District 604, 678
Raymond Irrigation District   484, 605

St. Mary River Irrigation District 678, 791
Taber Irrigation District     605, 679
Western Irrigation District   605, 679, 791

Notice of Application for Private Bill
An Act to Repeal "An Act to Incorporate the Benevolent and Protective Order
of Elks of the
   Province of Alberta"  148
Calgary Foundation Amendment Act, 2000  368
The Calgary Heritage Authority     269
Westcastle Development Authority Repeal Act  149

Notice of Certificate of Intent to Dissolve (Business Corporations Act)
394439 Alberta Ltd. 2524
629999 Alberta Ltd. 2662
717365 Alberta Ltd.      2817
742521 Alberta Inc. 2817
Action-Pak Packaging & Assembly Services Ltd.     2817
Bates Log Analysis Ltd.  1313
Blackwood Data Systems Inc.   2182
Canadian-American Loan and Investment Corporation Limited   790
Canyon View Investments Inc.  1419
D.K. Woodcraft Ltd. 905
D. & E. Consulting and Inspection Ltd.  905
Fort Trail Truck Farms Ltd.   1051
Frame Factory Inc.  905
G&G Mechanical ( 98) Ltd.     2662
Greytek Software Inc.    1539
Laerz Associates Ltd.    1539
MacMaster Engineering Ltd.    1767
Maisonette Developments Ltd.  603
Maltese Contracting and Leasing Ltd.    2662
Mark H. McKenna Professional Corporation     1539
Mayfield Motel Ltd. 905
Mountain Vista Holdings Ltd.  1419
Pambra Investments Ltd.  790
Rhodie Petroleums Ltd.   2817
Senco Limited  2052
Swift River Minerals Ltd.     1313
T A Mundy and Associates Ltd. 1949
Tagero Auto Services Ltd.     1949
Tempany Holdings Inc.    2410
Tooloose Latreks Ltd.    269
Tri-Tech Resources Ltd.  2182
Veale's Excavating Ltd.  369
Wada Holdings Ltd.  1051

Notice of Liquidation (Business Corporations Act)
Western Growth Fund Ltd. 151

Notice of Court Ordered Winding-Up (Insurance Companies Act, SC 1991,
Winding Up Act RSC 1985 cW-11)
Confederation Life Insurance Company    1051

Notice of Dissolution of Partnership (Partnership Act)
A-1 Chesney Air Care / Chesney Sheet Metal Ltd. / A-1 Care Mechanical
 Services Inc  2410, 2524
Class Presentations 1653, 1767
Salon 1617     905, 1051
The Classic Jewellery Store   1843, 1950

Notice to Cancel Certificate of Limited Partnership (Partnership Act)
Camet: The Centre for Aboriginal Management Limited Partnership  1950,
2052

Notice of Winding-Up of Company (Business Corporations Act)
Alberta Educational Technology and Research Foundation Ltd. 1768

Public Sale of Land (Irrigation Act)
Bow River Irrigation District 605, 679

Public Sale of Land (Municipal Government Act)
Cities

Airdrie   607
Calgary   370
Camrose   152
Edmonton  376
Grande Prairie 1950


Lethbridge     1844
Medicine Hat   153, 271
Red Deer  2052
Spruce Grove   271
Wetaskiwin     1768

Counties (Municipal Government Act)

Athabasca No. 12    792
Barrhead No. 11     2053
Beaver    792
Birch Hills    1653
Camrose No. 22 2054
Cardston  905
Cypress   793
Flagstaff 1951
Forty Mile No. 8    1952
Grande Prairie No. 1     1769
Lac Ste. Anne  2054
Lacombe   1952
Lakeland  154, 1953
Lamont    272
Leduc     2056
Lethbridge     1953
Minburn No. 27 2182
Mountain View  1419


Newell No. 4   2057
Parkland  607
Red Deer  2183
Saddle Hills   1420
St. Paul No. 19     906
Starland  2057
Stettler No. 6 1954
Strathcona     384
Sturgeon  1955
Thorhild No. 7 908
Two Hills No. 21    2184
Vermilion River No. 24   2058, 2662
Vulcan    2059
Warner No. 5   1654
Westlock  1956
Wetaskiwin No. 10   485
Woodlands 1654
Yellowhead     609

Municipal Districts (Municipal Government Act)

Big Lakes 2059
Bonnyville No. 87   2185
Brazeau No. 77 1845
Clear Hills No. 21  1655
East Peace No. 131  2061
Fairview No. 136    1052
Foothills No. 31.   2525
Greenview No. 16    794

Lesser Slave Lake River No. 124    1958
Opportunity No. 17  680
Peace No. 135  1053
Pincher Creek No. 9 2062
Provost No. 52 1655
Rocky View No. 44   486
Taber     1959, 2063
Wainwright No. 61   681

Municipality (Municipal Government Act)

Crowsnest Pass 909
Regional Municipality of Wood Buffalo   273

Towns (Municipal Government Act)

Athabasca 1770
Barrhead  52
Black Diamond  1656


Bonnyville     910
Bow Island     1314
Brooks    1421
Bruderheim     1540
Calmar    1314

Cardston  385
Castor    910
Cold Lake 274
Coronation     795
Daysland  1053
Drumheller     1656
Elk Point 1961
Fort MacLeod   1184
Gibbons   1771
Grimshaw  1315
High Prairie   2065
Hinton    1657
Innisfail 487
Milk River     1846
Millet    911
Morinville     1054
Oyen 911
Peace River    1422
Ponoka    487
Raymond   1423
Redcliff  1846
Rimbey    2525
Sexsmith  1541
Smoky Lake     1423
Spirit River   274
St. Paul  1658
Stettler  1772
Swan Hills     1424
Sylvan Lake    2526
Taber     275, 2526
Turner Valley  1425, 2528
Two Hills 1847
Valleyview     1848
Vegreville     2186
Vermilion 1185
Viking    53
Wainwright     2065
Whitecourt     1541

Villages (Municipal Government Act)

Alberta Beach  606
Alix 1425
Alliance  2066
Bawlf     1055
Boyle     1316
Chipman   796
Clyde     1962
Consort   1848
Czar 912
Delia     797
Donalda   385
Empress   1186
Foremost  2529
Heisler   912, 1849
Hines Creek    913
Hughenden 1187
Hythe     1542, 1772

Lomond    1426
Lougheed  913
Mannville 797
Marwayne  914
Milo 1659
Mirror    1316
Nampa     2067
Rycroft   2067
Ryley     1849
Strome    1319
Thorhild  1319
Thorsby   275, 386, 610
Veteran   1187
Warburg   1320
Waskatenau     915
Willingdon     681
Youngstown     1850



Appointments

Assistant Chief Judge Appointed
The Honourable Judge Janet D Franklin, of Edmonton.    1515

Change of Address of Provincial Court Judge (Provincial Court Judges Act)
The Honourable Judge E.D. Riemer, from Peace River to Red Deer   2030
The Honourable Judge K.L. Rostad, from Edmonton to Wetaskiwin    350

Provincial Court Judge Appointed (Provincial Court Judges Act)
Ingram, Donald George, Q.C.   1
Kvill, Patricia Ellen    1
Lefever, Allan Harold, Q.C.   1
Meagher, Honourable Judge Gerard M. of Calgary    1929, 2030
Plosz, Honourable Judge David J. (Assistant Chief Judge) of Alberta Central
Region    2030
Rae, Douglas Gordon, Q.C.     1
Skene, Honourable Madam Judge Catherine M. of Calgary  1929, 2030
Vickery, Honourable Madam Judge A. Gail of Calgary     1929, 2030

Provincial Court Judge Elevation (Provincial Court Judges Act)
The Honourable Judge Dolores Hansen of Edmonton   1

Supernumerary Judge Appointed (Provincial Court Judges Act)
The Honourable Judge Jack Allford  1737
The Honourable Judge D.L. Crowe of Red Deer  2030
The Honourable Judge Walder G.W White   1737

Supernumerary Judge Reappointed (Provincial Court Judges Act)
The Honourable Judge J.G. Bradburn 773
The Honourable Judge Hubert Benjamin Casson  2493
The Honourable Judge F.W. Coward   773
The Honourable Judge J.P. Jorgensen     773
The Honourable Judge William Crowell Kerr    2492
The Honourable Judge D.P. MacNaughton   773
The Honourable Judge P.C. Marshall 773
The Honourable Judge William MacKenzie Mustard    2492
The Honourable Judge Kenneth James Plom 2492
The Honourable Judge Norman Albert Rolf 2492
The Honourable Judge J.P. Wambolt, 773

     Government Notices

Agriculture, Food and Rural Development
Change of Area of an Irrigation District (Irrigation Districts Act)
Lethbridge Northern ID   2162, 2163, 2164, 2616
St. Mary River ID   1522, 1931,  2034, 2497, 2769, 2770

Hosting Expenses
115, 1392, 2495

Irrigation District Notice (Irrigation Act)

Order No. 628 Western ID 117, 454
Order No. 634 St. Mary River ID    118
Order No. 635 Bow River ID    456
Order No. 636 St. Mary River ID    456
Order No. 637 Western ID 458
Order No. 638 Western ID 459
Order No. 639 St. Mary River ID    460
Order No. 640 Taber ID   668
Order No. 641 Western ID 669
Order No. 642 Bow River ID    887
Order No. 643 St. Mary River ID    888
Order No. 644 Western ID 890


Order No. 645 St. Mary River ID    890
Order No. 646 St. Mary River ID    1018
Order No. 647 Bow River ID    1018
Order No. 648 Lethbridge Northern ID    1019
Order No. 649 St. Mary River ID    1021
Order No. 650 St. Mary River ID    1393
Order No. 651 Western ID 1395
Order No. 652 St. Mary River ID    1396
Order No. 653 Bow River ID    1396
Order No. 654 St. Mary River ID    1737
Order No. 655 Taber ID   1738

Community Development
Hosting Expenses 
2498

Ministerial Order (Historical Resources Act)
Lebel Mansion (St. Vincent's Hospital) Designation Rescinded     773
Okotoks Erratic Designation Rescinded   2616

Notice of Intention to Designate Provincial Historic Resource (Historical
Resource Act)
Des. 840   - Buffalo Lake Metis Settlement   1609
Des. 851   - Hoodoos     2499
Des. 0203 - Strathcona Hotel  2770
Des. 0262 - Delmar Bard Residence and Carriage House   578
Des. 0447 - St. Patrick's Roman Catholic Church   2771
Des. 1276 - 1880 Anglican Church of St. Paul the Apostle and the 1874 Day
School    2251
Des. 1696 - Verdun School     1522
Des. 1827 - Hangar #14   774
Des. 2032 - Canadian Bank of Commerce Building    2772
Des. 2039 - St. Mary's School 578, 1742, 2772
Des. 2049 - Sarah McLellan House   670

Notice of Intention to Designate Registered Historic Resource (Historical
Resource Act)
Des. 1737 - Bentley Community Hall 579
Des. 1920 - Ukrainian Catholic Church of the Holy Transfiguration     230
Des. 2009 - St. Albans Anglican Church  461
Des. 2015 - Hecla Block  230
Des. 2029 - Vilna Pool Hall and Barber Shop  2773
Des. 2037 - Majestic Theatre  230
Des. 2044 - Chailey School    891
Des. 2051 - St. Helen's Anglican Church 1023

Order Designating Provincial Historic Resource (Historical Resources Act)
Des. 0262 - Delmar Bard Residence and Carriage House   1523
Des. 0513 - Brooks Aqueduct   1744
Des. 0563 - North West Mounted Police Barracks    2773
Des. 0698 - Historic Dunvegan 1743
Des. 0840 - Buffalo Lake Metis Settlement Site    2501
Des. 1827 - Hanger #14   1610
Des. 1895 - Duke of Sutherland Site Complex  354
Des. 1969 - Verdun School     2501
Des. 2049 - Sarah McLellan House   1524
Des. 2052 - Ward Effigy Archaeological Site  579

Order Designating Registered Historic Resource (Historical Resources Act)
Des. 1737 - Bentley Community Hall 1524
Des. 1920 - Ukrainian Catholic Church of the Holy Transfiguration     892
Des. 2009 - St. Alban's Anglican Church 1525
Des. 2015 - Hecla Block  892
Des. 2037 - Majestic Theatre  892
Des. 2051 - St. Helen's Anglican Church 1833

Environment
Hosting Expenses
119

Notice of Variation Order (Alberta Fishery Regulations)

61-99     19
62-99     20
63-99     120
64-99     120
65-99     121
66-99     231
67-99     231
68-99     232
69-99     232
70-99     233
71-99     354
72-99     355
73-99     355
74-99     356
75-99     462
76-99     462
77-99     463
78-99     463
79-99     464
80-99     580
81-99     580
82-99     581
83-99     582
84-99     582
85-99     670
86-99     671
87-99     671
01-2000   775
02-2000   775
03-2000   776
04-2000   777
05-2000   893
06-2000   893
07-2000   894
08-2000   894
09-2000   895
10-2000   897
11-2000   1023
12-2000   1025
13-2000   1025
14-2000   1026
15-2000   1128
16-2000   1128
17-2000   1129
18-2000   1298
19-2000   1932
20-2000   2164
21-2000   2165
22-2000   2165
23-2000   2166
24-2000   2034
25-2000   2035
26-2000   2036
27-2000   2036
28-2000   2167
29-2000   2167
30-2000   2168
31-2000   2169
32-2000   2169
33-2000   2170
34-2000   2170
35-2000   2252
36-2000   2502
37-2000   2503
38-2000   2503
39-2000   2617
40-2000   2617
41-2000   2618, 2774
42-2000   2774
43-2000   2775
44-2000   2776
45-2000   2776
46-2000   2777
47-2000   2777



Executive Council
Hosting Expenses
583, 1525, 2171, 2778

Government Services
Corporate Registry
Amended Memorandum of Association
226, 450, 1280, 1388, 1511, 1605, 1733, 1829, 1925, 2148, 2488, 2599

Amendment to Society Objects (Societies Act)
110, 226, 346, 450, 573, 664, 769, 880, 1004, 1110, 1280, 1387, 1511, 1605,
1733, 1829, 1925, 2024, 2148, 2247, 2488, 2599, 2751, 2884


Corporate Name Changes
(Business Corporations Act, Cemetery Companies Act, Companies Act,
Co-operative Associations Act, Credit Union Act, Loan and Trust
Corporations Act, Religious Societies' Land Act, Rural Utilities Act,
Societies Act, Partnership Act)
95, 198, 307, 429, 530, 649, 727, 856, 961, 1096, 1235, 1370, 1470, 1588,
1695, 1815, 1888, 2008, 2109, 2231, 2448, 2581, 2708, 2867

Corporate Registrations, Incorporations and Continuations
(Business Corporations Act, Cemetery Companies Act, Companies Act,
Co-operative Associations Act, Credit Union Act, Loan and Trust
Corporations Act, Religious Societies' Land Act, Rural Utilities Act,
Societies Act, Partnership Act)
56, 156, 278, 388, 490, 612, 684, 800,  918, 1058, 1190, 1324, 1428, 1544,
1662, 1774, 1852, 1964, 2070, 2188, 2412, 2532, 2666, 2820

Corporations Dissolved/Struck Off/Registration Cancelled
(Business Corporation Act, Cemetery Companies Act, Co-operative
Associations Act, Credit Union Act, Loan and Trust Corporations Act,
Religious Societies' Land Act, Rural Utilities Act, Societies Act,
Partnership Act)
103, 205, 331, 439, 552, 657, 750, 868, 983, 1103, 1261, 1378, 1486, 1596,
1716, 1822, 1909, 2015, 2129, 2238, 2468, 2589, 2730, 2876

Corporations Liable for Dissolution/Strike Off/Cancellation of Registration
(Business Corporations Act, Cemetery Companies Act, Companies Act,
Societies Act, Partnership Act)
102, 205, 315, 439, 538, 657, 736, 867, 969, 1102, 1244, 1378, 1477, 1596,
1701, 1821, 1894, 2015, 2115, 2238, 2456, 2589, 2716, 2875

Corporations Revived/Reinstated/Restored
(Business Corporations Act, Cemetery Companies Act, Companies Act,
Societies Act, Co-operative Associations Act, Credit Union Act, Religious
Societies' Land Act)
104, 206, 341, 440, 562, 658, 761, 869, 994, 1103, 1271, 1379, 1502, 1597,
1725, 1823, 1918, 2016, 2140, 2239, 2479, 2590, 2741, 2877

Hosting Expenses
1611

Erratum
225, 450, 770, 1110, 1821, 2751

Notice of Amalgamation (Business Corporations Act, Companies Act,
Co-operative Associations Act, Credit Union Act, Loan and Trust
Corporations Act, Rural Utilities Act)
108, 210, 344, 445, 567, 662, 766, 875, 999, 1107, 1276, 1384, 1507, 1601,
1729, 1827, 1922, 2021, 2144, 2243, 2483, 2596, 2746, 2882

Orders Issued by the Registrar of Corporations
770, 2148

Special Notice
111, 226, 450, 770, 1005, 1280, 1388, 1511, 1605, 1733, 1829, 1925, 2025,
2148, 2247, 2488, 2599

Registries
Certificate of Change of Personal Name (Change of Name Act)
121, 464, 778, 1027, 1397, 1611, 1834, 1933, 2618

Health and Wellness 
Hosting Expenses
356, 1131, 1745 

Infrastructure
Contract Increases Approved
A. Leduc Developments (1963) Ltd.  1615
ADT Security Solutions Canada Inc. 1617
Can-Traffic Services Ltd.     2505
Central City Asphalt Ltd.     2504
Concreate USL Ltd.  2505
Elan Construction Ltd.   1617
Enoch Construction (1991) Ltd.     2505
EPCOR Technologies Inc.  1616
Fath Industries Ltd.     1616
Integrated Security Solutions Inc. 1617
JBA Project Engineering Ltd.  2504
JR Contract Management Corp   2505
K-Rite Construction Ltd. 1615
Nu-Court Contracting Ltd.     1616
Peter Kiewit Sons Co. Ltd.    2504
Sebring Construction Ltd.     126
South Rock Ltd.     1615
Staheli Construction Co. Ltd. 1616
Thompson Bros. (Constr.) Ltd. 2504
Wapiti Gravel Suppliers, Div. of N.P.A. Ltd. 1616
York Construction Ltd.   2505

Motor Transport Board
Transfer Notice - Extra-Provincial Bus Certificate #00-1340660 and
Intra-Provincial Public Bus Route Certificate #00-1388602   1139

Sale or Disposition of Land (Government Organization Act)

328382 Alberta Ltd. 1747
392995 Alberta Ltd. 1618
555426 Alberta Ltd. 2628
573985 Alberta Ltd. 672, 1527
595559 Alberta Ltd. 1938
657406 Alberta Ltd. 1838
830516 Alberta Limited   672
873636 Alberta Ltd. 1527
877411 Alberta Ltd. 1618
877421 Alberta Ltd. 1529
877466 Alberta Ltd. 1528
877484 Alberta Ltd. 1529
882373 Alberta Ltd. 1619
898024 Alberta Ltd. 2506
Alberta North Highway Services Ltd.     2253
Aspelund Oilfield Equipment Ltd.   469
Bannick, Michele and Gene     20
Barclay, Lisa  1528
Berger's Holding Ltd.    1745
Board of Governors of Bow Valley
   College     1132
Board of Governors of NorQuest
   College     1133
Board of Governors of Northern Lakes
   College     1134
Board of Governors of Portage
   College     1135
Bonnyville Golf and Country Club   357
Boparai Farms Ltd.  1529
Bos, Cornelius, Greta and John     2253


Boulanger, Wayne R. and Mantay,
  Rhonda  2779
Bouvry, Claude 1031
Bremault, Daniel Guy and Carmen
   Angele 1837
Calgary Salvage Disposal Ltd. 1618
Cargo Containers Inc.    1618
Carma Developers Ltd.    469
CDN Farming and Development
  Co. Ltd.     1527
Chessor, J.L. Greig 2173
Chotalia, Nilkanth R.    1621
City of Red Deer    2172
County of Wetaskiwin No. 10   2629
Cumberland, Lyle    1618
Cypress County 1621
DeClercq,  Paul Henry and Ruby
   Margaret    1133
Delcon Springbank Lands Ltd.  234
Ed's Topline Trees Inc.  1620, 1938
Fauville, Alfred and Amy 1526
Filice, Luigl (or nominee)    1528
Gauthier, Calvin Joseph Earl and
  Louise Victoria   2172
Hansen, Alfred and Don   1619
Hoffman, Vern  1747
J.T. Setters & Sons Construction Ltd.   2172
Johnson, David Lee  1528
Kasha, Bryan C.     2506
Kneehill County     1619
Labonte, Thomas H.  1618
Lacombe County 673, 1529
Lamont County  1746

Lievaart, Hans and Carol H.   1136
Lievaart, Hans, Carol H. and
   Stacey Joe  1031
Lievaart, Hans and Job   1137
Lievaart, Hans Job and Anna   1138
L'Heureux, Dan and Lynne 2253
McCaw's Drilling & Blasting Ltd.   2629
McPhee Construction 1528
Mich-Len Holdings Inc.   1618
Mountain View County     2253
Mrdjenovich,  Mike  1838
Municipal District of Lesser Slave
   River No. 124    1527
Municipal District of Ranchlands
   No. 66 1527
Nemadar Ranch Ltd.  2252
Northern Metalic Sales (Alta) Ltd. 1617
Paish, Victor  1404
Petro-Canada   128
Pine-West Properties 
  Ltd.    1938, 1939, 2037, 2172, 2253
Primary Land Holdings Ltd.    1619
Rohit Management Inc.    2629
Siemens, John and Shirley     2779
Singer, Ronald 2506
Spur Oilfield Services Ltd.   1746
Statesman Corporation    2172
Stefura, Peter W.   2173
Strathcona County   2779
The Board of Trustees of Northern
   Lights School Division No. 69   672

The Calgary and Edmonton Railway
   Company     469
Tirion Properties Ltd.   1617
Town of Cardston    2779
Town of Cochrane    1940
Town of Edson  1526
Town of Fort MacLeod     1620
Town of Fox Creek   2172, 2173
Town of High Level  1527
Town of Killam 673, 1528
Town of Nanton 1620
Town of Oyen   1526
Town of Redcliff    1620
Town of Rimbey 1619
Town of Slave Lake  1527, 1529
Town of Stony Plain 1032
Town of Vermilion   127
Town of Vulcan and Vulcan County   1620
TSM Realty Inc.     1939, 1940
United Inc.    1133
Vasilios Holding Ltd.    673
Vellner Leisure Properties Ltd. &
   Walter Gerdts    672
Village of Barnwell 1620
Village of Foremost 1621
Village of Forestburg    2507
Village of Warner   1620
W. Chan Investments Limited   672
Wallace, Rod   584
Wayne Construction Ltd.  1528
Weinrich Contracting Ltd.     1529
Zelmac Enterprises Ltd.  2172

Sale or Disposition of Land - Erratum (Government Organization Act)
Filice, Luigl and Maria  1615

Innovation and Science
Hosting Expenses
584, 1300, 1940, 2780

International & Intergovernmental Relations
Hosting Expenses
673, 1032, 1747

Justice
1999 Annual Report - Electronic Interception
1748

Cancellation of Qualified Technician Appointment

Foerster, Frederick George    2780
Grosky, Dana Christine   897
Hayward, Harold Wesley   1404
Kowalyshyn, Orianna Dawn 2780
Lynch, Gregory Francis   2780
Mehmel, Terrence Frederick    2780


Morris, Peter William    2780
Prevett, John Baden 897
Shuttleworth, Michael Terrance     2780
Smith, Ronald Percy 2780
Taylor, Anthony George   470
Weighill, Barry Ernest   1941

Cancellation of Qualified Technician Appointment (Intoxilyzer 5000C)

Brown, Mark Lachlam 1529
Brunton, James Kyle 470
Cottingham, Robert Charles    1404
Hutchinson, Thomas Nelson     1529
Lynch, Gregory Francis   2781
McKay, Derek Ryan John   470
Morris, Peter William    2781
Nooskey, Rennie Leslie John   786
Northup, Paul Stephen    129


Contracting States to the Convention on the Civil Aspects of International
Child Abduction (International Child Abduction Act)
1751

Designation of Designated Analyst Appointment

Boyd, Paul Frank Joseph  1301
Campbell, Lori Ann  1301
Cardinal, Jo-Anne Messier     1301
Caughlin, Jeffrey Donald 1301
Coleman, Sarah Anne 1621
Degenais, Christine 1301
Dalpe-Scott, Marthe 1301
Dinn, Heather Margaret   1301
Dittmar, Elizabeth Anne  1301
Fromm, Frederick Leopold 1301
Hodgson, Brian Thomas    1301
Image, Brian Arthur 1301
Jeffrey, Wayne Kenneth   1405
Landry, Jeane-Claude     1301
Mac Alpine, Richard Angus     1301
Pon, Ronald Arthur  1405
Smith, D'Arcy Randall    1301
Taylor, Mary Delores     1301
Ulrich, Richard John     1301
Westenbrink, William     1301

Designation of Qualified Technician Appointment

Foerster, Frederick George    1941, 2781
Grosky, Dana Christine   786
Kitagawa, Stacey D. 129
Potter, Warren Ernest    1942
Prosser, Trevor Dale     1752

Designation of Qualified Technician Appointment (Intoxilyzer 5000C)

Affolder, Terrie Lynn    129
Akitt, Laura Michelle    1301
Andronyk, Stanton Emery  470
Angus, Traci Loy    2507
Anthony, Melinda Ann     2781
Archer, Robert John 1301
Baker, Jeffrey Michael   674
Barrett, Cathy-Lyn  674
Beattie, Susan Leanne    1301
Beck, Ronald Scott  471
Bennett, Michael Francis 470
Berkner, Dwight Daniel   2629
Berthiaume, Joseph Andre Paul 1302
Bilawey, Robby Kenneth   129
Blumhagen, Lorne Richard 2781
Bobrowich, Jason Paul    2254
Bodnar, Terry Andrew     2254
Bosse, Ronald Frederick  2629
Bracken, Bruce Elroy     470
Brink, David Theodore    1301
Brophy, Kelly Francis    470
Brown, Robert James 2629
Brown, Mark Lachlan 1530
Brown, Mark Lachlam 1302
Bulford, Grant Joseph    1302
Burns, Howard James 2254
Bylsma, Tjeerd 2629
Campbel, Colin David     1302
Campbell, Jeffrey Scott  2254
Campbell, Derrick John   2254
Carleton, Rodney Wayne   2507
Carr, James Arthur Frank 2629
Chmarney, Timothy Frederick John   1301
Clare, Darryl Grant 2781
Clark, Gary Warren  1302
Clovechok, Terry Clifford     471
Cole, Shayne Melvin 2781
Coleman, Sarah Anne 470
Coleman, Don Robert 2254
Corbett, Gregory Arthur  471
Coughlan, Jonathan Daniel Robert   129
Coulthard, John William  1302
Crane, Michael Lee  2781
Cromie, Terrill Johnson  2507
Dawood, Nicole Lynne     2507
Decelles, Francois Joseph     2507
Deheer, Kathleen Anne    471
Derouin, James Anthony Howard 470
Dery, Jean-Francois 674
Devoe, Judith Patricia   2507
Dewart, Stanley Douglas  1301
Dologh, Brian Joseph     2507
Driechel, Warren Robert  129
Dzuba, David Anton  2629
Eliuk, Blayne Ronald     2781
Elliott, David Robin     2507
Foremann, Lee George     129
Fortier, Joseph Graetan Mario 471
Frank, Michael Sean 675
Fraser, Lawrence Austin  129

Friesen, Charles Jacob   1302
Froese, John Edward 2254
Gauthier, Michael James  2254
Going, Rochelle Mona     129
Golab, Anthony Charles Michael     129
Goller, Gary Henry  2507
Grant, Robert Jackson    2629
Green, Mark James   2629
Griffin, Mervin Joseph   2629
Grosky, Dana Christine   897
Gulash, Alan Todd   471
Haffner, Robert Lee 674
Haggerty, Chad Barry Charles  2507
Haines, David Yvon  1301
Halladay, Brian Richard  1302
Harrison, John Rolands   470
Hartley, Clayton Ernest  471
Hawker, Ronald Brent     1302
Hebert, John David  674
Helgeson, Donald Andrew  2254
Henderson, Steven Howard 470
Henley, Gilbert Maurice  471
Hermanutz, Trevor Joseph 129
Hinecker, Douglas Fredrick    129
Hoglund, Andrew Charles  129
Hollingworth, Scott Richard Joseph 2781
Holm, Clinton David 129
Holt, Peter James   2781
Holt, Donald David  1302
Hopwood, Richard Lloyd   2629
Horvath, Laszlo     2254
Humphries, Trevor Lee    675
Hunter, Duane John  129
Hutchinson, Thomas Nelson     1302
Hutchison, Thomas Nelson 1530
Huyghe, Real   2507
Irwin, Robert William    470
Jackson, Chad Steven     675
Jacobsen, Troy Glenn     2781
Jakovljevic, Nikola 470
James, Regan Lawrence    2781
Jimmo, James Michael     2629
Joels, Gareth Alan  2254
Jones, James Earl   674
Kambeitz, Darrell Leroy  471
Kassian, Mark Daniel     129
Kay, Mark Anthony   2507
Keech, Kevin Kenneth     2781
Kennedy, Shaun Kenneth   470
Kennett, Robert James    2254
Kesler, Harley Stacey    675
Kightley, Donald Wallace 2781
Knopp, Trevor Wayne 470
Koreman, Marc Joseph     1301
Kroeker, Gordon Kent     471
Kushniruk, Darrell Russell    2781
Laflamme, Marc Paul 471
Lai, Derek Zhen-Hui      2781
Lank, James Christopher  2630
Larose, Valory Ann  129
Leaman, Wayne Morris     2630
Levesque, Steven    2781
Lewis, Joseph Mark  2781
Longman, Clifford Norman 1302
Lowe, Sean Gerard   1301
Lucko, Maureen Aline     1301
MacDonald, Karen Anne    674
MacDonald, Keith Lawrence     1301
MacDonald, Charles Woodman    2630
MacGregor, Bruce Wendell 2507
MacQueen, Jeffrey Arthur 674
Mah, Ken Toon Keung 2781
Manywounds, Tory Ray     675
Maricinkowski, Richard Edward 1301
Marks, Douglas Charles   471
Marshall, James Randolph 471
Masch, Ronald Steve 1302
Mayhew, Dominic James    2254
McCoshen, Leonard John   471
McCurdy, Grant Wallace   129
McDonald, Blair Kenneth  1302
McKechnie, Alexander Thomas   2507
McPhee, Denise Marie     2254
Metselaar, Frank    2781
Midtdal, Darry Allan     2254
Miller, Brent Ernest George   2507
Miller, Ronald Arthur    674
Milne, Douglas Scott     1302
Mittelsteadt, Frank 2781
Mitzel, Jason Ronald     129
Montpetit, Dennis Patrick     129
Morgan, Colin William    2254
Murphy, Janine Renee     470
Neigum, David Frederick  471
Newcombe, Eugene Earl    674
Nooskey, Rennie Leslie John   470, 787
Northrup, Paul Stephen   130
Numan, Michael Stanley   2507
Ochitwa, Mark Daryl 2254
Ogwal, Christopher Ogwang     674
Ohman, Isabel Karen 129
Olson, Curtis Dale  2254
Parker, Scott Anthony    471
Parr, Andrew James  470
Patey, Stephanie Anne    471
Pavlov, Stephen Michael  2507
Penny, Corette Marjorie Rosalind   2507
Pettitt, Ronald Gregg    471
Pickard, Thomas John     1301
Potts, Tyrone Peter 1302
Prevett, John Baden 471, 897
Pringle, William Robert  471
Prosser, Trevor Dale     2173
Rajman, John   1301
Reilly, Kevin Thomas     2507
Reimer, Keith Gerald     674
Renner, Terry Alvin 2630
Rogers, Donald Frederick 471
Rohatyn, Rachel Allanah  1301
Roy, Barry Lee 1301
Rud, Bruce Alexander     2630
Rusnak, Clint John Gary  1301
Ryan, Timothy Michael    129
Schirok, Anthony Arthur  674
Shindell, Anthony Raymond     471
Shott, Stephen Russell   1301

Simpson, Shaunda Gay     1301
Simpson, Stephen Craig   471
Simpson, Geordie Allan   2507
Smart, Ryan Joshua  2507
Smith, Jeffrey Scott     2630
Smith, Darren Robert     129
Smithman, Ronald Kevin   129
Sobchyshyn, Jerry Thomas 2781
Sorensen, Guy David 1302
Stangl, Bruce John  471
Stephen, Scott James     471
Storie, Donald Wayne     2630
Surmon, Patrick Kelly    129
Sutherland, Elsen Jack   1302
Sweet, David Richard     674
Talbot, Kevin Neil  675
Taylor, Ross James McPherson  2781
Therrien, Normand   2630
Thomas, Alex Mathew 2781
Thorne, Walter James     674
Todd, Gregory Don   471
Trudel, Mary Dolores Claire   2781
Turcotte, Michael Leo    674
Turnbull, Wallace Harold 1301
Tuttle, Vernon Edward    129
Vaughan, Stacey Mark     471
Vink, Dennis James  2254
Warawa, James Darren     2781
Watts, James Robert 470
Weber, Albert Norman Vern     2507
Wheaton, Randolph Shawn  1302
Wheeler, Jacklyn Margaret     1302
Whipple, Jeffrey Norman  2630
White, Colin Thomas 471
Wilbern, Clayton Edward  1302
Williams, Darcy Scott    2254
Wilson, Philip Arthur    2630
Zaugg, Ferris Wallace    1302
Zazulak, Jason Donald    2507
Zenari, Riccardo    2782
Zielie, Steven Kenneth   2782
Zielke, Gary Brent  2630

Erratum - Designation of Designated Analyst Appointment
Jeffery, Wayne Kenneth   1621
Pon, Ronald Arthur  1621

Hosting Expenses
898, 1621

Public Trustee Office
Unclaimed Balances Transferred to the Provincial Treasurer (Public Trustee
Act)
130, 585, 1032, 1530, 1942, 2508

Learning
Hosting Expenses
471 

Ministerial Order (School Act)
11/99 Langdon R.C.S.S.D. No. 568 Establishment Order   234
12/99 Drumheller R.C.S.S.D. No. 25 (Christ the Redeemer C.S.R.D. No. 3)
Boundary 
  Adjustment Order  234
26/99 Plainview R.C.S.S.D. No. 574 Establishment Order 237
27/99 Foothills R.C.S.S.D. No. 346 (Christ the Redeemer C.S.R.D. No. 3)
Boundary
  Adjustment Order  238
30/99 Conrich S.D. No. 794 and Janet S.D. No. 3609 Boundary Adjustment
  Amendment Order   244
33/99 Strathmore R.C.S.S.D. No. 570 Establishment and Appointment of
Official Trustee
  Order        245
34/99 Cottage R.C.S.S.D. No. 571 Establishment Order   246
35/99 Foothills R.C.S.S.D. No. 346 (Christ the Redeemer C.S.R.D. No. 346)
Boundary
  Adjustment Order  246
36/99 Dalemead R.C.S.S.D. No. 572 Establishment Order  253
37/99 Blackfoot Trail R.C.S.S.D. No. 573 Establishment Order     253
38/99 Strathmore R.C.S.S.D. No. 570 Boundary Adjustment Order    254
39/99 Arcadia Mine R.C.S.S.D. No. 575 Establishment Order   255

40/99 Drumheller R.C.S.S.D. No. 25 (Christ the Redeemer C.S.R.D. No. 3)
Boundary
  Adjustment Order  256
43/99 Buffalo Trail R.D No. 28 and Prairie Land R.D. No. 25 Boundary
Adjustment Order    258
1/2000 Drumheller R.C.S.S.D. No. 25 (Christ the Redeemer C.S.R.D. No. 3)
Boundary
  Adjustment Order  1139
2/2000 Devon R.C.S.S.D. No. 576 Establishment Order    1142
3/2000 Spruce Grove R.C.S.S.D. No. 128 (Evergreen C.S.R.D. No. 2) Boundary
   Adjustment Order 1143
4/2000 Greater Southern Regional Authority No. 4 Establishment Order  1144
5/2000 Conrich R.C.S.S.D. No. 577 Establishment Order  1146
6/2000 Foothills R.C.S.S.D. No. 346 (Christ the Redeemer C.S.R.D. No. 3)
Boundary
  Adjustment Order  1146
7/2000 Canmore R.C.S.S.D. No. 578 Establishment Order  1152
8/2000 Foothills R.C.S.S.D. No. 346 (Christ the Redeemer C.S.R.D. No. 3)
Boundary
  Adjustment Order  1156
9/2000 Orange Valley R.C.S.S.D. No. 580 Establishment Order 1163
10/2000 Drumheller R.C.S.S.D. No. 25 (Christ the Redeemer C.S.R.D. No. 3)
Boundary
  Adjustment Order  1165
12/2000 Bellerose R.C.S.S.D. No. 579 Establishment Order    1167
13/2000 Guilbault R.C.S.S.D. No. 552 (Greater St. Albert C.R.D No. 29)
Boundary
   Adjustment Order 1168
16/2000 Greater Southern S.C.R.A No. 4 and the Greater Southern P.R.A No. 4
  Establishment Order    1622
17/2000 Chestermere R.C.S.S.D. No. 581 Establishment Order  1623
18/2000 Foothills R.C.S.S.D. No. 346 (Christ the Redeemer C.S.R.D. No. 3)
Boundary
 Adjustment Order   1624
19/2000 Drumheller R.C.S.S.D. No. 25 (Christ the Redeemer C.S.R.D. No. 3)
Boundary
  Adjustment Order  1631
20/2000 Chestermere R.C.S.S.D. No. 581 Boundary Adjustment Order 1634
21/2000 Calgary R.C.S.S.D. No. 1 Boundary Adjustment Order  1635

School District Authorized to Issue Debentures (Capital Borrowing
Regulation)
Black Gold Regional Division No. 18     2173
Edmonton School District No. 7     2173

School District Authorized to Issue Debenture - Erratum
(Capital Borrowing Regulation)
Edmonton School District No. 7     2254

Legislative Assembly
Time Limit for Receiving Petitions for Private Bills
4th Session, 24th Legislature 259

Appointment of Returning Officers
01 Athabasca-Wabasca - Claudette Sheremata - Athabasca 130
02 Lesser Slave Lake - June Roe - Kinuso     1531
02 Lesser Slave Lake - Sharon Kryvenchuk - High Prairie     130
03 Calgary-Bow - Brenda Sanden - Calgary     2037
03 Calgary-Bow - Inga Pollhaus - Calgary     473
04 Calgary-Buffalo - Ann Snow - Calgary 130
05 Calgary-Cross - Walter E. Clarke - Calgary     2037
06 Calgary-Currie - Lorraine Bereta - Calgary     130
07 Calgary-East - Le-Ann Lundgren - Calgary  130
08 Calgary-Egmont - Doreen Green - Calgary   130
09 Calgary-Elbow - Gina Hull - Calgary  130
10 Calgary-Fish Creek - Wendy Watson - Calgary    130
11 Calgary-Foothills - Sharon Ferris - Calgary    130
12 Calgary-Fort - Sheila Cooper - Calgary    130
13 Calgary-Glenmore - Carol Kiernan - Calgary     130
14 Calgary-Lougheed - Margaret Tatham - Calgary   130
15 Calgary-McCall - Judy Newman - Calgary    130
16 Calgary-Montrose - Lynn Warkentin -Calgary     130
17 Calgary-Mountain View - Margo Aftergood - Calgary   130
18 Calgary-North Hill - E. Nels Crowther - Calgary     130
19 Calgary-North West - Bunny Rossiter - Calgary  130
20 Calgary-Nose Creek - Jeanette Bergeson - Calgary    130
21 Calgary-Shaw - Sheila Hardman - Calgary   130
22 Calgary-Varsity - Mary Lou Robertson - Calgary 130
23 Calgary-West - George Hopkins - Calgary   473
24 Edmonton-Beverly-Clareview - Roger Poloway - Edmonton    130
25 Edmonton-Calder - Verna Acton - Edmonton  130
26 Edmonton-Castle Downs - Elizabeth Burk - Edmonton   131
27 Edmonton-Centre - Maureen Tetzlaff - Edmonton  131
28 Edmonton-Ellerslie - Dennis Seelochan - Edmonton    131
29 Edmonton-Glengarry - Willis Romanko - Edmonton 131
30 Edmonton-Glenora - Kathryn Strawson - Edmonton 131
31 Edmonton-Gold Bar - Henry Harder - Edmonton    131
32 Edmonton-Highlands - Nancy Barr - Edmonton     131
33 Edmonton-Manning - Walter Ewoniak - Edmonton   131
34 Edmonton-McClung - Don Clarke - Edmonton  131
35 Edmonton-Meadowlark - Donald McCallum     1531
35 Edmonton-Meadowlark - Judith Pals - Edmonton   131
36 Edmonton-Mill Creek - William Fleming - Edmonton    131
37 Edmonton-Mill Woods - Jacqueline Elton - Edmonton   131
38 Edmonton-Norwood - Dan Papirnik - Edmonton     131
39 Edmonton-Riverview - Patricia Gavinchuk - Edmonton  131
39 Edmonton-Riverview - Teresa Griffiths - Edmonton    2037
40 Edmonton-Rutherford - Jeff Thompson - Edmonton 131
40 Edmonton-Rutherford - Ried Zittlau - Edmonton  1531
41 Edmonton-Strathcona - Hartmut Schafer - Edmonton    131
42 Edmonton-Whitemud - Bernard Peter Zolner - Edmonton 131
43 Airdrie-Rocky View - Herbert Maurice Buchanan - Airdrie  131
44 Banff-Cochrane - Susan Brittan - Canmore  473
45 Barrhead-Westlock - Clement Fagnan - Westlock  131
46 Bonnyville-Coldlake - Roy McDonald - Ardmore   131
47 Cardston-Taber-Warner - Thomas A. Addy - Taber 131
48 Clover Bar-Fort Saskatchewan - Margaret Wade - Fort Saskatchewan   131
49 Cypress-Medicine Hat - Lyn Dillenbeck - Foremost    131
50 Drayton Valley-Calmar - Donna Palmer - Drayton Valley    131
51 Drumheller-Chinook - Lorna Sullivan - Hanna    131
52 Dunvegan - Larry Chorney - Fairview  131
53 Fort McMurray - Pauline Gauthier - Fort McMurray    131
54 Grande Prairie-Smoky - Lana Fjellner - Valleyview   131
55 Grande Prairie-Wapiti - Diane Bootle - Grande Prairie    131
56 Highwood - Laureen S. Maynard - High River     131
57 Innisfail-Sylvan Lake - Kenneth Fulton - Innisfail  131
58 Lac La Biche- St. Paul - Linda Ference - St. Paul   131
59 Lacombe-Stettler - Elsie Brewin - Blackfalds   131
60 Leduc - Maurice Fitzpatrick - Leduc  131
61 Lethbridge-East - Jan Okamura - Lethbridge     131
62 Lethbridge-West - Robert Hubber - Lethbridge   131
63 Little Bow - Eugene Waskiewich - Vulcan   131
64 Livingstone-Macleod - Evan Strachan - Fort Macleod  473
65 Medicine Hat - David Oliphant - Medicine Hat   131
66 Olds-Didsbury-Three Hills - Jim Allison - Didsbury  131
67 Peace River - Cheryl Anderson - Peace River    131
68 Ponoka-Rimbey - Margaret MacKay - Ponoka  131
69 Red Deer-North - Mary Lawrence - Red Deer 131
70 Red Deer-South - Jan Miller - Red Deer    473
71 Redwater - Joanne Hrycun - Gibbons   131
72 Rocky Mountain House - Jean Graham - Rocky Mountain House     131
73 St. Albert - Donna Parchewsky - St. Albert     131
74 Sherwood Park - Marlene Martin - Sherwood Park 131
75 Spruce Grove-Sturgeon-St. Albert - Louise Kluthe - Morinville 131
76 Stony Plain - Larry Day - Stony Plain     473
76 Stony Plain - Sylvia Wood - Spruce Grove  1531
77 Strathmore-Brooks - Delia Johnson - Brooks     131
78 Vegreville-Viking - William Nawrot - Vegreville     131
79 Vermilion-Lloydminster - Borden W.E. Kaminsky - Innisfree     131
80 Wainwright - Vonda Peterson - Wainwright  131
81 West Yellowhead - Arthur Jorgensen - Edson     131
81 West Yellowhead - Norma Fahl - Hinton     1531
82 Wetaskiwin-Camrose - Gordon Andres - Wetaskiwin     473
83 Whitecourt-Ste. Anne - Judy Patterson - Mayerthorpe 131

Member Returned to Serve in the Legislative Assembly (Election Act)
Edmonton-Highlands - Brian Mason - Alberta New Democrats    1405
Red Deer-North - Mary Anne Jablonski - Progressive Conservative  2255

Metis Settlement General Council
(Metis Settlements Act)
Census Policy  132

Municipal Affairs 
Approval of Purchaser's Protection Programs (Condominium Property Act)
2782

Hosting Expenses
138, 260, 1640, 2255

Public Sale of Land (Municipal Government Act)
Special Area No. 4  1641

Special Areas Hosting Expenses
2255

Alberta Opportunity Company
Erratum - Loan Authorizations (Alberta Opportunity Fund Act)
84505 Alberta Ltd. Should have read 684505 Alberta Ltd.     2174

Loan Authorizations (Alberta Opportunity Fund Act)

410497 Alberta Ltd. (Pincher Creek)     898
412925 Alberta Ltd. (Acme)    1169
424404 Alberta Ltd. (Falher)  1641
464397 Alberta Ltd. (Black Diamond)     1641
476444 Alberta Ltd. (Coronation)   21
504384 Alberta Ltd. (Red Deer)     473
556516 Alberta Ltd. (Peace River)  1405
580347 Alberta Ltd. (Calgary) 898
614055 Alberta Ltd. (Vauxhall)     1942
622080 Alberta Ltd. (Ponoka)  1642
626575 Alberta Ltd. (Cochrane)     1942
631625 Alberta Ltd. (Calgary) 473
644261 Alberta Ltd. (St. Paul)     21
654254 Alberta Ltd. (Ponoka)  675
664857 Alberta Ltd. (Lundbreck)    1752
679675 Alberta Ltd. (Coleman) 1405
681398 Alberta Ltd. (Pincher Creek)     21
704731 Alberta Ltd. (McLennan)     1642
713393 Alberta Ltd. (Grande Prairie)    898
720377 Alberta Ltd. (Lundbreck)    2782
722577 Alberta Ltd. (St. Paul)     1642
722714 Alberta Ltd. (High Prairie)      2782
725718 Alberta Ltd. (Falher)  1405
728685 Alberta Ltd. (Hinton)  898
730150 Alberta Ltd. (Spruce Grove) 1405
734538 Alberta Ltd. (Jasper)  898
736018 Alberta Ltd. (Lethbridge)   1405
736638 Alberta Ltd. (Jenner)  898
741457 Alberta Ltd. (Peace River)  474
742909 Alberta Ltd. (Morinville)   474
751262 Alberta Ltd. (La Crete)     1642
765431 Alberta Ltd. (Ponoka)  474
768370 Alberta Ltd. (Ponoka)  261
768707 Alberta Ltd. (Sherwood Park)     898
774214 Alberta Ltd. (Spruce Grove) 1405
774993 Alberta Ltd. (Peace River)  1753
776439 Alberta Ltd. (Cochrane)     1406
790943 Alberta Ltd. (St. Paul)     898
793436 Alberta Ltd. (Red Deer)     1942
798526 Alberta Ltd. (Lac La Biche) 474
798936 Alberta Ltd. (Valleyview)   1642
800166 Alberta Ltd. (Carstairs)    1642
801436 Alberta Ltd. (Grande Prairie)    21
810317 Alberta Ltd. (Red Deer)     261
817374 Alberta Ltd. (St. Paul)     1406

820382 Alberta Ltd. (Ponoka)  21
823869 Alberta Ltd. (Lloydminster) 675
831601 Alberta Ltd. (Lethbridge)   21
834215 Alberta Ltd. (Suffield)     474
837532 Alberta Ltd. (Ardrossan)    21
84505 Alberta Ltd. (Fox Creek)     1752
848032 Alberta Ltd. (Edson)   21
852520 Alberta Ltd. (Calgary) 1406
852930 Alberta Ltd. (McLennen)     21
853462 Alberta Ltd. (Edmonton)     22
855954 Alberta Ltd. (Derwent) 21
856757 Alberta Ltd. (Marwayne)     2630
856757 Alberta Ltd. (Marwayne)     1406
857089 Alberta Ltd. (Brooks)  261
858350 Alberta Ltd. (Manning) 898
858892 Alberta Ltd. (Three Hills)  675
859391 Alberta Ltd. (Vilna)   1169
861464 Alberta Ltd. (Fort Macleod) 898
861714 Alberta Ltd. (Elkwater)     474
862260 Alberta Ltd. (Marwayne)     1642
865280 Alberta Ltd. (Rimbey)  2256
866967 Alberta Ltd. (Medicine Hat) 899
867077 Alberta Ltd. (Onoway)  1169, 2782
867515 Alberta Ltd. (Duchess) 675
869083 Alberta Ltd. (Three Hills)  899
870108 Alberta Ltd. (Blackfalds)   899
871794 Alberta Ltd. (Wainwright)   899
873449 Alberta Ltd. (Grande Prairie)    1642
879601 Alberta Ltd. (Calgary) 1406
880055 Alberta Ltd. (Gleichen)     1406
883888 Alberta Ltd. (Hinton)  1942
885178 Alberta Ltd. (Grande Prairie)    2256
886069 Alberta Ltd. (Fort McMurray)     1642
887485 Alberta Ltd. (Medicine Hat) 2630
888136 Alberta Ltd. (Fairview)     2630
890356 Alberta Ltd. (Stettler)     2256
894783 Alberta Ltd. (Brooks)  2783
898749 Alberta Ltd. & Fitness On
   The Go Ltd. (Peace River)  2630
904537 Alberta Ltd. (Grande Prairie)    2783
A Scrappers Delight (tbi) (Spruce
   Grove) 1753
AAA Supply House Ltd. (Calgary)    1169
Above & Beyond Compression Inc.
   (Edmonton)  1642
Action Equipment Rentals Inc.
   (Red Deer)  474, 2630
Ag-Plus Mechanical Ltd.
   (Medicine Hat)   676, 2256
Alert Safety Services Ltd.
   (Rocky Mountain House)     1942
Algeric Holdings Ltd. (St. Paul)   2630
ALL PRO Vegetation Management
   Ltd. (Calgary)   474
Allen Bros. Trucking Ltd. (Peace
   River) 2783
Alpine Grill Ltd. (Jasper)    261
Ambritco Enterprises Ltd. (Edmonton)    899
Amity Plastics Ltd. (Clyde)   21
APT Industries Ltd. (Calgary) 2783
ARC Corporate Services Inc. (Calgary)   261
Arctic Energy Systems Inc.
   (Grande Prairie) 474
Arlyn Enterprises Ltd. (Calgary)   1753
Artistic Impressions Inc. 
  (Grande Prairie)  1642
Assault Asphalt Ltd. (Calgary)     1169
B & N Sales and Rentals Ltd. (Brooks)   21
B & M Wood Shoppe Ltd.
   (Claresholm)     1753
B.A.C. Trailer Ltd. (Edmonton)     2256
Baldwin Machining & Installation Ltd. (Edmonton)  1642
Basile's 2 for 1 Pizza and Pasta Inc.
   (Leduc)     1169
Big Smoky Enterprises Ltd. (Edson) 2630
Binders Plus Corporation (Calgary) 1642
Bison Printing 2000 Ltd. (Wainwright)   261
Bitter Creek Holdings Ltd.
   (Niton Junction) 261
Blastaway Enterprises Ltd.
   (Grande Prairie) 899
Bluewave Antenna Systems Ltd.
   (Calgary)   21
Boss Transport Ltd. (Spruce
   Grove) 899, 2630
Boyd Carpentry Services Ltd.
   (Grande Prairie)      2630
Brideau, V. (High Level) 474
Bridge Appliance Service Ltd.
   (Lethbridge)     2256
Bridge City Plymouth Chrysler Ltd.
   (Lethbridge)     2630
Buckman Investments Ltd. (Duchess) 1642
Budlar Holdings Ltd. (Edson)  1942
Burke, D. & J. (Marwayne)     22
Bush Baby Trucking Ltd. (Slave Lake)    1169
Buster Creek Clothing & Embroidery
   Ltd. (Brooks)    2631
Calgary Millwork Ltd. (Calgary)    474
Canada Shaped CD Ltd. (Calgary)    1642
Car Audio Pro Ltd. (Fort
   Saskatchewan)    1642
Cee Kay Investments (Alberta) Ltd.
   (Bezanson)  1406
Cematrix (Canada) Inc. (Calgary)   1942
Cenpro Manufacturing Inc. (Calgary)     1169
Chabrowski, W. (Calgary) 675
Chilibush Services Ltd. (Grande
   Prairie)    2783
Chipperfield, J & J (Calgary) 1753
Chondo, J. (Edmonton)    1170
Colorfast Corporation (Edmonton)   1406
Commercial Woodcrafts Inc.
   (St. Albert)     1753
Compass Animal Health Inc.
   (Edmonton)  1170, 2631
Concept Electric Ltd. (Calgary)    261
Connections Travel 2000 Ltd.
   (Lac La Biche)   1942
Consort Truck and Tractor Ltd.
   (Coronation)     1170
Consumer's Choice Home Services
   (Edmonton) Inc. (Edmonton) 474
Contac Packaging & Design Inc.
   (Calgary)   2631

Coverings Ltd. (Lloydminster) 2256
Cranna, J. (Edmonton)    899
Cultures United Ltd. (Calgary)     1943
D & P Investments Inc. (Grande
   Prairie)    2631
D.A.C.S. Building Solutions Ltd.   675
Dahar Development Corporation
   (Bay Tree)  2783
Dauncey, P. & K. (Grande Prairie)  1643
Daye & Komisar (Ponoka)  2631
Deer Meadows Holding Ltd.
   (Spruce Grove)   2631
Dunn, P. (Calgary)  1406
Econo Cooling Systems Ltd. (Airdrie)    261
Elite Technical Inc. (Lethbridge)  675
Elliot, D. & Houben, L. (Lethbridge)    2256
Ellwood, P. (Red Deer)   1643
Em-Te Town Ltd. (Alder Flats) 675
Equilibrium Environmental Inc.
   (Calgary)   899
Ernst Truck Service Ltd. (Westlock)     2783
Ethbridge & Bishop (Brooks)   1406
Euro-Tech Kitchens Ltd. (Red Deer) 1753
F & R Steelcraft Industries Inc.
   (Calgary)   1943
Facility Management Development
   Company Inc. (Calgary)     22
Felix Consulting Group Inc. (Calgary)   1943
First Choice Cabinets, Lighting &
   Window Coverings Ltd.
   (Lloydminster)   2256
Five Star Fuel Ltd. (Stettler)     1643
Floor Care Equipment Ltd. (Calgary)     1170
Flyin's Truck Wash Inc. (Edmonton) 2631
Flyin's Truck Wash (tbi) (Edmonton)     899
Fowler, F. (Millet) 675
Fox Coulee Aviation (1997) Inc.
   (Drumheller)     474
Fuyo Art & Etching Ltd. (Lethbridge)    1643
G400 Holdings Ltd. (Calgary)  675
Gawiuk Construction Ltd. (Olds)    1406
Generation Electronics Inc. (Edmonton)  1643
Great West Commercial Kitchen
   Repair Ltd. (Calgary) 2256
Greg Rawlinson Trucking Ltd.
   (Calgary)   1643
Grizzly Ridge Holdings (Slave Lake)     1170
H & D Sparrow Investments Inc.
   (Sedgewick)      676
H.T.S. Ltd. (High River) 1753
Hair Traces Salon & Spa Inc.
   (Slave Lake)     1943
Harder, S. (tbi) (Whitecourt) 2631
Highlander Enterprises Inc.
   (Medicine Hat)   1643
Hinecker, D. (Mannville) 1170
Hot Probes Inc. (Red Deer)    261
HVW Technologies Inc. (Calgary)    2631
Icefield Helicopter Tours Inc. (Nordegg)     899
International Compost Ltd. (Calgary)    474
Irwin, S. (tbi). (Calgary)    1406
IVF International Vessel Fabrication
   Inc. (Calgary)   1406
J. Pat Gifts Ltd. (Lethbridge)     2783
Jach Industries Group Inc. (Edmonton)   2631
Janus Projects Limited (Edmonton)  1406
JD's Auto-Tech Services Inc.
   (Cochrane)  2631
Kendra Countertops Ltd. (Calgary)  2631
Kermodei Consulting Ltd. (Fox Creek)    2783
King's Fashions Manufacturing Ltd.
   (Calgary)   261
KO Strategic Communications Ltd.
   (Lethbridge)     676, 1170
L.A. Fabricating & Machining Ltd.
   (La Crete)       1170
Larson, R. & E. (Leduc)  474
Lauzon's Woodshop & Construction
   Ltd. (Rocky Mountain House)     1170
Lawrence Meier Trucking Ltd.
   (Dunmore)   22
Leavitt, S. (Calgary)    1170
Leavitt, L. (Calgary)    1170
LED Smart Inc. (Edmonton)     1170
Legacy Wholesale Inc. (Calgary)    2631
Linden, K. (Lethbridge)  2256
Loney, D. (Red Deer)     1406
LongJohn's Portable Welding Ltd.
   (Medicine Hat)   22, 1643
Loose, J. (Lethbridge)   899
Lubeck, L. (Peace River) 676
Luckiw, M (tbi) (Red Deer)    2256
Lunan, P & D. (Langdon)  1170
M.I. Cable Technologies Inc. (Calgary)  899
MacMillan Enterprises Ltd. (Cold Lake)  1170
MacSwain, S. (Ponoka)    1753
Mae's Trucking (1981) Ltd.
   (Manyberries)    22
Magna Management Inc. (Hinton)     899
Marquis Wood Tech Inc.
   (Edmonton)  22, 261
Maxim Group Inc. (Calgary)    1643
Maximum Exposure Ltd. (Edson) 676
McKenney, K. (Jasper)    22
Mercier, C. & S. (Donnelly)   22
Metal Works Manufacturing Company
   Ltd. (Delburne)  1406, 2631
Millenium Technologies & Machining
   Inc. (Lacombe)   676
Millennium 111 Computer & Learning Solutions Ltd. 1170
Mirage Putting Greens of Alberta Ltd. (Calgary)   261
Mireau, P. (Lacombe)     1406
MJR Enterprises Ltd. (Okotoks)     22
Mountain View Printing & Graphics and
   Rutabaga Holdings Ltd. (Calgary)     2783
Murray's Trucking Inc. (Edmonton)  676
Neil MacKinnon Mechanical Services
   (Medicine Hat)   261
Nelson, C. (Vermilion)   1643
Night Alert Security Inc.
   (Grande Prairie) 899
North Star Excavating Inc. (Calgary)    1643
Onoway Lumber and Building
  Supplies Ltd. (Onoway) 1753

Optima Printing Inc. (Calgary)     22
Oxner, E. (Calgary) 899
Park Collision Ltd. (Lethbridge)   2256
PDQ Communications Services Ltd.
  (Drayton Valley)  2631
Pedrini, G. & W. (Brooks)     22
Perras, C. (Calgary)     1753
Perry, J. & K. (Wetaskiwin)   1943
Peterson, M. (Edmonton)  900
Peterson & Read (tbi) (Manning)    2632
Phil Walton Enterprise Hauling Ltd.
   (Calgary)   2783
Photographs by Drake Ltd. (Brooks) 1943
Pine Oilfield Rental & Sales (tbi)
   (Edmonton)  1943
Plant Pro Ltd. (Pincher Creek)     262
Pomerleau, W. (St. Paul) 900
Post, G. (Calgary)  2632
Prairie Land Services Ltd. (Edmonton)   1643
Puma Well Service Ltd. (Brooks)    2256
Quality Communications (1997) Ltd.
   (High Prairie)   2257
Quartly Inc. (High Prairie)   22
Rajoo, D. (Two Hills)    1170
Ramher Holdings Inc. (Calgary)     1753
Ramus, F. (Calgary) 1171
Red Onion Pizza Ltd. (Stettler)    1407
Redwillow Emergency Medical Services
   Limited (Valleyview)  900
Reliance Automotive (tbi) (Barrhead)    1643
RG Marsh Holdings Ltd. (Two Hills) 900
RHS Sheet Metal & Custom Manufacturing
   Ltd. (Fort McMurray)  1407
Robertson, T & M. (Beaverlodge)    900
Ron-Jen Automotive Cosmetics Ltd. (Edmonton) 2257
Ropp's Pet and Hobby Ltd. (Brooks) 262
Rotvik, E. (tbi) (Alder Flats)     1643
Royal Cue Billiards and Lounge Ltd.
   (Lethbridge)     1943
Ruecker & Ruecker Professional
   Corporation (Slave Lake)   475
Rycroft Building Supplies Ltd. (Rycroft)     900
Safety In Action Ltd. (Calgary)    2632
Scanavo Ltd. (Calgary)   1943
Seed Centre Inc. (Edmonton)   1643
Simard Insurance Agencies Ltd.
   (High Prairie)   2632
Snowy Owl Sled Dog Tours Inc.
   (Canmore)   676

Solutions Ltd. 1170
Spady & Dumont (Camrose) 262
Spray On Spec Inc. (Calgary)  1171
St. Nicholas Holdings Co. Ltd.
   (Grande Prairie)      1407
Stampede Steel Manufacturers
   Ltd. (Linden)    1407
Star Fashion Manufacturing Ltd.
   (Edmonton)  1407
Stelfox, S. (Edmonton)   1407
Steve Moore Cinematography
   Inc. (Calgary)   2632
Strickman Interactive Inc. (Calgary)    676
Stripe Tech Limited (Calgary) 1171
Strong, M. (tbi) (Cochrane)   900
Summitt Home Centre Ltd. (Blairmore)    1171
Sunset Lanes Inc. (Turner Valley)  262
Superform Products Ltd. (Pincher
   Creek) 262
Tapscott Holdings Ltd. (Edmonton)  2257
Three Point Holdings Inc.
   (Black Diamond)  1643
Thunderbolt Industries Ltd. (Calgary)   1407
Timber Bear / Trevco Developments
   Ltd. (Edmonton)  1753
Toy Planet Ltd. (Peace River) 1753
Tri-R-Snacks Ltd. (Lethbridge)     475
Triton Manufacturing Inc. (Calgary)     475
Ultrafloor Interiors Ltd. (Taber)  1943
Ultratest NDT Services Inc. (Calgary)   262
Undercurrents Sports Ltd. (Calgary)     1643
Uniserve International Products Inc.
   (Calgary)        1171
Van Art Customizing & Collision
   1992 Ltd. (Edmonton)  1644
Vauxhall Meat & Sausage Ltd.
   (Vauxhall)  475
Vibrook Vacuum & Septic Service
    Ltd. (Brooks)   22
Ward, W. (Calgary)  1407
Warehouse Services Inc. (Edmonton) 2784
Wedin Stores Ltd. (Ponoka)    2632
Weiss Mechanical Services Ltd.
   (Vegreville)     2632
Wheelco Holdings Ltd. (Acme)  22
White Knight Auto Body Ltd.
   (Calgary)   2632
Whitecourt Advantage Real Estate
   Services Ltd. (Whitecourt) 1407
Whitemud Landscape Centre Ltd.
   (Edmonton)  676
Willerton Ski-Doo & E-Z-Go Golf
   Carts Ltd. (Wainwright)    1644
Woodland Furniture Ltd. (Spruce Grove)  2784
Yvette's Pies Ltd. (Edmonton) 2632
Zawadoski, S. (St. Paul) 475
Zero Tolerance Valve Inc. (Lac La Biche)     900


Resource Development
Declaration of Withdrawal from Unit Agreement
(Petroleum and Natural Gas Tenure Regulations)
Atlee-Buffalo Upper Mannville "G" Unit  900
Campbell Unit  676
Gilby Viking "B" Unit No. 1   1838
North Oyen Gas Unit 1171
North Paddle River Gas Unit   900
Oyen Gas Unit No. 4 475
Thompson Lake Viking Gas Unit No. 1     475

Hosting Expenses
1171

Production Allocation Unit Agreement (Mines and Minerals Act)
Camao Basal Quartz Agreement No. 1 138
Colony/McLaren/Sparky Agreement No. 1   475
Crossfield Wabamun Agreement No. 2 262
Lone Pine Creek Crossfield Agreement No. 1   2784
Provost Cummings Agreement #2 2632
Wildcat Hills Turner Valley Agreeement #1    357

Unit Agreement (Mines and Minerals Act)
Bigstone Gas Unit No. 1  1171
Bow Island "BB" Gas Storage Unit   361
Castle River Unit No. 1  1943
Dawson Slave Point/Granite Wash Unit #1 2037
Enchant Arcs Unit No. 3  143
Enchant Arcs Unit No. 4  363
Gething D Gas Storage Unit    787
Manir Charlie Lake Unit No. 1 479
Richdale Upper Mannville "QQ" Unit 585
Rowley Upper Mannville "E"    2508
Sinclair Deo Creek Unit No. 1 590
Spirit River Charlie Lake E & M Unit    596
Wembley Halfway "B" Oil Unit No. 3 1531

Safety Codes Council
Agency Accreditation (Safety Codes Act)
Accreditation No. A000180 - Advanced Permit Systems Ltd.    1754
Accreditation No. A000188 - A.S.Roach Fire Services Ltd.    1838
Accreditation No. A000210 - Altagas Utilities Inc.     901
Accreditation No. A000253 - Royal & Sun Alliance Insurance Company of
Canada    2174
Accreditation No. A000255 - Kone Inc.   2174
Accreditation No. A000257 - Kone Inc.   2174
Accreditation No. A000287 - Lerch Bates North America, Inc. 266
Accreditation No. A000288 - Alberta Safety Inspections Inc. 2636

Agency Accreditation - Cancellation (Safety Codes Act)
Accreditation No. A000233 - Extreme Permit and Inspection Services    1755
Accreditation No. A000260 - Dover Corporation (Canada) Limited   482

Corporate Accreditation (Safety Codes Act)
Accreditation No. C000112 - BP Canada Energy Company   2045
Accreditation No. C000129 - Pioneer Natural Resources Canada Inc.     901
Accreditation No. C000137 - EOG Resources Canada Inc.  2174
Accreditation No. C000153 - Burlington Resources Canada Energy Ltd.   1644
Accreditation No. C000154 - Weyerhaeuser Company Limited    1839
Accreditation No. C000157 - Pembina Pipeline Corporation    148
Accreditation No. C000172 - Millar Western Forest Products Ltd.  2175
Accreditation No. C000220 - EPCOR  2175
Accreditation No. C000226 - Cabre Exploration Ltd.     901
Accreditation No. C000228 - Apache Canada Ltd.    482
Accreditation No. C000229 - ARC Resources Ltd.    2045
Accreditation No. C000230 - Primewest Energy Inc. 2175
Accreditation No. C000231 - Dynegy Canada Inc.    602
Accreditation No. C000233 - Battle River Rural Electrification Association
Ltd. 1755
Accreditation No. C000234 - Transalta Corporation Distribution Business
Segment   1756
Accreditation No. C000234 - Utilicorp Networks Canada (Alberta) Ltd.  2636
Accreditation No. C000236 - Atco Power Limited    2788

Corporate Accreditation - Cancellation (Safety Codes Act)
Accreditation No. C000118 - Imperial Oil, Products and Chemicals Division  266
Accreditation No. C000145 - Rigel Oil & Gas Ltd.  148
Accreditation No. C000164 - Ulster Petroleums Ltd.     2175
Accreditation No. C000182 - Blue Range Resource Corporation 2175
Accreditation No. C000198 - Devon Energy Canada Corporation 482
Accreditation No. C000202 - Pembina Resources     148
Accreditation No. C000209 - Ocelot Energy Inc.    602

Joint Municipal Accreditation (Safety Codes Act)
Accreditation No. J000104 - Municipal District of Foothills No. 31, Village
of Longview,
   Town of Nanton, Municipal District of Ranchland No. 66   2791, 2792
Accreditation No. J000109 - Municipal District of Wainwright No. 61, Town
of
   Wainwright, Village of Chauvin, Village of Edgerton, Village of Irma    1644
Accreditation No. J000134 - Village of Glenwood, Village of Hillspring     1645
Accreditation No. J000146 - Summer Village of Castle Island, Summer Village
of
   Norris Beach, Summer Village of Golden Days    1407, 1408
Accreditation No. J000147 - Beaver County, Village of Holden, Village of
Ryley,
   Town of Tofield, Town of Viking 1309, 1310
Accreditation No. J000148 - Town of Smoky Lake, Smoky Lake County, Village
of
   Waskatenau       2048, 2049
Accreditation No. J000149 - Summer Village of Itaska Beach, Summer Village
of Poplar
   Bay, Summer Village of Grandview, Summer Village of Crystal Springs,
Summer
   Village of Ma-Me-O Beach   2176, 2177

Joint Municipal Accreditation - Cancellation (Safety Codes Act)
Accreditation No. J000108 - Beaver County    1303, 1304
Accreditation No. J000108 - City of Fort Saskatchewan  2259, 2260
Accreditation No. J000108 - County of Athabasca No. 12 1302, 1303
Accreditation No. J000108 - County of Minburn No. 27   1645
Accreditation No. J000108 - County of Thorhild No. 7   1761, 1762
Accreditation No. J000108 - County of Two Hills No. 21 1645, 1646
Accreditation No. J000108 - County of Wetaskiwin No. 10     267, 268
Accreditation No. J000108 - Kneehill County  901, 902
Accreditation No. J000108 - Lamont County    1760, 1761
Accreditation No. J000108 - Municipal District of Opportunity No. 17  266, 267
Accreditation No. J000108 - Municipal District of Ranchland No. 66    2788, 2789
Accreditation No. J000108 - Smoky Lake County     2047, 2048
Accreditation No. J000108 - Summer Village of Castle Island 1408, 1409
Accreditation No. J000108 - Summer Village of Larkspur 2178, 2179
Accreditation No. J000108 - Summer Village of Mewatha Beach 1176
Accreditation No. J000108 - Summer Village of Norris Beach  1409, 1410
Accreditation No. J000108 - Summer Village of Poplar Bay    2178
Accreditation No. J000108 - Summer Village of Ross Haven    1762, 1763
Accreditation No. J000108 - Summer Village of Seba Beach    1177, 1178
Accreditation No. J000108 - Summer Village of Silver Beach  2259
Accreditation No. J000108 - Summer Village of Silver Sands  2515
Accreditation No. J000108 - Summer Village of South Baptiste     2046,
2047
Accreditation No. J000108 - Summer Village of South View    2516
Accreditation No. J000108 - Summer Village of West Cove     2517
Accreditation No. J000108 - Summer Village of White Gull    1179, 1180
Accreditation No. J000108 - Summer Village of Yellowstone   2518
Accreditation No. J000108 - Town of Athabasca     1411, 1412
Accreditation No. J000108 - Town of Bruderheim    1763
Accreditation No. J000108 - Town of Devon    1305, 1306
Accreditation No. J000108 - Town of Grande Cache  1175
Accreditation No. J000108 - Town of Lac La Biche  1764
Accreditation No. J000108 - Town of Mayerthorpe   1948
Accreditation No. J000108 - Town of Millet   1840, 1841
Accreditation No. J000108 - Town of Mundare  1177
Accreditation No. J000108 - Town of Nanton   2257, 2258
Accreditation No. J000108 - Town of Smoky Lake    2047, 2048
Accreditation No. J000108 - Town of Tofield  1308
Accreditation No. J000108 - Town of Vermilion     1765
Accreditation No. J000108 - Town of Viking   1308, 1309
Accreditation No. J000108 - Village of Arrowwood  1646, 1647
Accreditation No. J000108 - Village of Boyle 1410, 1411
Accreditation No. J000108 - Village of Breton     2513
Accreditation No. J000108 - Village of Champion   1304, 1305
Accreditation No. J000108 - Village of Chipman    2258, 2259
Accreditation No. J000108 - Village of Derwent    2514
Accreditation No. J000108 - Village of Holden     1306
Accreditation No. J000108 - Village of Paradise Valley 1839, 1840
Accreditation No. J000108 - Village of Plamondon  2177
Accreditation No. J000108 - Village of Ryley 1307
Accreditation No. J000108 - Village of Spring Lake     2636, 2637
Accreditation No. J000108 - Village of Thorhild   2045, 2046
Accreditation No. J000108 - Village of Vilna 1178, 1179
Accreditation No. J000108 - Village of Waskatenau 2047, 2048

Municipal Accreditation (Safety Codes Act)
Accreditation No. M000103 - Village of Paradise Valley 1841
Accreditation No. M000108 - Town of Lac La Biche  1759, 1760
Accreditation No. M000116 - Municipal District of Rocky View No. 44   23
Accreditation No. M000145 - Sturgeon County  268
Accreditation No. M000183 - Kneehill County  902
Accreditation No. M000187 - County of Minburn No. 27   1647, 1648
Accreditation No. M000190 - Town of Vegreville    2789
Accreditation No. M000191- Town of Athabasca 1412, 1413
Accreditation No. M000193 - Town of Peace River   676
Accreditation No. M000207 - Leduc County     1181, 1182
Accreditation No. M000215 - Village of Hythe 1651
Accreditation No. M000255 - County of Thorhild    1756, 1757
Accreditation No. M000256 - Village of Thorhild   2049, 2050
Accreditation No. M000263 - Village of Plamondon  2179, 2180
Accreditation No. M000272 - Summer Village of Silver Beach  2261
Accreditation No. M000278 - Village of Arrowwood  1650
Accreditation No. M000279 - County of Athabasca No. 12 1310, 1311
Accreditation No. M000283 - Village of Chipman    2789, 2790
Accreditation No. M000284 - Town of Devon    1312, 1313
Accreditation No. M000285 - Village of Spring Lake     2637, 2638
Accreditation No. M000286 - City of Fort Saskatchewan  2262
Accreditation No. M000294 - Town of Millet   1842
Accreditation No. M000295 - Town of Mundare  1182, 1183
Accreditation No. M000296 - Town of Nanton   2519
Accreditation No. M000298 - Summer Village of Ross Haven    1758
Accreditation No. M000301 - Summer Village of Silver Sands  2520, 2521
Accreditation No. M000305 - Summer Village of South View    2521
Accreditation No. M000306 - Summer Village of Sunset Point  602, 603
Accreditation No. M000308 - County of Two Hills No. 21 1648, 1649
Accreditation No. M000314 - Summer Village of West Cove     2521, 2522
Accreditation No. M000316 - Summer Village of Yellowstone   2522, 2523
Accreditation No. M000317 - Summer Village of Seba Beach    1183
Accreditation No. M000330 - Village of Boyle 1413, 1414
Accreditation No. M000378 - Summer Village of Gull Lake     23, 24
Accreditation No. M000387 - Town of Coalhurst     603
Accreditation No. M000389 - Town of Bruderheim    1758, 1759
Accreditation No. M000397 - Town of Grande Cache  1180, 1181
Accreditation No. M000397 - Village of Champion   1312
Accreditation No. M000399 - Village of Vilna 1183, 1184, 1651, 1652
Accreditation No. M000408 - Village of Nobleford  2180
Accreditation No. M000415 - Municipal District of Lesser Slave River No.
124  1649, 1650
Accreditation No. M000422 - County of Lethbridge  2181
Accreditation No. M000431 - Village of Champion   1311, 2050
Accreditation No. M000432 - Village of Mannville  2790
Accreditation No. M000452 - Town of Fairview 482, 483
Accreditation No. M000453 - Village of Lomond     903
Accreditation No. M000454 - Summer Village of Parkland Beach     1757

Municipal Accreditation - Cancellation (Safety Codes Act)
Accreditation No. M000296 - Town of Nanton   2790, 2791

Alberta Securities Commission (Securities Act)
Amendments to Alberta Securities Commission Rule Section 16 - Categories
   of Registration of Dealers 1766
Amendments to Alberta Securities Commission Rules Section 77(1)  50
Amendments to Alberta Securities Commission Rules  1033, 1766
Consequential Amendments to Alberta Securities Commision Rules Sections
181.5 and 181.7     50
National Instrument 35-101 Conditional Exemption from Registration for
United States
   Broker-Dealers and Agents  2792
National Instrument 41-101 Prospectus Disclosure Requirements    2263
National Instrument 43-101 Standards of Disclosure for Mineral Projects    2638
National Instrument 44-101 Short Form Prospectus Distributions   2267
National Instrument 44-102 Shelf Distributions    2371
National Instrument 44-103 Post-Receipt Pricing   2399
National Instrument 62-101 Control Block Distribution Issues     24
National Instrument 62-102 Disclosure of Outstanding Share Data  28
National Instrument 62-103 The Early Warning System and Related Take-Over
Bid and
   Insider Reporting Issues   29
Repeal of Alberta Securities Commission Orders    2371, 2399
Repeal of Alberta Securities Commission Rules     2266
Rule 41-501 Use of Prospectus Complying with Ontario Securities Commission
 Requirements  2802
Rule 44-801 Implementing National Instrument 44-101 Short Form Prospectus
Distributions  2369
Rule 44-802 Implementing National Instrument 44-102 Shelf Distributions    2398
Rule 44-803 Implementing National Instrument 44-103 Post-Receipt Pricing   2408

Treasury
Certificate of Dissolution (Credit Union Act)
Calgary Wheat Pool Savings and Credit Union Limited    1843
 
Certificate of Registration (Loan and Trust Corporations Act)
Coril Trust Company 2408
First Data Loan Company, Canada    1767

Estates Passed to the Crown (Ultimate Heir) (Ultimate Heir Act)
904

Hosting Expenses
368


Insurance Notice (Insurance Act)
Insurance Company Name Change - Western Union Insurance Company
   to ING Western Union Insurance Company         1767

Notice of Certificate of Dissolution (Credit Union Act)
Calgary Wheat Pool Savings and Credit Union Limited    1843

Notice of Certificate of Intent to Dissolve (Credit Union Act)
Lethbridge Civil Service Savings and Credit Union Limited   2181

Notice of Issuance of Letters Patent (Loan and Trust Corporations Act)
Alberta Capital Trust Corporation  51

Treasury Branches
Related Party By-Law
By-Law No. 2   1414

Workers' Compensation Board
2001 Premium Rates (Workers' Compensation Act)
2804
     Orders in Council

Orders in Council Listed by Act

(Mines and Minerals Act) - Agreement Entered
O.C. 510/99   - Special Mineral Lease No. 3799050001 - AEC Oil and Gas Co.
Ltd. 6
O.C. 10/2000 - Assignment and Novation Agreement - Amoco Canada Resources
Company /     Canadian Natural Resources Limited  351

(Municipal Government Act) - Annexation of Land
O.C. 505/99 - Village of Alix / Lacombe County    1
O.C. 506/99 - Lacombe County / Village of Alix    4
O.C. 135/2000 - Lacombe County / Town of Lacombe  884
O.C. 158/2000 - Municipal District of Rocky View No. 44 / City of Airdrie  1009
O.C. 159/2000 - Municipal District of Taber / Village of Barnwell     1011
O.C. 160/2000 - Westlock County / Village of Clyde     1014
O.C. 161/2000 - Westlock County / County of Thorhild No. 7  1016
O.C. 168/2000 - Flagstaff County / Town of Sedgewick   1115
O.C. 169/2000 - Municipal District of Foothills No. 31 / Town of Okotoks   1117
O.C. 180/2000 - Leduc County / City of Leduc 1121
O.C. 181/2000 - Leduc County / City of Leduc 1124
O.C. 191/2000 - Mountain View County / Town of Carstairs    1126
O.C. 235/2000 - Vulcan County / Town of Vulcan    1515
O.C. 236/2000 - Lacombe County / Summer Village of Birchcliff    1519
O.C. 356/2000 - Wheatland County / Town of Strathmore  1929
O.C. 422/2000 - County of Stettler No. 6 / Town of Stettler 2493
O.C. 442/2000 - Special Area No. 2 / Town of Hanna     2614
O.C. 476/2000 - County of Grande Prairie No. 1 / City of Grande Prairie    2756

(Municipal Government Act) - Change of Name
O.C. 179/2000 - Municipal District of Clearwater No. 99 / Clearwater County     1286

(Municipal Government Act) - Village Dissolved
O.C. 167/2000 - Village of Warspite (land becomes part of Smoky Lake
County)   1285

(Provincial Parks Act) - Order in Council Rescinded
O.C. 209/2000 - O.C. 1174/56 Twelve Foot Davis Provincial Historical Site
Provincial Park     1294

(Provincial Parks Act) - Provincial Park Designation Order
O.C. 536/99 - Chinchaga Wildland Provincial Park  12
O.C. 205/2000 - Dillberry Lake Provincial Park    1286
O.C. 206/2000 - Greene Valley Provincial Park     1288
O.C. 207/2000 - La Biche River Wildland Provincial Park     1290
O.C. 364/2000 - Bow Valley Wildland Provincial Park    2031
O.C. 365/2000 - Spray Valley Provincial Park 2033
O.C. 377/2000 - Beauvais Lake Provincial Park     2151
O.C. 378/2000 - Crow Lake Provincial Park    2152
O.C. 379/2000 - Dry Island Buffalo Jump Provincial Park     2153
O.C. 380/2000 - Hubert Lake Wildland Provincial Park   2156
O.C. 430/2000 - Otter-Orloff Lakes Wildland Provincial Park 2604
O.C. 431/2000 - Whitemud Falls Wildland Provincial Park     2605
O.C. 432/2000 - Winagami Lake Provincial Park     2607
O.C. 433/2000 - Winagami Wildland Provincial Park 2610

(Provincial Parks Act) - Provincial Recreation Areas Amendment Order
O.C. 208/2000 - Poachers' Landing       1293
O.C. 363/2000 - Kananaskis Country 2030
O.C. 381/2000 - Provincial Recreation Areas Amendment Order (O.C. 390/97)  2157

(Wilderness Areas, Ecological Reserves and Natural Areas Act) - 
Natural Areas Designation Amendment Order
O.C. 538/99 - Twin River Heritage Rangeland Natural Area    17
O.C. 210/2000 - Ribstone Creek Heritage Rangeland Natural Area   1294
O.C. 211/2000 - Killarney-Reflex Lakes Heritage Rangeland Natural Area     1296
O.C. 212/2000 - Natural Areas Order (O.C. 416/98) 1298
O.C. 383/2000 - Tolman Badlands Heritage Rangeland Natural Area  2158
O.C. 434/2000 - Natural Areas Designation Order (O.C. 416/98)    2614

Orders in Council Listed by Number
O.C. 505/99 - Municipal Government Act  1
O.C. 506/99 - Municipal Government Act  4
O.C. 510/99 - Mines and Minerals Act.   6
O.C. 536/99 - Provincial Parks Act 12
O.C. 538/99 - Wilderness Areas, Ecological Reserves and Natural Areas Act  17
O.C. 10/2000 - Mines and Minerals Act.  351
O.C. 135/2000 - Municipal Government Act     884
O.C. 158/2000 - Municipal Government Act     1009
O.C. 159/2000 - Municipal Government Act     1011
O.C. 160/2000 - Municipal Government Act     1014
O.C. 161/2000 - Municipal Government Act     1016
O.C. 167/2000 - Municipal Government Act     1285
O.C. 168/2000 - Municipal Government Act     1115
O.C. 169/2000 - Municipal Government Act     1117
O.C. 179/2000 - Municipal Government Act     1286
O.C. 180/2000 - Municipal Government Act     1121
O.C. 181/2000 - Municipal Government Act     1124
O.C. 191/2000 - Municipal Government Act     1126
O.C. 205/2000 - Provincial Parks Act    1286
O.C. 206/2000 - Provincial Parks Act    1288
O.C. 207/2000 - Provincial Parks Act    1290
O.C. 208/2000 - Provincial Parks Act    1293
O.C. 209/2000 - Provincial Parks Act    1294
O.C. 210/2000 -Wilderness Areas, Ecological Reserves and Natural Areas Act 1294
O.C. 211/2000 -Wilderness Areas, Ecological Reserves and Natural Areas Act 1296
O.C. 212/2000 -Wilderness Areas, Ecological Reserves and Natural Areas Act 1298
O.C. 235/2000 - Municipal Government Act     1515
O.C. 236/2000 - Municipal Government Act     1519
O.C. 356/2000 - Municipal Government Act     1929
O.C. 363/2000 - Provincial Parks Act    2030
O.C. 364/2000 - Provincial Parks Act    2031
O.C. 365/2000 - Provincial Parks Act    2033
O.C. 377/2000 - Provincial Parks Act    2151
O.C. 378/2000 - Provincial Parks Act    2152
O.C. 379/2000 - Provincial Parks Act    2153
O.C. 380/2000 - Provincial Parks Act    2156
O.C. 381/2000 - Provincial Parks Act    2157
O.C. 383/2000 -Wilderness Areas, Ecological Reserves and Natural Areas Act 2158
O.C. 422/2000 - Municipal Government Act     2493
O.C. 430/2000 - Provincial Parks Act    2604
O.C. 431/2000 - Provincial Parks Act    2605
O.C. 432/2000 - Provincial Parks Act    2607
O.C. 433/2000 - Provincial Parks Act    2610
O.C. 434/2000 - Wilderness Areas, Ecological Reserves and Natural Areas Act     2614
O.C. 442/2000 - Municipal Government Act     2614
O.C. 476/2000 - Municipal Government Act     2756

     Proclamations

Act Proclaimed into Force
Alberta Corporate Tax Amendment Act, 1996    2491
Business Corporations Amendment Act, 2000    2492
Conflicts of Interest Amendment Act, 1998    349
Emblems of Alberta (Alberta Dress Tartan) Amendment Act, 2000    1283
Employment Pension Plans Amendment Act, 1999 453
Energy Statutes Amendment Act, 2000     1391
Family Law Statutes Amendment Act, 1999 667
Farming Practices Protection Statutes Amendment Act, 1999   577
Government Organization Act   2755
Health Care Protection Act    2029
Irrigation Districts Act 883
Miscellaneous Statutes Amendment Act, 1999 (No. 2)     350
Miscellaneous Statutes Amendment Act, 2000   2603
Securities Amendment Act, 2000     1284

Convene the Legislative Assembly
Fourth Session Twenty-fourth Legislature     229


     Resignations and Retirements

Resignation of Justice of the Peace (Justice of the Peace Act)

Babyn, Ron R. of Grande Prairie    1284
Callioux, Iris of St. Albert  1609
Carswell, Christine of St. Albert  1609
Epp, Ronald of Athabasca 230
Galbraith, John Russell, of Wetaskiwin  230
Gill, Peter of Beaverlodge    454
Heon, Jennifer of St. Albert  1609
Labrecque, Laura Lee Leona of Calgary   773
Maguire, Arthur Owen of High River 454
Rice, Helen A. of Grande Prairie   773
Sailer, Rhonda May of Grande Prairie    1115
Scott, Lawrence Clifford 454
Stone, Homer Mitchell of Leduc     1284
Vance, Therese Marie Josephine Vance of Peace River    115

Resignation of Provincial Court Judge (Provincial Court Judges Act)
James, Honourable Judge J.D. of Calgary 578

Retirement of Provincial Court Judge (Provincial Court Judges Act)
Allford, Honourable Judge Jack Allford of Edmonton     1737
Crowe, Honourable Judge D.L. of Red Deer     2030
Spevakow, Honourable Judge R.B. of St. Albert     2493
White, Honourable Judge Walder G.W. of Edmonton   1737

Termination of Justice of the Peace (Justice of the Peace Act)
Allen, Jill M. of Calgary     2756
Ashdown, Norman James of Sherwood Park  351
Callioux, Iris of Peace River 1929
Carswell, Christine of High Level  1929
Fraser, Dawn of St. Albert    1515
Heon, Jennifer of Calgary     1929
LePage, Sylvie of Calgary     2756
Nelson, Kirsty of Calgary     2756
Nicoll, Gordon B. of Foremost 2151
Schmidt, Lucille of Hinton    2756
Silver, Lisa of Calgary  2756