Copyright and Disclaimer Print  


1996 ANNUAL
INDEX_______________________________________________________________________

The 1996 Index begins on page 1 and is arranged in alphabetical order under
six major headings:

- Advertisements
- Appointments
- Government Notices
- Orders in Council
- Proclamations
- Resignations and Retirements

Three Table of Contents are published in the first section (pages i-x) to
help you find material in the 1996 index.

The page ii Alphabetical Table of Contents, contains in alphabetical order,
each of the major headings, subheadings, and subdivisions found in the
index. It includes the names of Acts used in the index and it contains many
cross-references.

The page vi Systematic Table of Contents is a subject guide arranged in the
order in which corresponding material is published in the index. Entries
are filed alphabetically within indentions. There are no cross-references
in the Systematic Table of Contents.

The page ix List of Acts Cited, is arranged in alphabetical order and lists
the name of each Act cited in the index.  Material is published in the
Alberta Gazette by authority of an enabling statute. 
     ALPHABETICAL TABLE OF CONTENTS


1997 Premium Rates by Rate Group within Sector    27
ABC Benefits Corporation Act  30
Act Proclaimed in Force  30
Act Repealed   30
Advanced Education and Career Development    5
Agency Accreditation     20
Agency Accreditation - Cancellation     21
Agreement Entered   28
Agreement on Internal Trade Statutes Amendment Act, 1995    30
Agricultural Societies Amendment Act, 1996   30
Agriculture Financial Services Amendment Act, 1996     30
Agriculture, Food and Rural Development 5
Alberta Corporate Tax Amendment Act, 1995    30
Alberta Energy and Utilities Board Statutes Amendment Act, 1996  30
Alberta Fishery Regulations   7
Alberta Heritage Savings Trust Fund Act, RSA 1980, cA-27    30
Alberta Heritage Savings Trust Fund Act, SA 1996 cA-27.01   30
Alberta Hospital Association Amendment Act, 1996  30
Alberta Opportunity Company   15
Alberta Opportunity Fund Act  15
Alberta Racing Corporation    20
Alberta Securities Commission 26
Amalgamation Application 26
Amendments to Society Objects 14
Annexation of Land  28
Annual Report 1995  7
Appointment of Returning Officer   13
Appointments   4
Bus Application     27
Business Corporations Act     2, 14, 15
Cancellation of Qualified Technician Appointment  8
Cancellation of Qualified Technician Appointment - Intoxilyzer 5000C  9
Cemetery Companies Act   14, 15
Certificate of Change of Personal Name  15
Certificate of Competency     21
Certified Management Accountants Act    2
Change of Address of Justice of the Peace    4
Change of Address of Provincial Court Judge  4
Change of Name (Municipal Government)   28
Change of Name Act  2, 15
Cities    3
Community Development    5
Companies Act  14, 15
Construction Contract Increases    26
Contract Increases Approved   19
Contracting States to the Convention on the Civil Aspects of International
Child Abduction     10
Convene the Legislative Assembly   30
Cooperative Associations Act  14, 15
Corporate Accreditation  21
Corporate Accreditation - Cancellation or Suspension   22
Corporate Name Changes   14
Corporate Registrations, Incorporations and Continuations   15
Corporations Dissolved/Struck Off/Registration Cancelled    15
Corporations Liable for Dissolution/Strike Off/Cancellation of Registration     15
Corporations Revived or Reinstated 15
Counties  3
Credit Union Act    14, 15
Death of Justice of the Peace 31
Dental Mechanics Act     1
Designation of Designated Analyst Appointment     10
Designation of Powers Certificate  22
Designation of Qualified Technician Appointment   10
Designation of Qualified Technician Appointment - Intoxilyzer 5000C   10
Drainage Districts Act   7
Economic Development and Tourism   6
Education 6
Election Act   13, 14
Election Amendment Act, 1996  30
Electronic Interception  7
Energy    6
Energy Statutes Amendment Act, 1996     30
Engineering, Geological and Geophysical Professions Amendment Act, 1995    30
Environmental Protection 7
Environmental Protection and Enhancement Amendment Act, 1994     30
Environmental Protection and Enhancement Amendment Act, 1996     30
Erratum   15
Estates Which Comprise the Ultimate Heir Trust Fund    27
Executive Council   7
Extraordinary Resolution 1
Family & Social Services 7
Federal and Intergovernmental Affairs   7
Financial Administration Amendment Act, 1993 30
Financial Institutions Statutes Amendment Act, 1996    30
Freedom of Information and Protection of Privacy Act   30
Fuel Tax Amendment Act, 1996  30
Gaming and Liquor Act    30
Gift Lake Metis Settlement By-law No. 96-04  14
Government Notices  5
Government Organization Act   19, 26
Health    7
Health Foundations Act   30
Health Statutes Amendment Act, 1996     30
Highway Traffic Amendment Act, 1996     30
Historical Resources Act 5, 6
Hospitals Amendment Act, 1994 30
Hosting Expenses    5, 6, 7, 13, 27
Individual's Rights Protection Amendment Act, 1996     30
Insurance Act  1
Insurance Companies Act  2
Insurance Notice    1
Intent to Establish an Ecological Reserve    7
Interest Rate, Guaranteed Provincial Loans   5
International Child Abduction Act  10
International Trade and Investment Agreements Implementation Act 30
Irrigation Act 1, 5
Irrigation District Notice    1, 5
Joint Municipal Accreditation 22
Joint Municipal Accreditation Amendment 23
Joint Municipal Accreditation - Cancellation 23
Justice   7
Justice of the Peace Act 4, 31
Justice of the Peace Appointed     4
Labour    13
Legislative Assembly     13
Liquor Control Act  10
Loan and Trust Corporations Act    27, 30
Loan Authorizations 15
Medical Profession Amendment Act, 1996  30
Member Returned to Serve in the Legislative Assembly   14
Memorandum of Association     15
Metis Settlements   14
Metis Settlements Act    14
Mines and Minerals Act   6, 7, 28, 29
Ministerial Order   7, 15
Miscellaneous Statutes Amendment Act, 1996   30
Mobile Home Sites Tenancies Amendment Act, 1992   30
Motor Transport Act 26, 27
Motor Transport Services Division  27
Motor Vehicle Statutes Amendment Act, 1994   30
Municipal Accreditation  23
Municipal Accreditation - Cancellation or Suspension   25
Municipal Accreditation - Reinstatement 26
Municipal Affairs   14
Municipal Affairs Statutes Amendment and Repeal Act, 1996   30
Municipal Districts 3
Municipal Government Act 3, 15, 28, 29
Municipality   3
National Instrument 13-101    26
Notice of Amalgamation   15
Notice of Application for Private Bill  1
Notice of Certificate of Intent to Dissolve  2
Notice of Certificate of Revocation of Intent to Dissolve   2
Notice of Court Ordered Liquidation     2
Notice of Disposition of Land 26
Notice of Dissolution of Partnership    2
Notice of Intention to Cancel Registration   15
Notice of Intention to Designate Provincial Historic Resource    5
Notice of Intention to Designate Registered Historic Resource    5
Notice of Intention to Make Application for Change of Name  2
Notice of Issuance of Certificate of Registration 27
Notice of Restriction    2
Notice of Variation Order     7
Notice of Winding-up by Order of the Court   2
Nursing Service Act 30
Order Designating Provincial Historic Resource    5
Order Designating Registered Historic Resource    6
Orders Issued by the Registrar of Corporations    15
Orders in Council   28
Orders in Council Amended     4
Orders in Council Listed by Act    28
Orders in Council Listed by Number 28
Partnership Act     2
Proclamations  30
Proposed Electoral Division Areas, Boundaries and Names for Alberta   14
Provincial Court Judge Appointed   4
Provincial Court Judges Act   4, 31
Public Health Amendment Act, 1996  30
Public Sale of Land 3, 15
Public Works, Supply and Services  19
Racing Corporation Act   20, 30
Rate Enforcement Return  1
Real Estate Act     30
Regional Health Authorities Act    30
Registries     15
Registries Statutes Amendment Act, 1996 30
Religious Societies' Land Act 14, 15
Resignation of Justice of the Peace     31
Resignations and Retirements  31
Retirement of Provincial Judge     31
Rocky Mountain Life Insurance Company Act    30
Safety Codes Act    20, 21, 22, 23, 25, 26
Safety Codes Council     20
Sale or Disposition of Land   19
School Act     6
School District Boundaries Adjusted     6
School District / Division Authorized to Borrow by Way of Debentures  6
School District Established   6
Sedar Filer Manual  26
Societies Act  14, 15
Special Notice 15
Students Loan Regulation 5
Summer Villages     3
Teaching Profession Amendment Act, 1995 30
Termination of Supernumerary Provincial Judge     31
Time Limit for Receiving Petitions for Private Bills   14
Town Amalgamation   28
Town Dissolved 28
Town Formed    28
Towns     3
Transportation and Utilities  26
Treasury  27
Treasury Branches Amendment Act, 1995   30
Trust Companies Act 30
Ultimate Heir Act   27
Unit Agreement 6, 7
Unit Agreement Erratum   7
Village Dissolved   28
Villages  3
Winding-up Act 2
Workers' Compensation Act     27
Workers' Compensation Board   27

     SYSTEMATIC TABLE OF CONTENTS


Advertisements 1
     Extraordinary Resolution 1
     Insurance Notice    1
     Irrigation District Notice    1
     Notice of Application for Private Bill  1
     Notice of Certificate of Intent to Dissolve  2
     Notice of Certificate of Revocation of Intent to Dissolve   2
     Notice of Court Ordered Liquidation     2
     Notice of Dissolution of Partnership    2
     Notice of Intention to Make Application for Change of Name  2
     Notice of Restriction    2
     Notice of Winding-up by Order of the Court   2
     Public Sale of Land 3
          Cities    3
          Counties  3
          Municipal Districts 3
          Municipality   3
          Summer Villages     3
          Towns     3
          Villages  3
Appointments   4
     Change of Address of Justice of the Peace    4
     Change of Address of Provincial Court Judge  4
     Justice of the Peace Appointed     4
     Order-in-council Amended 4
     Provincial Court Judge Appointed   4
Government Notice   5
     Advanced Education and Career Development    5
          Hosting Expenses    5
          Interest Rate, Guaranteed Provincial Loans   5
     Agriculture, Food and Rural Development 5
          Hosting Expenses    5
          Irrigation District Notice    5
     Community Development    5
          Hosting Expenses    5
          Notice of Intention to Designate Provincial Historic Resource    5
          Notice of Intention to Designate Registered Historic Resource    5
          Order Designating Provincial Historic Resource    5
          Order Designating Registered Historic Resource    6
     Economic Development and Tourism   6
          Hosting Expenses    6
     Education 6
          Hosting Expenses    6
          School District / Division Authorized to Borrow by way of
Debentures     6
          School District Boundaries Adjusted     6
          School District Established   6
     Energy    6
          Hosting Expenses    6
          Unit Agreement 6
          Unit Agreement - Erratum 7
     Environmental Protection 7
          Intent to Establish an Ecological Reserve    7
          Ministerial Order   7
          Notice of Variation Order     7
     Executive Council   7
          Hosting Expenses    7
     Family and Social Services    7
          Hosting Expenses    7
     Federal and Intergovernmental Affairs   7
          Hosting Expenses    7
     Health    7
          Hosting Expenses    7
     Justice   7
          1995 Annual Report (Electronic Interception) 7
          Cancellation of Qualified Technician Appointment  8
          Cancellation of Qualified Technician Appointment - Intoxilyzer
5000 C    9
          Contracting States to the Convention on the Civil Aspects of
International
               Child Abduction     10
          Designation of Designated Analyst Appointment     10
          Designation of Qualified Technician Appointment   10
          Designation of Qualified Technician Appointment - Intoxilyzer
5000 C    10
     Labour    13
          Hosting Expenses    13
     Legislative Assembly     13
          Appointment of Returning Officer   13
          Member Returned to Serve in the Legislative Assembly   14
          Proposed Electoral Division Areas, Boundaries and Names for
Alberta   14
          Time Limit for Receiving Petitions for Private Bills   14
     Metis Settlements   14
          Gift Lake Metis Settlement By-law No. 96-04  14
     Municipal Affairs   14
          Amendments to Society Objects 14
          Corporate Name Changes   14
          Corporate Registrations, Incorporations and Continuations   15
          Corporations Dissolved/Struck Off/Registration Cancelled    15
          Corporations Liable for Dissolution/Strike Off/Cancellation of
Registration   15
          Corporations Revived or Reinstated 15
          Erratum   15
          Ministerial Order   15
          Notice of Amalgamation   15
          Orders Issued by the Registrar of Corporations    15
          Public Sale of Land 15
               Special Areas  15
          Special Notice - Memorandum of Association   15
          Special Notice - Notice of Intention to Cancel Registration 15
          Registries - Certificate of Change of Personal Name    15
     Alberta Opportunity Company   15
          Loan Authorizations 15
     Public Works, Supply and Services  19
          Contract Increases Approved   19
          Sale or Disposition of Land   19
     Alberta Racing Corporation    20
          General Fees and Promotional Levy Rule  20
     Safety Codes Council     20
          Agency Accreditation     20
          Agency Accreditation - Cancellation     21
          Certificate of Competency     21
          Corporate Accreditation  21
          Corporate Accreditation - Cancellation or Suspension   22
          Designation of Powers Certificate  22
          Joint Municipal Accreditation 22
          Joint Municipal Accreditation Amendment 23
          Joint Municipal Accreditation Cancellation   23
          Municipal Accreditation  23
          Municipal Accreditation - Cancellation or Suspension   25
          Municipal Accreditation - Reinstatement 26
     Alberta Securities Commission 26
          National Instrument 13-101    26
          Sedar Filer Manual  26
     Transportation and Utilities  26
          Amalgamation Application 26
          Construction Contract Increases    26
          Notice of Disposition of Land 26
          Motor Transport Services Division - Bus Application    27
     Treasury  27
          Estates Which Comprise the Ultimate Heir Trust Fund    27
          Hosting Expenses    27
          Notice of Issuance of Certificate of Registration 27
     Workers' Compensation Board   27
          1997 Premium Rates by Rate Group Within Sector    27
Orders-in-Council   28
     Orders-in-Council listed by Act    28
          Mines and Minerals Act   28
          Municipal Government Act 28
     Orders-in-Council listed by Number 28
Proclamations  30
     Act Proclaimed in Force  30
     Act Repealed   30
     Convene the Legislative Assembly   30
Resignations and Retirements  31
     Death of Justice of the Peace 31
     Resignation of Justice of the Peace     31
     Retirement of Provincial Judge     31
     Termination of Supernumerary Provincial Judge     31
               

     LIST OF ACTS CITED

ABC Benefits Corporation Act  30
Agreement on Internal Trade Statutes Amendment Act, 1995    30
Agricultural Societies Amendment Act, 1996   30
Agriculture Financial Services Amendment Act, 1996     30
Alberta Corporate Tax Amendment Act, 1995    30
Alberta Energy and Utilities Board Statutes Amendment Act, 1996  30
Alberta Heritage Savings Trust Fund Act, RSA 1980, cA-27    30
Alberta Heritage Savings Trust Fund Act, SA 1996 cA-27.01   30
Alberta Hospital Association Amendment Act, 1996  30
Alberta Opportunity Fund Act  15
Business Corporations Act     2, 14, 15
Cemetery Companies Act   14, 15
Certified Management Accountants Act    2
Change of Name Act  2, 15
Companies Act  14, 15
Cooperative Associations Act  14, 15
Credit Union Act    14, 15
Dental Mechanics Act     1
Drainage Districts Act   7
Election Act   13, 14
Election Amendment Act, 1996  30
Energy Statutes Amendment Act, 1996     30
Engineering, Geological and Geophysical Professions Amendment Act, 1995    30
Environmental Protection and Enhancement Amendment Act, 1994     30
Environmental Protection and Enhancement Amendment Act, 1996     30
Financial Administration Amendment Act, 1993 30
Financial Institutions Statutes Amendment Act, 1996    30
Freedom of Information and Protection of Privacy Act   30
Fuel Tax Amendment Act, 1996  30
Gaming and Liquor Act    30
Government Organization Act   19, 26
Health Foundations Act   30
Health Statutes Amendment Act, 1996     30
Highway Traffic Amendment Act, 1996     30
Historical Resources Act 5, 6
Hospitals Amendment Act, 1994 30
Individual's Rights Protection Amendment Act, 1996     30
Insurance Act  1
Insurance Companies Act  2
International Child Abduction Act  10
International Trade and Investment Agreements Implementation Act 30
Irrigation Act 1, 5
Justice of the Peace Act 4, 31
Liquor Control Act  10
Loan and Trust Corporations Act    27, 30
Medical Profession Amendment Act, 1996  30
Metis Settlements Act    14
Mines and Minerals Act   6, 7, 28, 29
Miscellaneous Statutes Amendment Act, 1996   30
Mobile Home Sites Tenancies Amendment Act, 1992   30
Motor Transport Act 26, 27
Motor Vehicle Statutes Amendment Act, 1994   30
Municipal Affairs Statutes Amendment and Repeal Act, 1996   30
Municipal Government Act 3, 15, 28, 29
Nursing Service Act 30
Partnership Act     2
Provincial Court Judges Act   4, 31
Public Health Amendment Act, 1996  30
Racing Corporation Act   20, 30
Real Estate Act     30
Regional Health Authorities Act    30
Registries Statutes Amendment Act, 1996 30
Religious Societies' Land Act 14, 15
Reserves and Natural Areas Act     7
Rocky Mountain Life Insurance Company Act    30
Safety Codes Act    20-26
School Act     6
Societies Act  14, 15
Teaching Profession Amendment Act, 1995 30
Treasury Branches Amendment Act, 1995   30
Trust Companies Act 30
Ultimate Heir Act   27
Winding-up Act 2
Workers' Compensation Act     27


________________________________________________________________________________

     1996 PAGE KEY - VOLUME 92



Page Date Vol. No.
________________________________________________________________________________

1-92 January 15, 1996    92   1
93-227    January 31, 1996    92   2
229-314   February 15, 1996   92   3
315-572   February 29, 1996   92   4
573-651   March 15, 1996 92   5
653-749   March 30, 1996 92   6
751-840   April 15, 1996 92   7
841-970   April 30, 1996 92   8
971-1044  May 15, 1996   92   9
1047-1203 May 31, 1996   92   10
1205-1331 June 15, 1996  92   11
1333-1429 June 29, 1996  92   12
1431-1708 July 15, 1996  92   13
1709-1797 July 31, 1996  92   14
1799-1866 August 15, 1996     92   15
1867-1997 August 31, 1996     92   16
1999-2071 September 14, 1996  92   17
2073-2161 September 30, 1996  92   18
2163-2226 October 15, 1996    92   19
2227-2380 October 31, 1996    92   20
2381-2453 November 15, 1996   92   21
2455-2573 November 30, 1996   92   22
2575-2646 December 14, 1996   92   23
2647-2965 December 31, 1996   92   24

___________________________________________________________________________
     
Advertisements
     
Extraordinary Resolution (Dental Mechanics Act)
2397

Insurance Notice (Insurance Act)
Aeterna-Life Insurance Company     257, 473
American Life Insurance Company    1098, 1271
Amex Life Assurance Company   2176, 2270
Axa Pacific Insurance Company 34, 145
Boreal Property & Casualty Insurance Company 34, 145
Canadian Direct Insurance Incorporated  781, 889
Canadian Union Insurance Company   1719, 1810
College Retirement Equities Fund   889, 996
Consolidated General Insurance Company Limited    2087, 2176
Continental Insurance Company of Canada Inc., The 473, 599
Continental Insurance Limited 473, 599
Desjardins-Laurentian Life Assurance Company Inc. 35, 257, 473
Forethought Life Insurance Company 2177, 2270
Gan General Insurance Company 889, 996
GE Capital Casualty Company of Canada   2087, 2176
General American Life Reinsurance Company of Canada    34, 145
Household Life Insurance Company   2603, 2671
Imperial Life Assurance Company of Canada, The    35
Lombard General Insurance Company of Canada  473, 599
Lombard Insurance Company     473, 599
Manufacturers Life Insurance Company, The    35, 145
Maplex General Insurance Company   1891
Mercantile and General Reinsurance Company of Canada, The   2671
North American Life Assurance Company   35, 145
Norwich Union Life Insurance Company (Canada)     1891, 2014
Progressive Casualty Insurance Company  35, 146
Prudential Assurance Company Limited, The    1891, 2014
RGA Life Reinsurance Company of Canada  34, 145
Scotia General Insurance Company   599, 673
Simcoe & Erie General Insurance Company 899, 996
Teachers Insurance and Annuity Association of America  889, 996
Toronto Dominion Life Insurance Company 36, 146
Traders General Insurance Company  258, 473
Utica Mutual Insurance Company     782, 890
Victoria Insurance Company of Canada    258, 473
Waterloo Insurance Company    36

Irrigation District Notice
Rate Enforcement Return (Irrigation Act)
Aetna Irrigation District     782, 890
Bow River Irrigation District 674, 782
Eastern Irrigation District   890, 997
Lethbridge Irrigation District     674, 782
Raymond Irrigation District   674, 783
St. Mary River Irrigation District 599, 674
Taber Irrigation District     600, 675
Western Irrigation District   890, 997

Notice of Application for Private Bill
Amendment of Alberta Wheat Pool Act, 1970, as Amended  136
Bethesda Bible College Act    137
Evangel Bible College    137
Farmers' Union of Alberta Amendment Act 587
Trans Global Life Insurance Company Act 2670


Notice of Certificate of Intent to Dissolve (Business Corporations Act)
318902 Alberta Ltd. 34
350151 Alberta Ltd. 1718
350186 Alberta Ltd. 257
401524 Alberta Ltd. 2603
411036 Alberta Inc. 2270
424361 Alberta Ltd. 472
532063 Alberta Ltd. 2176
552414 Alberta Inc. 598
633779 Alberta Ltd. 887
A & K Enterprises Ltd.   1365
Arag (Canada) Ltd.  2013
Benin Resources Ltd.     1810
Brown & Root Braun Canada Inc.     781
Business Management Ltd. 2270
C F Braun & Co. of Canada Ltd.     781
Century Press (Foothills) Inc.     2176
Cine-Group Alberta Ltd.  888
Integral Designs Inc.    2397
Manorrlea Building Services (EDMT) Ltd. 995
Manorrlea Holdings Ltd.  995
Pocklington U.S. Inc.    257
Pronghorn Resources Ltd. 2671
Renco Holdings Ltd. 1637
Spruce Gate Farms Ltd.   995
The Corrbild Engineering Company Ltd.   1719
Willow Park Physical Therapy Inc.  257
Zimmer Communications Ltd.    599

Notice of Certificate of Revocation of Intent to Dissolve (Business
Corporations Act)
Pocklington U.S. Inc.    1719

Notice of Court Ordered Liquidation
Airlift Rockies Holdings Ltd. 997
Altec Home Services Ltd. 997
Great West Concessions Ltd.   998

Notice of Dissolution of Partnership (Partnership Act)
Coseka 80-81 Oil and Gas Partnership    888, 995
Coseka 81-82 Oil and Gas Partnership    888, 995
Golftech  2496, 2603
Hat Travel Centre   145, 257
S & H Enterprises   1097, 1270
Savanna's Aesthetic and Unisex Salon    1890, 2013
V & A Enterprises   1097, 1270

Notice of Intention to Make Application for Change of Name (Change of Name
Act)
29, 138, 247, 466, 588, 665, 774, 877, 984

Notice of Restriction (Certified Management Accountants Act)
David Guanlao (Edmonton) 891

Notice of Winding-up by Order of the Court (Insurance Companies Act,
Winding-up Act)
Hiland Insurance Limited 2603
The Orion Insurance Company, ALC   783





Public Sale of Land (Municipal Government Act)

Cities
Calgary   473
Camrose   146
Drumheller     2177
Edmonton  477
Grande Prairie 2087
Leduc     258
Lethbridge     2088
Medicine Hat   2398
Red Deer  2399
Spruce Grove   600
St. Albert     258

Counties
Athabasca No. 12    891
Barrhead No. 11     2177
Beaver No. 9   784
Camrose No. 22 2178
Flagstaff No. 29    2089
Forty Mile No. 8    2089
Grande Prairie 
 No. 1    1719
Lac Ste. Anne
 County   2179
Lacombe County 2090
Lamont No. 30  2090
Leduc No. 25   2271
Lethbridge No. 26   2180
Minburn No. 27 2271
Mountain View
 No. 17   1638
Newell No. 4   2180
Parkland County     892
Ponoka No. 3   2496
Red Deer No. 23     2497
Smoky Lake No. 13   1273
St. Paul No. 19     1271
Stettler No. 6 2091
Strathcona County   481
Thorhild No. 7 998
Two Hills No. 21    2272
Vermilion River
 No. 24   2181
Vulcan No. 2   2182
Wetaskiwin No. 10   482
Wheatland County    2273

Municipal Districts
Big Lakes 2274
Birch Hills No. 19  1811
Bonnyville No. 87   2399
Brazeau No. 77 785
East Peace
 No. 131  2182
Fairview No. 136    1099
Foothills No. 31    2183
Greenview No. 16    2401
Kneehill No. 48     893


Lesser Slave
 River No. 124 1892
Northern Lights
 No. 22   1894
Peace No. 135  1365
Provost No. 52 1811
Rocky View No. 44   600
Saddle Hills
 No. 20   1720
Smoky River
 No. 130  2092
Starland No. 47     2183
Sturgeon No. 90     2014
Taber No. 14   2092
Westlock No. 92     601
Willow Creek
 No. 26   1812
Yellowhead No. 94   1100

Municipality
Crowsnest Pass 2015

Summer Villages
Alberta Beach  894, 2671
Sunset Point   1721
Val Quentin    894, 1366

Towns
Bashaw    2275
Bruderheim     1273
Calmar    1895
Cardston  603
Castor    1638
Coronation     1639
Fairview  2672
Falher    895
Gleichen  1101
Grand Centre   259
Granum    1102
Grimshaw  786
High Level     1895
High Prairie   2497
High River     260
Hinton    1896
Lac La Biche   1366
Morinville     1102
Mundare   2016
Okotoks   1723
Oyen 999
Peace River    1813
Ponoka    260
Redcliff  2498
Rimbey    1896
Rocky Mountain
 House    261
Sexsmith  999
Smoky Lake     787
Stavely   1000


Taber     2672
Tofield   1000
Turner Valley  1367
Two Hills 2093
Valleyview     1813, 2499
Vegreville     2094
Viking    2499
Whitecourt     1897

Villages
Amisk     895
Barons    261
Bawlf     1001
Bentley   896
Berwyn    1721
Boyle     1639
Caroline  36
Cereal    1103
Champion  2275
Chipman   1367
Coutts    1814
Cowley    2673
Delia     1722
Donalda   2500
Edberg    896
Empress   897
Ferintosh 1103
Foremost  1368
Gadsby    2276
Hay Lakes 1104
Heisler   1814
Hines Creek    787
Holden    2184
Innisfree 1722
Kitscoty  2094
Lomond    1815
Mannville 147
Minburn   1274
Mirror    1104
New Norway     2095
Radway    1368
Sangudo   1898
Stirling  487
Strome    1640
Thorhild  1816
Thorsby   2016
Torrington     788
Warburg   1275
Waskatenau     897
Willingdon     2017


     Appointments

Change of Address of Justice of the Peace (Justice of the Peace Act)
Aalbers, Gerald S. (Wainwright - Grande Prairie)  2382
Kuefeldt, Otto (Strathmore - Calgary)   2164
Rondeau, Raymond A. (Peace River - Bezanson) 1336
Scott, Lawrence C. (Leduc - Wetaskiwin) 2164

Change of Address of Provincial Court Judge (Provincial Court Judges Act)
The Honourable Judge M. Stevens-Guille (Stony Plain - Edmonton)  1208

Justice of the Peace Appointed (Justice of the Peace Act)
Bates, Philipia (Edmonton)    94
Brown, Elizabeth Lynn (Grande Prairie)  1870
Calnan, Beverly Ann (Lethbridge)   574
Chamberland, Therese Germaine Marie (St. Paul)    574
Close, Judy Elizabeth    2577
Coombes, Lorena Lynn Louise   2577
Dakin, Lana Jay (Leduc)  574
Devenz, Shirley May 2577
Duggan, David Charles (Taber) 1208
Fox, Ann Margaret (Standoff)  1870
Friesen, Sarah Susanna   2577
Golka, Valarie Jane (Tofield) 1870
Hohm, Christopher Earl (Camrose)   1870
Hood, Wendy Lynn (Grande Prairie)  1870
Howard, Barbara Lorraine Joyce (Jasper) 1870
Huffman, Debra Anne 2577
Johnstone, Allen David (Provost)   1208
Jonk, Susan Marie Lynn   2577
Kolotylo, Sharon Kim (Edmonton)    1208
Kruger, Margaret Isabell (High Prairie) 1208
Kruk, Derrick Martin (Lac La Biche)     1870
Letawsky, James Kevin (Vermilion)  1208
Lynch-Staunton, Martha Jane   2577
MacDonald, Lois Ann (Red Deer)     574
McGuckin, Janice Lorraine     2577
McNeilly, Jo-Anne Fay (Fort McMurray)   94
Merkel, Cheryl Ann (Drumheller)    1208
Morin, Lynn Marie (Stony Plain)    1208
Nylin, Delmer Wayne (Red Deer)     574
Peachy, Yvette Angeline (Calgary)  94
Pocock, Edith Louisa     2577
Rodgers, Rhonda Louise (Red Deer)  1870
Sakaluk, Tracey Mae (Wetaskiwin)   1870
Schmidt, Lucille Mally (Hinton)    574
Sherman, William Guy Richard  2577
Smith, Sandra Joyce (Sundre)  574
Smith, Susan Mariah (Cardston)     1208
Swelin, Janis Ethel (Sundre)  574
Tatlow, Robert Lovell (Airdrie)    1208
Tessier, Roger Victor (St. Paul)   574

Order in Council Amended (Justice of the Peace Act)
O.C. 8/81 Ekholm, Debra Denise - Hollman, Debra Denise 1870
O.C. 547/93 Pelletier, Carol - O'Keefe, Carol     2577
O.C. 547/93 Wright, Kathryn Michele - Rawling, Kathryn Michele   94
O.C. 324/94 Veselic, Sherry Marie - Veselic-Titheridge, Sherry Marie  1870

Provincial Court Judge Appointed (Provincial Court Judges Act)
Carruthers, Edward Ronald Rumney, QC    1336
Flatters, Nancy Anne, QC 1336
     Government Notices

Advanced Education and Career Development
Hosting Expenses
94, 842, 1715, 2241

Interest Rate, Guaranteed Provincial Loans (Students Loan Regulation)
August 1, 1996 1871

Agriculture, Food and Rural Development
Hosting Expenses
318, 971, 1799, 2456

Irrigation District Notice (Irrigation Act)

Order 495 - Taber I.D.   4
Order 496 - St. Mary River I.D.    5
Order 497 - St. Mary River I.D.    230
Order 498 - Bow River I.D.    231
Order 499 - Magrath I.D. 577
Order 500 - Bow River I.D.    579
Order 501 - St. Mary River I.D.    753
Order 502 - St. Mary River I.D.    754
Order 503 - St. Mary River I.D.    756
Order 504 - Bow River I.D.    757
Order 505 - Bow River I.D.    972
Order 506 - Bow River I.D.    972
Order 507 - Magrath I.D. 1049
Order 508 - Bow River I.D.    973
Order 509 - St. Mary River I.D.    1211
Order 510 - St. Mary River I.D.    1212
Order 511 - Magrath I.D. 1212
Order 512 - Magrath I.D. 1215
Order 513 - Lethbridge Northern I.D.    1215
Order 514 - Western I.D. 1440
Order 515 - Magrath I.D. 1441
Order 516 - St. Mary River I.D.    1443
Order 517 - Bow River I.D.    1444
Order 518 - Lethbridge Northern I.D.    1799
Order 519 - Bow River I.D.    1802
Order 520 - Western I.D. 1803
Order 521 - Western I.D. 2002
Order 522 - St. Mary River I.D.    2003
Order 523 - Western I.D. 2004
Order 524 - St. Mary River I.D.    2382
Order 525 - Western I.D. 2383
Order 526 - Western I.D. 2384
Order 527 - Western I.D. 2384
Order 528 - Bow River I.D.    2585

Community Development
Hosting Expenses
842

Notice of Intention to Designate Provincial Historic Resource (Historical
Resources Act)
Des. 1094 (Place Theatre)     232
Des. 1684 (Molstad Residence) 1871
Des. 1917 (Dr. Crawford Residence) 1339

Notice of Intention to Designate Registered Historic Resource (Historical
Resources Act)
Des. 0988 (Wesley United Church)   1804
Des. 1747 (McKay Place)  1445
Des. 1783 (Fraser & Seabloom Block)     6
Des. 1791 (Semaka Residence)  1446
Des. 1894 (Wrentham General Store) 2650
Des. 1921 (Davidsburg Church) 1804

Order Designating Provincial Historic Resource (Historical Resources Act)
Des. 0108 (Gibson Block) 580
Des. 0190 (Medalta Potteries) 319
Des. 0685 (Frank Slide)  95
Des. 1094 (Palace Theatre)    1339
Des. 1684 (Molstad Residence) 2586
Des. 1719 (John Walter Historic Area)   842
Des. 1917 (Dr. Crawford Residence) 2241

Order Designating Registered Historic Resource (Historical Resources Act)
Des. 0988 (Wesley United Church)   2457
Des. 1747 (MacKay Place) 2242
Des. 1783 (Fraser & Seabloom Block)     845
Des. 1791 (Metro Semaka Residence) 2385
Des. 1845 (Dr. Messenger Residence)     845
Des. 1891 (Barnhart Apartments)    581
Des. 1915 (1910 Union Bank of Canada)   845
Des. 1921 (Davidsburg Church) 2586

Economic Development and Tourism
Hosting Expenses
653, 1052, 1715, 2457

Education
Hosting Expenses
974, 2386

School District / Division Authorized to Borrow by Way of Debenture 
Foothills S.D. No. 38    1446
Greater St. Albert C.R.D. No. 29   2386
St. Albert P.S.S.D No. 6 1219

School District Boundaries Adjusted (School Act)
M.O. 3/96 - Westlock R.C.S.S.D. No. 110 / Westlock S.D. No. 3208 848
M.O. 8/96 - Foothills R.C.S.S.D. No. 346 / Christ the Redeemer C.S.R.D. No.
3    853
M.O. 10/96 - Waldron S.D. No. 2723 855
M.O. 13/96 - Pincher Creek R.C.S.S.D. No. 18 / Holy Spirit R.C.S.R.D. No. 4     1220
M.O. 14/96 - Fort McMurray S.D. No. 2833 / Fort McMurray
  R.C.S.S.D. No. 32 1223
M.O. 17/96 - Drumheller R.C.S.S.D. No. 25 / Christ the
  Redeemer C.S.R.D. No. 3     1224
M.O. 23/96 - Westlock R.C.S.S.D. No. 110 / Craven S.D. No. 1811  2250

School District Established (School Act)
M.O. 2/96 - Hazel Bluff R.C.S.S.D. No. 504   846
M.O. 7/96 - Brooks R.C.S.S.D. No. 505   851
M.O. 12/96 - Waldron R.C.S.S.D. No. 507 1220
M.O. 16/96 - Lawson R.C.S.S.D. No. 506  1224
M.O. 19/96 - Cavell R.C.S.S.D. No. 508  2242
M.O. 20/96 - Western Pride R.C.S.S.D. No. 509     2244
M.O. 21/96 - Five Lake R.C.S.S.D. No. 510    2246
M.O. 22/96 - Craven R.C.S.S.D. No. 511  2248

Energy
Hosting Expenses
581, 2386

Unit Agreement (Mines and Minerals Act)
Alderson Lower Mannville TT Oil Unit #1 1053
Brazeau Belly River Unit No. 3     2005
Carbondale Wabamun Agreement #1    6
Cavalier Glauconitic "F" Pool Unit 233
Chauvin South Sparky - Lloyd Unit No. 2 1340
Crossfield East Cardium "C" Unit   96
Godin Wabamun A Unit No. 1    2458
House Mountain Unit No. 1     1226
Jenner Upper Mannville Agreement No. 2  10
Mannyberries Sunburst "LL" Pool Unit    856
Medicine Hat Consolidated Unit No. 1    1344, 2462
Meekwap D-2A Unit No. 1  2255
Pembina Belly River "T" Unit Agreement  1059
Provost Cummings Agreement #1 2261
Retlaw Mannville V3V Pool Unit No. 1    2650
Wembley Halfway "B" Unit No. 1     2487

Unit Agreement - Erratum (Mines and Minerals Act)
Jenner Upper Mannville Agreement No. 2  1254

Environmental Protection
Intent to Establish an Ecological Reserve (Reserves and Natural Areas Act)
Prairie Coulees Ecological Reserve 863

Ministerial Order (Drainage Districts Act)
M.O. 40/96 Dickson Drainage District No. 7   1872
M.O. 41/96 Big Hay Lake Drainage District    1872

Notice of Variation Order (Alberta Fishery Regulations)

32-95     13
33-95     13
34-95     14
35-95     14
36-95     103
37-95     117
38-95     118
39-95     238
40-95     238
41-95     321
42-95     321
43-95     582
44-95     582
45-95     656

46-95     657
47-95     657
48-95     658
49-95     658
50-95     758
51-95     758
52-95     759
54-95     864
58-95     867
01-96     867
02-96     867
03-96     868
05-96     974


04-96     1063
07-96     1084
08-96     1084
09-96     1085
10-96     1087
11-96     1088
13-96     1256
14-96     1256
16-96     1257
17-96     1258
18-96     1360
19-96     1360
20-96     1446


21-96     2264
22-96     2264
23-96     2387
25-96     2388
26-96     2389
27-96     2389
28-96     2390
29-96     2587
30-96     2587
31-96     2655
32-96     2655
33-96     2656
34-96     2656


Executive Council
Hosting Expenses
869, 1717, 2265

Family and Social Services
Hosting Expenses
2391

Federal and Intergovernmental Affairs
Hosting Expenses
322, 1717

Health
Hosting Expenses
323, 1088, 1805, 2491

Justice
1995 Annual Report
Electronic Interception  1805

Cancellation of Qualified Technician Appointment

Adair, Colin Glenn  2011
Aelick, Michael Harold   1873
Anderson, Mark Stephen   2011
Armstrong, Robert Terrance    1873
Ashton, Beverly Warren   759
Bailey, James Adrian     2011
Bander, Rolf Wilhelm     583
Banning, Harold Walter   2011
Benoit, Joseph Wilfred Denis  759
Bent, Richard Creighton  759
Bergin, James Patrick    1873
Black, Gary David   1873
Bradt, Bruce Allan  2083
Broen, O.E.    1873
Broer, Jan Gerrit   2011
Brooks, Cameron     2011
Buchanan, Teresa Marie   2491
Buckskin, Michael Grant  2588
Burroughs, David J. 2011
Butler, Thomas Charles Wm.    2011
Button, Bruce Harold     239
Cameron, William Robert  759
Carlson, Michael Trygve  2012
Carter, Lynny William    1873
Chanin, Samuel Lee  759
Chisholm, Cameron Patrick     759
Chodyka, Nicholas   1873
Clark, Thomas David 759
Cooper, Donald Raymond   2011
Cormack, Stanley George  2011
Coulas, Kenneth Leroy    2011
Curtis, Derek Allan 2011
Cuthbert, Craig Stewart  2011
Daley, Steven Patrick Gerard  759
Danby, Simon John   759
Dase, James Edward  759
Davie, James Patrick     583
Demarco, David Brian     1873
Doerksen, Norman David   2011
Dreaddy, Terrance Angus  759
Dupras, Marcel 1873
Edwards, John Gregory    1873
Ell, Richard Wayne  2392
Falk, Jacob John    2011
Fedoroschuk, Lydia Anna  2083
Ferguson, Terrence S.    2011
Fewer, Arthur Walter     2083
Fleury, Herbert Francis  2083
Foote, Darren Theodore   239
Forsen, Kevin John  2011
Frame, Robert Bruce 2083
Frank, Brian Edward 2011
Frayne, Peter Anthony    759
Friend, David John  760
Fromm, Frederick Leopold 2012
Gardner, Bernard Walter  2011
Gardner, Murray Dale     2165
Garrick, William Harry   1873
Gear, Ross Allan    759
Gibson, Gary William     2011
Glasgow, Gordon Donald   759
Glazier, Randall Wade    759
Golbourn, James Mitchell 2011
Goldade, Robert Melvin   2165
Grahn, Brian Timothy     2012
Grant, Frederick Murray  2011
Griffin, Christopher Lynn     759
Hahn, Brian Kent    1873
Halbach, David Leonard   2012
Halstead, Donald James   759
Hannan, Michael John     1873
Hanus, Nicholas Anthony  2011
Harper, Craig Alexander  1873
Harvey, Michael John     759
Herrick, Lorne Robert    2083
Hill, Wayne Kenneth 2011
Hollinger, Henry Charles 2011
Holmes, Brian Cecil 2011
Huget, Dell Leroy   2012
Hughes, Susan Leslie     2011
Hunter, Harold William   1259
Iceton, Terence Richard  759
Isfeld, Brian Wayne 759
Jamieson, James Carman Bruce  2083
Janzen, Donald James Peter    2011
Jette, Joseph Donald Jr. 2011
Johnson, Gregory Charles 2011
Johnson, Robert W.  2011
Johnson, Harold Ira 1873
Johnston, Michael Andrew 2012
Keith, Ralph Charles     2011
Kenny, Stephen G.   2011
Kent, Jack Alan     2011
Klatecki, Joseph Stephen 2011
Knott, Randall James     2011
Kralka, Daniel Evan 2011
Kuryk, Bradley Wayne     2011
Lang, Gerard Thomas Joseph    2011
Lappalainen, Howard Lawrence  2011
Larson, Terry J.    2011
Lebeuf, Richard Romeo Joseph  760
Lench, Derren Russell    760
Lewis, Gary Wayne   760
Lizotte, Luc Joseph 2083
Lloyd, Douglas Richardson     1873
Lunge, Mitchell Louis    2011
Luskey, Danny Gerald     2011
MacDonald, Garnet Bruce  760
MacGillivray, Christopher     1873
MacLean, Daniel Archibald     760
Marmen, Yves Rene Joseph 2083
Martin, Allan Wade  760
Marzinzik, Larry Alan    760
Matticks, Geoffrey Patrick    2011
Maxwell, Wayne Eugene    2083
Mayer, Robert Joseph     2084
McCullouch, Stuart Anthony    2012
McDougall, Dale Lee 2011
McGilvray, Kenneth James 1873
McKenna, Kevin Wayne     2165

McKerrell, George Gordon 2011
McLaughlin, Rod     1447
McLean, William Robert   2011
McLelan, Judy Elizabeth  583
McManus, James Henry     2011
McNaughton, Daniel James 760
Melendy, Terry Hugh 2011
Melney, David Andrew     1873
Melnick, Randall Thomas  760
Messner, Ernest W.  2011
Miller, Wade Edward 1873
Moyles, Doreen Helen     1873
Myles, Diane Teresa 2083
Nernberg, Arthur Ernest  1873
Nesset, Rendall Albert   760
Neufeld, Stanley Peter   1873
Neville, David Francis   239
Nicholson, Robert Roy    2657
Nimchuk, Darryl John     2011
Pack, Randell Austin     760
Paterson, Nigel Ross     760
Pautler, Francis Anthony 239
Pavka, Terrance Frank    1873
Peace, Dwayne William    2011
Perrett, Richard Greg    583
Petracek, Gordon Hal     2012
Phillips, Harley Charles 2165
Piper, Roger David  2012
Piper, Kenneth Bruce     2012
Pointer, Mervin Leslie   2012
Pon, Ronald Arthur  1873
Potter, Timothy Blaine   2011
Proctor, Michael Alan    760
Putnam, Kenneth Walter   760
Rear, Gordon Edward 2011
Redekopp, V.N. 1873
Rice, Ivan Roy 1873
Richardson, Dennis Charles    1447
Robertson, Robert Edward 2011
Robitaille, David Edward 1873
Rose, Perry Paul Herbert 2011
Rosekrans, Kenneth Alton 1873
Ross, Donald Russell     760
Rowe, Robert R.     1873

Ryan, Barry Louis   1873
Sarginson, John S.  2011
Schedlosky, Clifford Albert   2011
Seguin, Jean   760
Shuffler, Alban Elymas   2011
Simpson, David Alexander 1873
Simpson, Stuart Todd     2011
Sipos, Vernon  2011
Slater, Guy Warwick 2011
Somerville, Richard John 760
Soroka, Jeffrey M.  1259
Starchuk, Michael James  2011
Steiner, Roy Bernard Charles  2011
Stenseth, Curtis Reed    1717
Stewart, Robert Francis  2392
Stinson, Robert Michael Gordon     1873
Sutherland, John R.M.    2012
Sykes, Cameron S.   2011
Terhorst, Thomas Henry   2012
Teters, Dennis Conrad    2011
Thomson, James Kelly     2011
Thornton, Gerald Patrick 2011
Turgeon, Jean-Marie Marcel    760
Ulmer, Mark Paul    2011
Unland, Ronald Howard    1873
Valiquette, Joseph Raymond    760
Van Gastel, Robin Mac    2011
Vecchio, Amedeo Garibaldi     760
Wadden, Alan Stuart 2012
Wagener, Michael Ernst August 1873
Walker, Bennett Francis P.    1873
Warren, Stanley Dennis   2011
Webb, Patrick Christopher Michael  760
Webster, John Howard     2011
Wedel, Henry Douglas     2165
Wesner, Ronald Harvey    2012
Whitfield, Robert Joseph 2011
Whitney, Robert Murray   2165
Whitty, David James 2011
Wilkins, Barry Keith     2011
Williams, Melvin Arthur  1873
Willier, Peter Paul 760
Wilson, Alexander Richard     760
Wilson, Dan Campbell     760

Cancellation of Qualified Technician Appointment - Intoxilyzer 5000 C

Barrette, Joel Francis   975
Davison, Brian Evan 975
Dicken, George Edward    2588
Doran, Kerry Lynn   975
Elliott, Robert Hugh     975
Gauchier, Wade Joseph    975
Henson, Garry Wayne 975
Kowalyshyn, Orianna Dawn 975
Leiding, Anthony Shane   975
Marsh, Shon Paul    975
McIsaac, Matthew Joseph  975
McManus, James Henry     2012
Moran, Joseph Donald Robert James  975
Moyle, Richard James Glenn    975
Murray, Richard William  975
Nodwell, Howard Arthur   975
Pilgrim, Peter James     975
Savoy, David Joseph 975
Seper, Jason Mervyn 975
Siewert, Conrad Otto     975
Whitworth, Stephen Douglas    975
Yackimec, Joseph Vernon Murray     975


Contracting States to the Convention on the Civil Aspects of International
Child Abduction (International Child Abduction Act)
1089

Designation of Designated Analysts (Liquor Control Act)
Drost, Maureen Lillian   869

Designation of Qualified Technician Appointment

Anderson, Brian George   2588
Barrette, Joel Francis   976
Bedard, Daryl Roger 1873
Biggemann, Edward Lucien 2491
Bilodeau, Robert Joseph  239
Bjerke, Eldon Bennard    1873
Bolton, Jennifer Ann     2588
Brost, Larry Bruce  2392
Buchanan, Teresa Marie   2392, 2491
Carr, Tara Ann 2588
Chatwin, Kerry Neil 239
Coulombe, Marc Marcel Joseph  1873
Davison, Brian Evan 976
Deheer, Kathleen Anne    1874
Doran, Kerry Lynn   976
Dorie, Stanley Sidney    976
Dougherty, Michael Charles    2588
Dupre, Daniel Guy Joseph 1874
Dzuba, David Anton  2588
Eaton, Howard Scott 2084
Elliott, Robert Hugh     976
Fisher, Donovan Patrick  2588
Foote, Darron Theodore   239
Forster, Robert D.  870
Freer, Bradley Ford 2588
Friend, David John  760
Gauchier, Wade Joseph    976
Gervais, Kelvin Dale     2588
Gillan, Ian Malcolm 1874
Goulette, Ronald Joseph  2588
Griffin, Mervin Joseph   2588
Guay, Joseph Benoit Dominique 239
Gulash, Alan Todd   2588
Hack, Mohamed Ezaaz 239
Hagarty, Glen Gray Scott 2588
Hamm, Jean-Christophe    1874
Henson, Garry Wayne 976
Hoffman, Ward James 1874
Jakel, Daniel Kevin 1874
Jolicoeur, Sylvain  1874
Kohlhauser, Terrance Grant    2588
Koopman, Roy   1874
Kowalyshyn, Orianna Dawn 976
Leiding, Anthony Shane   976
Lowther, David Roy  2588
Mac Neil, Gerard Alexander    2491
MacDonald, Grant Alexander    2588

MacDougall, Lloyd Douglas     2588
MacKenzie, Robert Walter 1874
Marsh, Shon Paul    976
McCoshen, Leonard John   1874
McCoy, Kelly Don    2588
McDonald, Elizabeth Anne 239
McIntyre, Howard Kirk    2588
McIsaac, Matthew Joseph  976
Merasty, Gerald D.  870
Milne, Douglas Scott     1874
Moran, Joseph Donald Robert James  976
Moyle, Richard James Glenn    976
Mundle, Brent James 1874
Murray, Richard William  976
Ness, David Brian   1718
Noble, Christopher D.    1874
Nodwell, Howard Arthur   976
Nuckle, Joseph Rene Richard Danie  2588
Pawar, Ravinder Kumar    2588
Pilgrim, Peter James     976
Prejet, Denis Jean Alban 1874
Prevett, John Baden 1874
Price, Donald Thomas     239
Ray, Donald Preston 2588
Reimer, Rhonda Kathleen  1874
Repesse, Gerald A.  975
Robichaud, Louis Emile   2588
Ross, Kimberley Cheryl   1874
Savoy, David Joseph 976
Scott, Leanne Sandra     2588
Seafoot, Craig Dimock    1874
Seidemann, Andreas  870
Seper, Jason Mervyn 976
Siewert, Conrad Otto     976
Smith, Tammy Lynn   2588
Snaith, Randy Dale  1874
Soroka, Jeffrey M.  870, 1259
Stourac, Michael James   2588
Suleman, Rizwan     1874
Sutherland, John R.M.    870
Taplin, Joseph Herbert   1874
Taylor, Graham Macfarlane     2588
Vaughan, Stacey Mark     2588
Whitworth, Stephen Douglas    976
Wilson, Christopher John 2588
Yackimec, Joseph Vernon Murray     976
Young, Allan James  1259

Designation of Qualified Technician Appointment - Intoxilyzer 5000C

Ache, Charles Haydn 240
Adria, Peter Lawrence    1447
Ahlstrom, Cst. D.A. 240
Albers, Craig Urban 2393

Alexander, David Ronald  1447
Allen, William John 760
Amschler, Richard Werner 869
Andersen, Jeffrey Gene   240
Anderson, Robert John    760
Anderson, James William  240
Andrews, Sandra Ingrid   2393
Angus, Stewart Richard   2393
Ascroft, Thomas Robert   2393
Bagan, Peter James  240
Ball, Thomas Albert 1447
Ballman, Clayton Michael 2393
Barber, Leah Evan   583
Barrette, Joel Francis   869
Bartley, Cst. R.E.  240
Bawn, William Langford   240
Belzevick, Donald George 1447
Biggemann, Edward Lucien 1718
Bildfell, Maureen Karen  1447
Bittman, David 240
Bittorf, Robin Lane 1718
Blake, Keith Hunter 2393
Bodnarchuk, Brent Michael     240
Boehr, Anita Jane   2393
Bowdige, Donald Gordon   240
Brackman, Ronald Ian     583
Brander, Kenneth John    760
Breda, Leendert van 240
Bremner, Christopher Gordon   240
Brown, William Harold Thomas  1447
Campbell, Cst. R.L. 240
Cardoso, Carlos Alberto Dias  1447
Chafe, Fons Michael 760
Chomeakwich, Bruce Dawson     2393
Christoffel, David Henry 869
Chu, Sean 1447
Chwok, Steven Terry 240
Coates, Mark Patrick     240
Coburn, Carrie Dawn 2393
Collins, Blair David     2393
Collins, Danny Andrew    869
Compton, Neil Frederick  583
Cook, Gary Charles  760
Cottingham, Robert Charles    2393
Croal, Lonnie Cameron    240
Cunningham, Robert Howard     2393
Davison, Brian Evan 869
Dempsey, Gerard James    240
Dennis, Randy Bernard    2393
Dicken, George Edward    2393, 2589
Doran, Kerry Lynn   870
Dorie, Stanley Sidney    869
Dosramos, Joe Manuel     1447
Dowler, David Frederick  583
Drissell, Donald William 2393
Dubord, Neil Lawrence    869
Dudar, James Edward 1447
Dunn, Eric Nelson   2393
Duvander, Eric John 760
Eagles, Darryl Lee  2393
Elcombe, Frederick James 583
Elliott, James Wilson    869
Elliott, Robert Hugh     870
Epler, Lech Krzysztof    240
Esayenko, Cpl. D.J.H.    240
Evans-Davies, Lew   240
Falk, Walter Bruce  583
Farmer, Tricia Louise    2393
Fasenko, Cindy Jane 1447
Forrest, Daniel Keith    869
Forstey, Cameron Mark    760
Fraser, Joseph Guy Christian  2393
Fussell, Mark Edward     240
Galvin, Kevin Patrick    760
Gardner, Richard Donald  1447
Garner, Joseph Christopher    2392
Gauchier, Wade Joseph    870
Gibson, Neil Franklin    583
Giguere, Joseph Eugene Marcel 2393
Giroux, Daren Roger 1447
Glasgow, Carol Louise    869
Glena, John William 240
Glenn, Kevin Gerald 1447
Goeson, Bradley     240
Goetjen, Morrie MacIntosh     583
Goldsmith, Robert James  1447
Gon, Thomas Melford 1447
Grahn, Brian Timothy     2393
Grant, Kathryn Gail 583
Grewal, Harjinder Singh  1447
Grossklaus, Herold James 583
Halbach, David Leonard   2393
Harder, Jeffrey Edward   583
Hardy, David Gordon 2393
Harpur, Dean Brent  583
Harrop, Brian Charles    583
Hasdell, David Lawrence  1447
Hasham, Alex Sherali     760
Heinzig, Dale Arnold     583
Hennig, Paul   240
Henson, Garry Wayne 870, 2393
Hill, Douglas Richard    2393
Hill, Wayne Kenneth 584
Hindy, Randall Glen 2393
Hiob, Gerhard Harry 240
Hogan, Kenneth Wayne     2393
Hogg, Graham Andrew 869
Hough, Leslie Harland Garth   1447
Huskins, Douglas Graham  2393
Ingeberg, David Gordon   584
Innes, Terrance Allen    869
Irvine, Gregory Brent    2393
James, Darcie Anne  2393
James, Gregory Scott     1447
Johnson, Guy Richard     2393
Johnston, Catherine Ann  869
Jones, Robert Steven     240
Jubinville, Denis Jean Joseph 1447
Kandel, Andrew Edward George  2393
Keller, Edward 240
Kelm, Karsten Albert Rudolf   240
Kerr, Billy Jay     240
Kijowski, Brian Bert     584
Kinahan, Brian Robert    760

Kinoshita, Kenji    1447
Koersvelt, Peter William Anthony   2393
Kowalyk, Apollo Keith    760
Kowalyshyn, Orianna Dawn 870
Kreeft, Ernest John Adrian    2393
Kristensen, Flemming Leigh    760
Kruk, James Michael 2393
Lafreniere, Kimberly Todd     240
Lamb, John William Andrew     240
Lane, William Ernest     584
Lautischer, Pierre Eric  869
Lavoie, Jean-Guy    240
Legary, Robert James Edward   584
Leiding, Anthony Shane   870
Lerner, Richard Joseph   240
Lewis, Brent William     869
Lewis, Murray Douglas    760
Lorne, Steven James 584
Loxterkamp, Shane John   240
Luxen, Derrick Howard    584
Mahler, Harold Edgar     869
Mahoney, Daryl James     869
Malcolm, Montgomery Lincoln   1447
Malish, Paul Michael Edmond   240
Malkoske, Cst. M.H. 240
Mand, Ajit Singh    2393
Maron, Barry Allen  240
Marsh, Robert Edward     2393
Marsh, Shon Paul    870
Mason, Barry Joseph 584
Matechuk, Christopher Terrance     2393
Matthews, Stephen Frederick   240
McCallum, Patricia Kathleen   584
McClelland, Harvey James 2393
McDonell, Ian Guy   240
McIsaac, Matthew Joseph  870
McKnight, Ian Vern  760
McLeod, Cpl. L.B.   240
McManus, James Henry     584
Medwid, Dean Patrick     584
Meikle, Kimberley Ann    240
Merrick, Michael Thomas  760
Meyer, Nolan Bruce  2393
Middleton, Paul James    240
Milley, Clifford Dale    760
Milner, Martin Andrew    1447
Mitchell, Terry     240
Monson, David  869
Moran, Joseph Donald Robert James  870
Morris, Peter William    2393
Morrison, Adam Bradley   1447
Morrow, Roger Patrick    2393
Moyle, Richard James Glenn    870
Munday, Jeffery Andrew   1447
Murray, Richard William  870
Neufeld, Mark William    1447
Nicolajsen, Palle   1447
Nodwell, Howard Arthur   870
O'Neill, Keith Martin    2393
O'Sullivan, Kevin James  2392
Omilian, Arlene Louise   760
Parr, Mark Andrew   869
Patterson, Steven Richard     584
Pelech, David Evon  240
Pelzmann, Ralph Joseph   2393
Perry, Simon George 240
Phillips, Michael Douglas     1447
Piesky, Gregory James    1447
Pilgrim, Peter James     870
Plomp, Robin John   760
Plumite, Gunars Imants   240
Quail, Kevin Patrick     2393
Ratledge, Robert Neil    584
Rauckman, Robert Brian   2393
Rice, Stephen Leonard    2392
Robertson, Dean James    1447
Rock, David William 1447
Ropchan, Douglas    240
Ross, Kimberley Cheryl   2393
Roussel, Joseph Sylvain  2393
Rubner, Paul Edward 584
Rybka, Allen Jan    2393
Sanders, Dwight Herbert  584
Sanderson, Ian Ward 2393
Savoy, David Joseph 870
Schening, David Joseph   1447
Scott, Brian Terrence    2393
Seager, Sandra Lynn 1447
Selinske, Scott Timothy  1447
Seper, Jason Mervyn 870
Seville, Sean Harley     240
Shafer, Paul Raymond     240
Shannon, Timothy James   584
Shaw, Carrie Ann    2392
Shipka, Dean William     1447
Sibilleau, Cpl. N.  240
Siewert, Conrad Otto     870
Slomp, David Paul   2393
Smart, Collin Blair 240
Smyth, James Reginald    869
Spinks, William Michael  240
Srogen, Gregory Michael  2393
Stark, Glenn Steele 240
Steil, Uwe     240
Stinson, James Allan     584
Suleman, Rizwan     2393
Sweet, Michael John 1447
Szczupack, John Michael  584
Tolson, Peter  240
Townson, Randall Stacy   2393
Tuza, Richard Wilson Louis    584
Twigg, Sheldon Leo  2393
Vegso, Dean Mark    584
Vonkeman, Allan Henry    1447
Waine, Aaron Leo    240
Walker, Eric Gavin  1447
Walker, Steven Lee  584
Watson, William     240
Watts, Barry David Peter 2393
Weinberger, Bradley Peter     584
West, Douglas Allen 240
Westman, Alan Gilman     584
Whittaker, Joel Derrick  760
Whitworth, Stephen Douglas    870

Wilde, Todd Ralph   240
Wilkowski, Benedict Eugeniusz 2393
Willits, Gary Daniel     1447
Wilson, Ronald Wayne     1447
Woodcock, Joseph Stephen 1447
Wozniak, Brian David     1447
Yacey, Darryl Leonard    240
Yackimec, Joseph Vernon Murray     870
Yarmuch, David Allan     240
Zanussi, Robert John     2393

Labour
Hosting Expenses
976, 2393

Legislative Assembly
Appointment of Returning Officer (Election Act)
Airdrie-Rocky View - Nancy Rawlins (Airdrie) 2165
Athabasca-Wabasca - Claudette Sheremata (Boyle)   2165
Banff-Cochrane - Barbara Canning (Cochrane)  2165
Barrhead-Westlock - Clement Fagnan (Westlock)     2266
Bonnyville-Cold Lake - Roy McDonald (Ardmore)     2165
Calgary-Bow - Helen Leppard (Calgary)   2265
Calgary-Buffalo - Robert Giles (Calgary)     2394
Calgary-Cross - Wendy Jones (Calgary)   2165
Calgary-Currie - Martin Bumstead (Calgary)   2265
Calgary-East - Maria Hoogenboom (Calgary)    2394
Calgary-Egmont - Doreen Green (Calgary) 2165
Calgary-Elbow - Norma Gilbert (Calgary) 2265
Calgary-Fish Creek - Wendy Watson (Calgary)  2165
Calgary-Foothills - Sharon Ferris (Calgary)  2265
Calgary-Fort - Sheila Cooper (Calgary)  2394
Calgary-Glenmore - Carol Kiernan (Calgary)   2165
Calgary-Lougheed - Margaret Tatham (Calgary) 2165
Calgary-McCall - Judy Newman (Calgary)  2394
Calgary-Montrose - Margaret Montgomery (Calgary)  2394
Calgary-Mountain View - Linda Dykema (Calgary)    2394
Calgary-North West - Bunny Rossiter (Calgary)     2265
Calgary-North Hill - E. Nels Crowther (Calgary)   2165
Calgary-Nose Creek - Jeanette Bergeson (Calgary)  2265
Calgary-Shaw - Wendy Cairns (Calgary)   2165
Calgary-Varsity - Mary Lou Robertson (Calgary)    2165
Calgary-West - Heather Park (Calgary)   2394
Cardston-Taber-Warner - Thomas Addy (Taber)  2266
Clover Bar-Fort Saskatchewan - Margaret Wade (Fort Saskatchewan) 2165
Cypress-Medicine Hat - Lyn Dillenbeck (Foremost)  2166
Drayton Valley-Calmar - Beverly Schwab (Drayton Valley)     2166
Drumheller-Chinook - Lorna Sullivan (Hanna)  2166
Dunvegan - Harold C. Peterson (Fairview)     2166
Edmonton-Beverly-Clareview - Taras Luciw (Edmonton)    2394
Edmonton-Calder - Verna Acton (Edmonton)     2394
Edmonton-Castle Downs - Liz Burk (Edmonton)  2165
Edmonton-Centre - Maureen Tetzlaff (Edmonton)     2165
Edmonton-Ellerslie - Dennis Seelochan (Edmonton)  2165
Edmonton-Glengarry - Mary Shalapay (Edmonton)     2165
Edmonton-Glenora - Vern Green (Edmonton)     2266
Edmonton-Gold Bar - Henry Harder (Edmonton)  2165
Edmonton-Highlands - Nancy Barr (Edmonton)   2165
Edmonton-Manning - Walter Ewoniak (Edmonton) 2394
Edmonton-McClung - T.K. (Ken) Farmer (Edmonton)   2165
Edmonton-Meadowlark - Judith Pals (Edmonton) 2165
Edmonton-Mill Woods - Jacqueline Elton (Edmonton) 2165
Edmonton-Mill Creek - Jonathan (Jack) S. Waters (Edmonton)  2394
Edmonton-Norwood - Dan Papirnik (Edmonton)   2165
Edmonton-Riverview - Patricia Gavinchuk (Edmonton)     2165
Edmonton-Rutherford - Jeff Thompson (Edmonton)    2165
Edmonton-Strathcona - Lori Silverton (Edmonton)   2394
Edmonton-Whitemud - Len Gabert (Edmonton)    2394
Fort McMurray - Pauline Gauthier (Fort McMurray)  2166
Grande Prairie-Wapiti - Diane Bootle (Grande Prairie)  2394
Grande Prairie-Smoky - Lana Fjellner (Grande Prairie)  2166
Highwood - A.W. (Wally) Geres (High River)   2394
Innisfail-Sylvan Lake - Ken Fulton (Innisfail)    2166
Lac La Biche-St. Paul - Linda Ference (St. Paul)  2394
Lacombe-Stettler - Elsie Brewin (Blackfalds) 2266
Leduc - Andrea Villetard (Edmonton)     2166
Lesser Slave Lake -Sharon Kryvenchuk (High Prairie)    2394
Lethbridge-East - Jan Okamura (Lethbridge)   2394
Lethbridge-East - Arlene Albiez (Lethbridge) 2166
Lethbridge-West - Robert Hubber (Lethbridge) 2394
Little Bow - Eugene Waskiewich (Vulcan) 2166
Livingstone-Macleod - Lisa Lannan (Pincher Creek) 2394
Medicine Hat - David Oliphant (Medicine Hat) 2394
Olds-Didsbury-Three Hills - Jim Allison (Didsbury)     2166
Peace River - Kay Sokoloski (Peace River)    2166
Ponoka-Rimbey - Margaret MacKay (Ponoka)     2266
Red Deer-North - Wilma Schumacher (Red Deer) 2166
Red Deer-South - Margaret Day (Red Deer)     2166
Redwater - Jane McNamara (Gibbons) 870, 2166
Rocky Mountain House - Jean Graham (Rocky Mountain House)   2166
Sherwood Park - Marlene Martin (Sherwood Park)    2166
Spruce Grove-Sturgeon-St. Albert - Louise Kluthe (Morinville)    2266
St. Albert - Donna Parchewsky (St. Albert)   2166
Stony Plain - Allan Shenfield (Spruce Grove) 2166
Strathmore-Brooks - Delia Johnson (Brooks)   2166
Vegreville-Viking - William Nawrot (Vegreville)   2394
Vermilion-Lloydminster - Borden W.E. Kaminsky (Innisfree)   2166
Wainwright - Vonda Peterson (Wainwright)     2166
West Yellowhead - Arthur Jorgensen (Edson)   2166
Wetaskiwin-Camrose - Betty Irving (Camrose)  2166
Whitecourt-Ste. Anne - Judy Patterson (Mayerthorpe)    2166

Member Returned to Serve in the Legislative Assembly (Election Act)
Balsillie, Mary Anne (Redwater)    1361

Proposed Electoral Division Areas, Boundaries and Names for Alberta
323, 1448

Time Limit for Receiving Petitions for Private Bills
4th Session - 23rd Legislature     122

Metis Settlements (Metis Settlements Act)
Gift Lake Metis Settlement By-law No. 96-04  2589

Municipal Affairs
Amendments to Society Objects (Societies Act)
89, 225, 312, 570, 649, 747, 838, 968, 1044, 1329, 1427, 1706, 1795, 1864,
1995, 2068, 2159, 2223, 2378, 2571, 2645, 2738

Corporate Name Changes
(Business Corporations Act, Companies Act, Credit Union Act, Cooperative
Associations Act, Cemetery Companies Act, Religious Societies' Land Act,
Societies Act)
74, 179, 294, 526, 633, 708, 824, 927, 1031, 1157, 1313, 1391, 1690, 1751,
1847, 1946, 2052, 2121, 2211, 2331, 2436, 2533, 2634, 2707
Corporate Registrations, Incorporations and Continuations
(Business Corporations Act, Companies Act, Credit Union Act, Cooperative
Associations Act, Cemetery Companies Act, Religious Societies' Land Act,
Societies Act)
38, 150, 264, 490, 606, 678, 790, 900, 1004, 1108, 1278, 1372, 1642, 1726,
1818, 1900, 2020, 2098, 2186, 2278, 2404, 2502, 2606, 2676

Corporations Dissolved/Struck Off/Registration Cancelled
(Business Corporations Act, Companies Act, Credit Union Act, Cooperative
Associations Act, Cemetery Companies Act, Religious Societies' Land Act,
Societies Act)
84, 202, 305, 554, 642, 730, 833, 951, 1041, 1185, 1324, 1412, 1699, 1779,
1858, 1974, 2062, 2143, 2218, 2358, 2446, 2554, 2639, 2730

Corporations Liable for Dissolution/Strike Off/Cancellation of Registration
(Business Corporations Act, Companies Act, Credit Union Act, Cooperative
Associations Act, Cemetery Companies Act, Religious Societies' Land Act,
Societies Act)
188, 540, 716, 833, 936, 1169, 1397, 1699, 1764, 1959, 2129, 2345, 2446,
2541, 2639, 2717

Corporations Revived or Reinstated
(Business Corporations Act, Companies Act, Credit Union Act, Cooperative
Associations Act, Cemetery Companies Act, Religious Societies' Land Act,
Societies Act, )
84, 211, 305, 562, 643, 740, 834, 960, 1041, 1194, 1324, 1421, 1700, 1789,
1859, 1984, 2063, 2154, 2219, 2368, 2447, 2564, 2639, 2731

Erratum
89, 312, 570, 649, 747, 838, 968, 1044, 1329, 1426, 1706, 1864, 1974, 1994,
2068, 2159, 2223, 2378, 2451, 2643, 2737

Ministerial Order (Municipal Government Act)
L: 102/96 - Improvement District No. 5 - Kananaskis Improvement District   871

Notice of Amalgamation (Business Corporations Act)
88, 214, 310, 565, 645, 743, 837, 964, 1043, 1198, 1326, 1424, 1704, 1792,
1862, 1990, 2066, 2156, 2221, 2374, 2450, 2568, 2641, 2734

Orders Issued by the Registrar of Corporations
225, 1995, 2159, 2223, 2643

Public Sale of Land (Municipal Government Act)
Special Area No. 4  1808

Special Notice - Memorandum of Association (Companies Act)
225, 312, 569, 649, 747, 1795, 2643

Special Notice - Notice of Intention to Cancel Registration (Business
Corporations Act)
838, 1044, 1328, 1426, 1994, 2159

Registries
Certificate of Change of Personal Name (Change of Name Act)
122, 761, 1259, 1629, 1874, 2166, 2590

Alberta Opportunity Company
Loan Authorizations (Alberta Opportunity Fund Act)

265878 Alberta Ltd. (Grand Cache)  1361
288683 Alberta Ltd. (Calgary) 977
340176 Alberta Ltd. (Edmonton)     15
348679 Alberta Ltd. (Suffield)     2599


353850 Alberta Ltd. (Exshaw)  1882
370136 Alberta Ltd. (Fort MacLeod) 2174
383802 Alberta Ltd. (Wainwright)   240
472820 Alberta Ltd. (Vulcan)  1361
474055 Alberta Ltd. (Edmonton)     770
474742 Alberta Ltd. (High River)   2174
495403 Alberta Ltd. (Hilda)   1882

500016 Alberta Ltd. (Ponoka)  2174
512704 Alberta Ltd. (Jasper)  2599
528813 Alberta Ltd. (Peace River)  1883
531613 Alberta Ltd. (Blairmore)    2174
535787 Alberta Ltd. (Valleyview)   2266
536057 Alberta Ltd. (Grande Prairie)    15
543535 Alberta Ltd. (Blairmore)    1090
545320 Alberta Ltd. (Coalhurst)    15
549197 Alberta Ltd. (Rocky
 Mountain House)    1883
552980 Alberta Ltd. (Blairmore)    1882
565087 Alberta Ltd. (Lethbridge)   241
569906 Alberta Ltd. (Calgary) 584
580347 Alberta Ltd. (Calgary) 584
593206 Alberta Ltd. (Westlock)     1883
599329 Alberta Ltd. (Brooks)  2266
600100 Alberta Ltd. (Bowden)  584
613354 Alberta Ltd. (Peace River)  2599
631305 Alberta Ltd. (Turin)   1090
632081 Alberta Ltd. (Irvine)  1882, 2266
636243 Alberta Ltd. (Fox Creek)    15
636481 Alberta Ltd. (Brooks)  977
643982 Alberta Ltd. (Edmonton)     584
654254 Alberta Ltd. (Rimbey)  2599
661427 Alberta Ltd. (Fox Creek)    2266
662936 Alberta Ltd. (Pincher Creek)     15
664444 Alberta Ltd. (Claresholm)   15
668484 Alberta Ltd. (Fort MacLeod) 15
672522 Alberta Ltd. (Cow Lake)     15
673097 Alberta Ltd. (Olds)    15
673982 Alberta Ltd. (Calgary) 241
677225 Alberta Ltd. (Falher)  584
677234 Alberta Ltd. (Grimshaw)     584
677369 Alberta Ltd. (Medicine Hat) 1090
677697 Alberta Ltd. (Edson)   977
681398 Alberta Ltd. (Pincher Creek)     977
681405 Alberta Ltd. (Pincher Creek)     770
688829 Alberta Ltd. (Falher)  1882, 2174
691444 Alberta Ltd. (Okotoks) 1883
704898 Alberta Ltd. (Grimshaw)     2599
710761 Alberta Ltd. (Bowden)  2599
A & J Display Services Ltd.
 (Calgary)     1090
A & T Construction & Transit
 Mix Ltd. (Lac La Biche) 2599
Abel Woodworking Ltd. 
 (Lacombe)     977, 1090
Advance Manufacturing Ltd.
 (Edmonton)    1882
All Pro Vegetation Management Ltd.
 (Calgary)     1090
Alphabet Soup Ltd. (Grande Prairie)     1361
Alpine Building Services Ltd.
 (Calgary)     977
AltaPro Golf, Inc. (Edmonton) 584
Amyotte, M.M. (Bonnyville)    2599
Anderson, D.A. (Edmonton)     770
Arnold, D. & W. / McDonald
 M. (tbi) (Foremost)     977
Art Hein Construction Ltd.
 (Hines Creek) 2174
B & C Insurance Services (1992)
 Ltd. (Milk River)  2175
Badger's Mechanical Services
 Whitecourt Ltd. (Whitecourt) 2175
Band-Jo Oilfield Services Ltd.
 (Brooks) 977
Bargy, G. & D. (Vauxhall/Taber)    15
Beattie, J.W. (Edmonton) 1090
Beck, L.L. (Calgary)     584
Benchmark Technologies Ltd.
 (Calgary)     241
Berube's Holdings Ltd. (Falher)    1882
Bianowsky, N. (Redwater) 1882
Billingsley, R.S. (Edmonton)  977
Blastaway Enterprises Ltd.
 (Grande Prairie)   977
Bok, J.H. (Blackfalds)   15
Borger, W. & R. (Grimshaw)    2266
Bosch, P.H. (Calgary)    1361
Bracko, D. (Calgary)     2266
Brake Buddy Industries Inc.
 (Edmonton)    241
Brick, I.C. (Calgary)    770
Brinkman, C.W. (Edmonton)     977
Bristol, K. & L. (Wetaskiwin) 1362
Brown, S.D. (Edmonton)   584
BXL International Sales Inc.
 (Calgary)     15, 2175
Calgary Consumer Electronics
 Ltd. (Calgary)     2599
Cameron, G. (Calgary)    771
Camsign and Decal (1983) Limited   771
Canadian Wood Products
 Manufacturing 1362
Carlson, S.T. (Sherwood Park) 771
Central Steam and Pressure Ltd.
 (Red Deer)    2175
Champagne Edition Inc.
 (Morinville)  1884
Chayer, D.L. (Calgary)   771
Chinook Country Rentals Inc.
 (Longview)    1090
Christison, W.M. (Taber) 585
City & Country Inspection Services
 Ltd. (Cochrane)    1362
Colony-Viking Services Ltd.
 (St. Paul)    1090
Corner Grocery Inc. (Wembley) 1362
Coulson, T.J. (Rosemary) 1884
Cranston, D.H. (Fort Saskatchewan) 1090
Cranston, D.H. (Fort Saskatchewan) 1362
Crewe, T. (Calgary) 1884
Crombie, D.S. (Calgary)  977
Crystal Clean Ltd. (Lethbridge)    2266
Currie, K.K. (Fairview)  1362
D-B Stonewood Developments
 (Wainwright)  1883
Deblasio, G. & Kirschenman, R.
 (Brooks) 977
Dick. K. (Oyen)     15
Donalisa Developments Ltd.
 (Edmonton)    1884
Donkin, R.A. (Vermilion) 241

Dorais, J. (Edmonton)    585
Drummond, E. (Bow Island)     2599
Dube, K.W. (Calgary)     1362
Duff's Bulk Service Ltd.
 (Lethbridge)  2600
Dunn, L.M. (Calgary)     1883
Durant, C.J. (St. Albert)     771
Earl, W. (Edmonton) 977
Edson Dairy Queen (Edson)     16, 585
Elite Technical Inc. (Lethbridge)  771
Envirochem Industries Ltd.
 (Forestburg)  16
European Cheesecake Factory
 Ltd. (Sherwood Park)    241
F & R Steelcraft Industries
 Inc. (Calgary)     585, 1884
F.A.M. Wood Inc., (Valleyview)     585
Flo-Rite Bar Systems Ltd. (Calgary)     2175
Fowler, D.W. (Calgary)   977
Francis Kapalka (tbi) (Valleyview) 2267
French, Arthur E.   460
Friesen, D. & A. (LaCrete)    1362
Frost, R.E. (Edmonton)   771
Fryingpan, C.K. (Edmonton)    1091
Fuller, M.R. (Stettler)  2600
Gabert, T.E. (Castor)    16
Gallant, R.S. (Edmonton) 978
Garvin Cabinet & Woodworks
 Inc. (Calgary)     585
Gel-Mar Optical Lab (1992)
 Ltd. (Edmonton)    978
Gero Construction Inc.
 (Pincher Creek)    1883
Gibennus, R. & S. (Grande Prairie) 16
Giesinger, D. & Gosselin, C.
 (Medicine Hat)     978
Goalies Edge Ltd. (Red Deer)  2266
Gold Care Medical Inc. (Edmonton)  2600
Great Stars Greetings Ltd. (Brooks)     241
Green, T. (Lethbridge)   16
Gregory, K.J. (Medicine Hat)  585
Grizzly Automotive Inc.
 (Grande Prairie)   16
Hallowes, A. (Grande Prairie) 1362
Hamilton, D. (Medicine Hat)   2266
Hampel, C.W. (Lethbridge)     241
Harris, S.L. (Edmonton)  978
Harrison, J.J. (Calgary) 978
Hassan, M.S. (Edmonton)  771
Hi-Rise Electric & Signs Ltd.
 (Edmonton)    2600
High Prairie Truck & Trailer Ltd.
 (High Prairie)     2175
Hrycauk, N.G. (Edmonton) 771
Humpty's Restaurant International
 Inc. (Calgary)     1884
Hung, L.Y. and C.S. (Brooks)  2175
Huse, J. (Ponoka)   1362
Hutchinson Cabinets Ltd. (Westlock)     2266
Hydra-Group Ltd. (Edmonton)   2600
Intrex Inc. (St. Albert) 1884
J & A Consortium Ltd. (Calgary)    1884
Janus Projects Ltd. (Edmonton)     978
Jochems, S. (Carstairs)  15
Johnson, A.J. (Edmonton) 978
Jorgensen Farm Supplies Ltd.
 (Lethbridge)  16
Jubilee Place, (tbi) (Valleyview)  2175
K.B.C. Holdings Ltd. (Calgary)     978
K.C.'s Auto Glass'n Shine Ltd.
 (Grande Prairie)   16
Kaiser, J.C. (Calgary)   771
Kang, E.M. (Calgary)     1091
Kellner, D. (Sibbald)    1884
Keshen, R. & D. (High Prairie)     241
Konnie Steel Ltd. (Calgary)   771
Kowaluk, D.D. (Edmonton) 978
Krause, C.A. (Red Deer)  978
Kreway, J.W. (Lacombe)   585
L. Brooks Tire Ltd. (Calgary) 771
L. Ferster Developments Ltd.
 (Edmonton)    1884
L.A. Mint Inc. (Lacombe) 771
La Corey Food & Gas Ltd.
 (La Corey)    1883
Lailey, R.D. (Calgary)   771
Lambert, J. & K. (Athabasca)  1362
Lambert, E. (Sherwood Park)   771
Langmo, R.G. (Okotoks)   771
League Contracting Ltd. (Brooks)   1884
Leduc Hitch Centre (Leduc)    1362
Lemko, M. & C. (Camrose) 978
Leno Fashions Inc. (Calgary)  241
Lindberg, D. (St. Paul)  772
Lindseth, W. & K. (Daysland)  1362
Lockie, E.K. (Calgary)   772
Long, B.W. (Calgary)     1884
Lube Time (1990) Inc. (Lethbridge) 585
Lubetec Manufacturing Inc. (Calgary)    772
Lund, R. & R. (Red Deer) 16
M.H.W. Manufacturing Ltd.
 (Camrose)     772
M.F. Specialty & Sports Inc.
 (Cold Lake)   2600
MacDonald, D.W. (Hinton/Jasper)    772
MacSwain, S.A. (Ponoka)  2175
Mae's Trucking (1981) Ltd.
 (Manyberries) 585
Manderville/Bourk, T and Bourk,
 D. (Lacombe)  772
Mast, C.M. (Calgary)     978
May, J. (Edmonton)  978
McArthur, D. (Calgary)   241
McLane's Meats Ltd. (Wetaskiwin)   2267
McMaster, D.M. (Edmonton)     978
Megan Marketing Inc. (Calgary)     16
Merch Performance Inc. (Red Deer)  1091
Meyer's P.J. (Stavely)   2267
Mills Motors Inc. (Niton)     16
Milne, B. (Manning) 1884
Molnar, A.M. (Edmonton)  978
Moore, G. & G. (Calgary) 1091
Moradians, G. (Calgary)  1091
Moses, T.D. (Lethbridge) 585

Multi-Line Beverage Systems Ltd.
 (Grande Prairie)   585
Myroon, A.I. (Edmonton)  978
Nemeth Nutrition Centre Ltd.
 (Lethbridge)  1091
Niemi, T. (Red Deer)     978
Nikirk, N. (Rocky Mountain House)  16
Noralta Tool and Manufacturing
 Ltd. (Edmonton)    16
Northern Edge Originals Inc.
 (Calgary)     1091
Northwestern Tire Distributors Ltd.
 (Edmonton)    1362
Ogryzlo, T.W. (Calgary)  1091
Okimaw, C.A. (Camrose)   2600
Optima Printing Inc. (Calgary)     2267
Ostaszewski, J. (tbi)(Beaverlodge) 772
O'Neill, K.M. (Bragg Creek)   1362
Palahnuk, L. & Veiner, J.
 (Bear Canyon) 585
Paramec Mechanical Co. Ltd.
 (Jackfish Lake)    772
Park, J. (Lethbridge)    585
Park City Toyota (1992) Ltd.
 (Medicine Hat)     1884
Parkland Store & Campground Ltd.
 (Gull Lake)   241
Paton Environmental Services Ltd.
 (Airdrie)     2267
Payne, J.F. (Lethbridge) 772
Pelletier, R. & T. (Calgary)  772
Perola Party Goods Inc.
 (Medicine Hat)     1883
Pfeifer, R. (Grande Prairie)  16
Pienkos, O. (Red Deer)   772
Plant Pro Ltd. (Pincher Creek)     2267
Polymer Science Corporation
 (Calgary)     2600
Poole, B. (Brooks)  1362
Popko, J. (Edmonton)     978
Porter, C. (St. Albert)  1363
Prieston, B. (Edmonton)  772
Quintel Communications Ltd.
 (Peace River) 585
R.A.W. Coverings Inc. (Edson) 2267
Ralda Holdings Co. Ltd. (Redcliff) 1091
Razoky, A. (Calgary)     16
Reimer, K. & W. (Pincher Creek)    17
Reynolds, B.E. (Lacombe) 772
Robberstad, A. (Calgary) 1091
Rocky Autobody Ltd. (Rocky
 Mountain House)    772, 2175
Rodi's Ltd. (High Prairie)    2175
Rosiewich, T.R. (Edmonton)    772
Ross, William (Calgary)  1091
Royal Beverages Ltd. (Lethbridge)  2600
Royale Pizza Inc. (Edson)     773, 2175
Rymkiewicz, P.M.A. (Calgary)  979
Sapphire Auto Inc. (Lac La Biche)  2175
Schneider, H. (Medicine Hat)  1091
Shark's Billiards & Sports
 Lounge (Valleyview)     1091
Shevkenek, D.A. (Calgary)     979
Shobiri-Nabavi, M. (Calgary)  586
Smigelski, R. & Tye, J. (Oyen)     1883
Smith, K.G. (Calgary)    979
Spinks Insulating Co. Ltd.
 (Vermilion)   1884
Spurline Construction Ltd.
 (Peace River) 2600
Stenwill Holdings Ltd.
 (Pincher Creek)    1091
Stern, M.J. (Edmonton)   979
Stojan's Power Sports & Marine
 Ltd. (Sexsmith)    2600
Stribbell, H.N. (Lethbridge)  586
Suitables For Men Ltd. (Lethbridge)     586
Superior Concrete Pumping (1984)
 Ltd. (Cold Lake)   2600
Tar Sands Sheet Metal (1983) Ltd.
 (Calgary)     241
Tex-X Inspection Ltd. (Sylvan Lake)     17
The Radiant Sauna Centre (tbi)
 (Edmonton)    979
The Canmore Climbing Centre
 Ltd. (Canmore)     979
Thomlinson, C. (Peace River)  17, 586
Tiano, M.K. (Edmonton)   773
Timber Bear Developments Ltd.
 (Edmonton)    1884
Trevco Developments Ltd.
 (Edmonton)    1884
Trophy Well Servicing (1995) Ltd.
 (Red Deer)    17
Tsang, J.P. (Calgary)    979
Tycott Books Ltd. (Brooks)    241
Ultrascan Inspection Services Ltd.
 (Fort Saskatchewan)     1883
Ultratest NDT Services Inc. (Calgary)   17
Ungar, J.C. (Edmonton)   1883
Uniglobe Lambert Travel, Inc.
 (Edmonton)    1091
United Fence Inc. (Edmonton)  1091
Urlacher, C.P. (Calgary) 773
Van Gaalen, J.T. (Calgary)    979
Vauxhall Meat & Sausage Ltd.
 (Vauxhall)    2600
Virani, A.A. (Edmonton)  1363
Vogt, M.J. (Calgary)     773
Warehouse Services Inc. (Edmonton) 1091
Warren, K.A. (Calgary)   242
Wells, M. & Rudolph, C. (Calgary)  1092
Western Steel Fabricators Alberta
 Ltd. (Edmonton)    2600
Wheel's Service Centre Inc.
 (Sexsmith)    242
Whittleton, P. (Daysland)     773
Wil-Sin Holdings Ltd. (Elk Point)  17
Wild, J.P. (Calgary)     586
Wilson, R. & B. (Calgary)     1363
Witney, M. (Grassland)   1885
Woodcrafts by TAGS Ltd.
 (Lethbridge)  1363
Wren, O.J. (Calgary)     979

X-Treme Elements Custom 
 Outerwear Inc. (Calgary)     586
Yim, A. (Edmonton)  979

Young, K.E. (Edmonton)   1092
Yurechuck, M.J. (Edmonton)    979
Zacharuk, B. (Jasper)    2175
Zentner, Y. (Okotoks)    1092
Zillman, G. & K. (Shaughnessy)     17

Public Works, Supply and Services
Contract Increases Approved
Franklin Construction Management Ltd. - EE29808   1092
K-Rite Construction Ltd. - EE29106 2268
Pro Built Construction Ltd. - EE28065   2267
R B G Construction Ltd. - EE29175  2268
Ward Brothers Construction - EE23446    2268
Wil Mechanical Ltd. - EE29838 1092
Willow Spring Construction (Alta.) Ltd. (EE29833) 2267

Sale or Disposition of Land (Government Organization Act)
357870 Alberta Ltd. 1094
510962 Alberta Ltd. 586
584957 Alberta Ltd. 126, 1093
589295 Alberta Ltd. 1268
653564 Alberta Ltd. 586
677414 Alberta Ltd. 1363
680194 Alberta Ltd. 242
698373 Alberta Ltd. 2394
Alberta North Highway Services Ltd.     2176
Alberta Conference of the Seventh-Day Adventist Church 2268
Bushfield, Walter   2268
Buzak, Sam & Elsie  242
Calgary Olympic Development Association 1094
Campusano, Luis     18
Canfer Rolling Mills Ltd.     1885
Chorney, David Anthony & Brenda Joan    126
City of Lethbridge  1718
County of Leduc No. 25   872
Denby Equities Limited   1885
Dommore Investments Ltd. 586
Fairview College (Board of Governors)   2601
French, Arthur E.   460
Gardner, Donald B. & Eva E.   242
Genstar Development Company Mountain Ltd.    1092
Globe Realty Inc.   242
Haarsma, Gerard Peter and Reta B.  1363
Harrison, Donald B. 2657
Jacob, Teddy Leslie & Carol Sadie  18
Jager Industries Inc.    17
Juniper Development & Supply Co. Ltd.   871
Kinosayo Museum Society  1885
Kneller, Gerry and Jane  2085
Kushak, Melvyn John 1093
Leading Edge Security Systems Ltd. 871
Lockerbie Properties Ltd.     2601
Lokanc, Joe and Sabina   1268
LPS Investments Inc.     1363
Marceau, Richard P. & Carol A.     460
Marduk Enterprises Ltd.  773
Mazur, John    2085
Nahal, Ranbir  586, 774
Nanaksar Gurdwara Gursikh Temple   1093, 1094
Nelson Lumber Company Ltd.    871
Norm's Walleye Camp Ltd. 774
Oyen, Town of  2601
Pacific Investments and Development Ltd.     2084
Palliser Health Authority     871
Powelson, Max B. & Rae M.     242
Raylo Chemicals Ltd.     1268
Renigade Rentals Ltd.    18
Semon, Ivan Alexander    242
Sentgraf Enterprises Ltd.     587
Siemers, Elizabeth P.    1093
Strauss, Howard E. and Sherrill L. 2084
Sturgeon Cattle Co. Ltd. 2084
Supruniuk, Terrence Jeffrey and Annette Donna     773
Synod of the Diocese of Edmonton   460
Tirion Properties Ltd.   2657
Van Rootselaar, Lambertus & Effie  17
Victory Outreach Ministry     1093
Vincent, Christine  586
Wallace, Reg F.     17
Way, Wendy Lynne    773
Westlock, Town of   774
Whitehead, Arvid J and Louise I.   1093

Alberta Racing Corporation (Racing Corporation Act)
General Fees and Promotional Levy Rule  2492

Safety Codes Council
Agency Accreditation (Safety Codes Act)
Accreditation No. A000105 - Rappel Inspections Ltd.    1094
Accreditation No. A000120 - LMC Dynamics Ltd.     126
Accreditation No. A000121 - S.L.E. Inspection Services 1886, 1887
Accreditation No. A000127 - Kenonic Inspections Ltd.   1095
Accreditation No. A000131 - Canspec Group Inc.    1094
Accreditation No. A000137 - ME Permit Professionals    1886, 1887
Accreditation No. A000139 - Electrical Inspection Services (A Division of
 Ber-Mac Electrical & Instrumentation Ltd.)  659
Accreditation No. A000147 - Ed Agoto Consulting and Inspection Services    1886, 1887
Accreditation No. A000149 - Allen and Associates  1886
Accreditation No. A000160 - Prairie Light & Power (O/A)Alberta Permit Pro) 872
Accreditation No. A000166 - Alsafe Inspections Agency Ltd.  1363
Accreditation No. A000171 - Municipality of Crowsnest Pass  18
Accreditation No. A000178 - Park Enterprises 659, 873
Accreditation No. A000180 - Municipal Safety Code Inspection
  Agency Inc.  1635, 1636
Accreditation No. A000184 - Alberta Inspection Company 243
Accreditation No. A000185 - AJ Building Inspections    460
Accreditation No. A000186 - Grande Prairie Fire Department  18
Accreditation No. A000198 - Town of Lacombe  18
Accreditation No. A000199 - Nu-options Permits & Inspections Ltd.     980, 2601
Accreditation No. A000200 - Dana Lewis  243
Accreditation No. A000202 - Eltec Inc.  659
Accreditation No. A000205 - Besco Safety Code Agency Ltd.   873, 2269
Accreditation No. A000207 - QA Projects Ltd. 1268
Accreditation No. A000208 - Parkland Building Inspection Services     243
Accreditation No. A000211 - Vinspec Ltd.     872, 873
Accreditation No. A000216 - County of Leduc No. 25     19
Accreditation No. A000218 - Sutton, Thomas Engineering Ltd. 126
Accreditation No. A000219 - Bow Valley Safety Inspections   243
Accreditation No. A000220 - Virtue Project Inspection & Management Services
Inc. 18
Accreditation No. A000221 - C.A. Mohr Elevator Consulting Ltd.   980
Accreditation No. A000222 - Southeastern Inspection Services     126
Accreditation No. A000223 - Artisan Electric 126
Accreditation No. A000224 - Pro-Acta Inspection Services (Div of 628832 AB.
Ltd. 126
Accreditation No. A000225 - Tristar Electrical Inspection & Services Ltd.  126
Accreditation No. A000226 - City & Country Inspection Services Ltd.   243, 244
Accreditation No. A000228 - L.B. Electrical Inspection Services  243
Accreditation No. A000229 - Res-Com Inspections & Consulting     126
Accreditation No. A000230 - Paragon Inspection Services     243
Accreditation No. A000231 - O.J. Inspection Services, D/O Peace County
 Consulting Inc.    243
Accreditation No. A000232 - Grissol, Griselda & Co. Ltd. O/A G G Services  243
Accreditation No. A000233 - Extreme Permit and Inspection Services    460, 461, 659
Accreditation No. A000235 - City of Edmonton 659
Accreditation No. A000236 - R & E Elevator Ltd.   1809
Accreditation No. A000237 - Canadian Standards Association  461
Accreditation No. A000238 - Integrated Inspection Services Ltd.  659
Accreditation No. A000240 - Western Ropeway Services   1887
Accreditation No. A000242 - Peace Fire Services   872
Accreditation No. A000243 - Hoffer Enterprises Ltd.    1809
Accreditation No. A000244 - Newbrook Inspection Agency 873
Accreditation No. A000246 - Transalta Utilities   872
Accreditation No. A000247 - Accessibility Systems Ltd. 1809
Accreditation No. A000248 - Alberta Elevating Devices and Amusement Rides
 Safety Association 872, 2012
Accreditation No. A000249 - Alcode Inspection Services Inc. 979, 980
Accreditation No. A000250 - KJA Consultants Inc.  980
Accreditation No. A000251 - Schindler Elevator Corporation  1095
Accreditation No. A000256 - Ron's Inspection Services  1886
Accreditation No. A000257 - Montgomery Kone Elevator Co. Limited-Calgary   1809
Accreditation No. A000259 - C & M Elevator Maintenance Ltd. 1886
Accreditation No. A000260 - Dover Corporation (Canada) Limited   1809
Accreditation No. A000261 - Northern Alberta Permit Centre  1886
Accreditation No. A000262 - Medicine Hat Fire Department    2269
Accreditation No. A000263 - Elcor Elevator Services Corporation  2085
Accreditation No. A000265 - Action Elevator Service Ltd.    2269
Accreditation No. A000266 - City of Red Deer Fire Prevention
  Inspection & Investigation  2269
Accreditation No. A000267 - Magnum Elevator Co. Ltd.   2395

Agency Accreditation - Cancellation  (Safety Codes Act)
Accreditation No. A000119 - W.J. Hawkes Agency    982
Accreditation No. A000154 - Delta Catalytic Industrial Services Ltd.  465

Certificate of Competency (Safety Codes Act)
Certificate No. C000001777 - Thoi H. Huynh   246
Certificate No. C00001785 - Richard A. Stewart    246
Certificate No. C00001779 - Hans Broere 246

Corporate Accreditation (Safety Codes Act)
Accreditation No. C000100 - Alberta Power Limited 1095
Accreditation No. C000104 - Veridian Inc.    1887
Accreditation No. C000104 - Sherritt Inc.    461
Accreditation No. C000111 - Suncor Inc., Oil Sands Group    1269
Accreditation No. C000113 - Novacor Chemicals Limited  660
Accreditation No. C000115 - Amerada Hess Canada Ltd.   660
Accreditation No. C000116 - Syncrude Canada Ltd.  660, 661, 874
Accreditation No. C000118 - Imperial Oil, Products and Chemicals Division  1095
Accreditation No. C000123 - University of Alberta 127, 1269
Accreditation No. C000126 - Husky Oil Operations Ltd.  660
Accreditation No. C000127 - University of Calgary 19, 20
Accreditation No. C000128 - Dow Chemical Canada Inc.   1364, 1810, 2269
Accreditation No. C000131 - Alberta Envirofuels Inc.   873
Accreditation No. C000133 - Gardiner Oil and Gas Limited    19
Accreditation No. C000138 - Crestar Energy Inc.   660
Accreditation No. C000143 - Orbit Oil & Gas Ltd.  873
Accreditation No. C000144 - Edmonton Power Authority   1096
Accreditation No. C000144 - Edmonton Power Inc.   1096
Accreditation No. C000146 - Alberta Pacific Forest Industries Inc.    660, 1096
Accreditation No. C000149 - Enerplus Group of Managed Companies  19
Accreditation No. C000150 - Schuller International Canada Inc.   660
Accreditation No. C000153 - Poco Petroleums Ltd.  2012
Accreditation No. C000154 - Weyerhaeuser Canada Ltd.   660
Accreditation No. C000155 - Geon Canada Inc. 660
Accreditation No. C000156 - Summit Resources Limited   461
Accreditation No. C000157 - Pembina Corporation   660
Accreditation No. C000160 - Northrock Resources Ltd.   873
Accreditation No. C000161 - Northstar Energy Corporation    873
Accreditation No. C000165 - Petromet Resources Limited 19
Accreditation No. C000168 - Numac Energy Inc.     1887
Accreditation No. C000169 - Renaissance Energy Ltd.    660
Accreditation No. C000173 - Morrison Petroleums Ltd.   461
Accreditation No. C000176 - Fletcher Challenge Petroleum Inc.    19
Accreditation No. C000178 - Weldwood of Canada Limited (Hinton Division)   660
Accreditation No. C000179 - Union Carbide Canada Inc.  873
Accreditation No. C000180 - Gibson Petroleum Company Limited     19
Accreditation No. C000187 - Dorset Exploration Ltd.    660
Accreditation No. C000190 - Encal Energy Ltd.     660
Accreditation No. C000191 - International Pedco Energy Corporation    19
Accreditation No. C000193 - Alberta Natural Gas Company Limited  660
Accreditation No. C000195 - Ralston Purina Canada Inc. 873
Accreditation No. C000202 - Pembina Resources     2657
Accreditation No. C000203 - Chem-Security (Alberta) Ltd.    660
Accreditation No. C000204 - City of Lethbridge - Electrical Utility   20
Accreditaiton No. C000206 - Paramount Resources Ltd.   2658
Accreditation No. C000207 - AEC Pipelines, A Division of Alberta
 Energy Company Ltd.     2658
Accreditation No. C000209 - Ocelot Energy Inc.    2012
Accreditation No. C000211 - Canadian Forest Products Ltd., Alberta
Operations     1887

Corporate Accreditation - Cancellation or Suspension (Safety Codes Act)
Accreditation No. C000115 - Amerada Hess Canada Ltd.   1270
Accreditation No. C000127 - University of Calgary 983, 984

Designation of Powers Certificate
Bourque, Ralph G -Town & M.D. of Pincher Creek.   134
Bowers, Elaine L - Town of Bonnyville.  134
Burnham, Richard C. - Town & M.D. of Pincher Creek     134
Griffith, Paul N. - Town of Grande Centre    134
Gross, Holly A. - City of Lethbridge    247
Hogg, Robert H. - M.D. of Bonnyville    134
Kruger, Leonard A. - County of Grande Prairie No. 1    134
Nelson, Dwyn-Anne - City of Drumheller  246, 247
Olsen, Angela R. - City of Lethbridge   247
Quail, Richard - Town of Okotoks   29
Stewart, Richard A. - Alberta Municipal Safety Codes Service Commission    247

Joint Municipal Accreditation (Safety Codes Act)
Accreditation No. J000102     127, 128, 129, 462
Accreditation No. J000104     661
Accreditation No. J000105     980
Accreditation No. J000110     21
Accreditation No. J000111     21, 22, 23
Accreditation No. J000113     462, 463
Accreditation No. J000115     128, 462, 981, 2395, 2396
Accreditation No. J000116     22
Accreditation No. J000117     127
Accreditation No. J000118     127, 128, 129
Accreditation No. J000119     128, 661, 662, 874, 875, 1364
Accreditation No. J000122     21, 22
Accreditation No. J000124     22
Accreditation No. J000125     21
Accreditation No. J000127     22
Accreditation No. J000128     128
Accreditation No. J000131     128
Accreditation No. J000132     128
Accreditation No. J000135     463
Accreditation No .J000136     981
Accreditation No. J000137     462
Accreditation No. J000138     981
Accreditation No. J000140     1888, 2013
Accreditation No. J000141     2395, 2396

Joint Municipal Accreditation Amendment (Safety Codes Act)
Accreditation No. J000124     664

Joint Municipal Accreditation - Cancellation (Safety Codes Act)
Accreditation No. J000101 - City of Airdrie; Town of Crossfield  245

Municipal Accreditation (Safety Codes Act)
Accreditation No. M000104 - City of Lethbridge    25
Accreditation No. M000115 - City of Medicine Hat  27, 464
Accreditation No. M000117 - Town of Gibbons  982, 1269, 1636
Accreditation No. M000118 - Town of Taber    23, 25
Accreditation No. M000123 - City of Calgary  131
Accreditation No. M000124 - Town of Beaverlodge   2602
Accreditation No. M000125 - Town of Hinton   23
Accreditation No. M000127 - Municipal District of Badlands No. 7 131
Accreditation No. M000128 - Town of Westlock 23, 25, 27, 28
Accreditation No. M000130 - City of Wetaskiwin    27, 28
Accreditation No. M000133 - City of Airdrie  25, 244
Accreditation No. M000134 - Town of Crossfield    244, 663, 2085
Accreditation No. M000139 - Town of Innisfail     244
Accreditation No. M000141 - Town of Black Diamond 23, 25
Accreditation No. M000142 - Strathcona County     23, 27, 28, 2013
Accreditation No. M000142 - Strathcona County Emergency Services 25
Accreditation No. M000145 - Municipal District of Sturgeon No. 90     26
Accreditation No. M000150 - Town of Elk Point     130, 463, 1889
Accreditation No. M000152 - Town of Canmore  23
Accreditation No. M000153 - Town of Stony Plain   23, 26
Accreditation No. M000154 - Village of Elnora     1636
Accreditation No. M000158 - Town of Bow Island    129
Accreditation No. M000160 - Town of Rimbey   23, 27
Accreditation No. M000161 - Village of Berwyn     26
Accreditation No. M000162 - County of Grande Prairie No. 1  24, 26
Accreditation No. M000162 - Village of Caroline   1365
Accreditation No. M000163 - Village of Caroline   1364, 1636
Accreditation No. M000164 - Town of Three Hills   23, 25, 26, 27, 28
Accreditation No. M000167 - Town of Olds     27, 28, 464
Accreditation No. M000177 - City of Edmonton 23, 26, 27, 28, 662
Accreditation No. M000177 - Edmonton Power as Agent for the City of
Edmonton  25
Accreditation No. M000178 - City of St. Albert    130, 131, 132
Accreditation No. M000181 - Municipality of Crowsnest Pass  131, 132, 133
Accreditation No. M000182 - Village of Marwayne   23, 27
Accreditation No. M000182 - Improvement District No. 5 / Kananaskis
 Country  2396, 2397
Accreditation No. M000184 - Town of Cochrane 24, 26, 662, 663
Accreditation No. M000186 - Town of Two Hills     23, 26
Accreditation No. M000187 - County of Minburn No. 27   23, 26
Accreditation No. M000188 - Town of Okotoks  23, 26, 663, 875
Accreditation No. M000191 - Town of Athabasca     1364, 1365, 1636
Accreditation No. M000193 - Town of Peace River   26, 130
Accreditation No. M000195 - Municipality of Wood Buffalo (Urban) 130, 131,
132, 133
Accreditation No. M000202 - Kananaskis Country, I.D. No. 5  26, 463, 2397
Accreditation No. M000204 - Town of Vulcan   129, 131, 464, 2085
Accreditation No. M000207 - County of Leduc No. 25     130, 131
Accreditation No. M000214 - Town of Coronation    26
Accreditation No. M000215 - Village of Hythe 24, 26
Accreditation No. M000216 - Town of Claresholm    23, 26
Accreditation No. M000217 - Municipal District of Woodlands No. 15    1889
Accreditation No. M000218 - Town of Turner Valley 23, 26
Accreditation No. M000219 - Town of Carstairs     23
Accreditation No. M000220 - Town of Spirit River  1889
Accreditation No. M000224 - Municipal District of Saddle Hills No. 20 27,
28
Accreditation No. M000226 - Town of Beaumont 24, 663, 1096
Accreditation No. M000246 - Town of Hardisty 23, 27, 28, 875
Accreditation No. M000246 - Village of Warburg    130
Accreditation No. M000249 - City of Grande Prairie     23, 26, 28
Accreditation No. M000250 - Town of Irvine   26
Accreditation No. M000253 - Town of Pincher Creek 129
Accreditation No. M000254 - Town of Redcliff 23, 26, 28, 982
Accreditation No. M000258 - Town of Vauxhall 129, 131
Accreditation No. M000259 - Town of Swan Hills    1889, 1890, 2013
Accreditation No. M000274 - Town of Penhold  1889
Accreditation No. M000275 - Village of Duchess    130, 2397
Accreditation No. M000276 - Town of Edson    26
Accreditation No. M000310 - County of Vermilion River No. 24     2085,
2086
Accreditation No. M000320 - Village of Hines Creek     26
Accreditation No. M000318 - Town of Chestermere   2602
Accreditation No. M000319 - Town of Sundre   23, 26
Accreditation No. M000322 - Village of Cereal     26
Accreditation No. M000323 - Town of Sexsmith 24, 27
Accreditation No. M000324 - Town of Fox Creek     132
Accreditation No. M000326 - Town of Bashaw   663
Accreditation No. M000327 - Town of High River    24, 131
Accreditation No. M000328 - Town of Coaldale 245, 1810
Accreditation No. M000330 - Village of Boyle 24, 26
Accreditation No. M000331 - Village of Donnelly   27
Accreditation No. M000332 - Village of Andrew     130, 2602
Accreditation No. M000334 - Municipal District of Acadia No. 34  131
Accreditation No. M000335 - Municipal District of Starland No, 47     131
Accreditation No. M000343 - Village of Consort    131
Accreditation No. M000352 - Town of Grimshaw 132
Accreditation No. M000365 - City of Leduc    129, 131, 132, 133, 2269
Accreditation No. M000370 - Municipal District of Westlock No. 92     26
Accreditation No. M000372 - Village of Thorsby    24, 26
Accreditation No. M000379 - Town of High Prairie  24, 27
Accreditation No. M000387 - Town of Coalhurst     131
Accreditation No. M000388 - Town of Blackfalds    24, 26
Accreditation No. M000390 - Village of Cremona    24, 26
Accreditation No. M000391 - County of Mountain View No. 17  129, 131
Accreditation No. M000392 - Northern Part of the Municipal District of
   Northern Lights  27
Accreditation No. M000393 - Town of Bowden   244
Accreditation No. M000394 - Town of High Level    131, 1269
Accreditation No. M000396 - Town of Banff    24, 27
Accreditation No. M000402 - Town of Milk River    129
Accreditation No. M000408 - Village of Nobleford  244, 245, 1889
Accreditation No. M000409 - Town of Picture Butte 464, 1889
Accreditation No. M000415 - Municipal District of Lesser Slave River No.
124  662
Accreditation No. M000418 - Town of Cardston 129, 1636
Accreditation No. M000420 - Town of Magrath  1364, 1365, 1889
Accreditation No. M000425 - Village of Carmangay  131
Accreditation No. M000426 - Village of Warburg    131
Accreditation No. M000427 - Town of Slave Lake    464
Accreditation No. M000430 - Paddle Prairie Metis Settlement 981
Accreditation No. M000432 - Village of Mannville  1889

Municipal Accreditation - Cancellation or Suspension (Safety Codes Act)
Accreditation No. M000179 - Village of Delburne   983
Accreditation No. M000195 - Municipality of Wood Buffalo (Urban) 465, 875,
876
Accreditation No. M000224 - Municipal District of Saddle Hills No. 20 2086, 2087
Accreditation No. M000330 - Village of Boyle 1637
Accreditation No. M000335 - M.D. of Starland 664
County of Wheatland No. 16    133
County of Paintearth No. 18   133
M.D. of Big Lakes   133
M.D. of Clear Hills No. 21    133
M.D. of Cypress No. 1    133
M.D. of East Peace No. 131    133
M.D. of Fairview No. 136 133
M.D. of Greenview No. 16 133
M.D. of Opportunity No. 17    133
M.D. of Mackenzie No. 23 133
M.D. of Peace No. 135    133
M.D. of Taber No. 14     133
M.D. of Woodlands No. 15 133
Municipality of Wood Buffalo (Rural)    133
S.V. of Betula Beach     133
S.V. of Bondiss     133
S.V. of Burnstick Lake   133
S.V. of Castle Island    133
S.V. of Ghost Lake  133
S.V. of Horseshoe Bay    133
S.V. of Island Lake 133
S.V. of Island Lake South     133
S.V. of Kapasiwin   133
S.V. of Lakeview    133
S.V. of Larkspur    133
S.V. of Nakamun Park     133
S.V. of Point Alison     133
S.V. of Sandy Beach 133
S.V. of Sundance Beach   133
S.V. of Sunrise Beach    133
S.V. of Sunset Beach     133
S.V. of Waiparous   133
S.V. of West Baptiste    133
S.V. of Whispering Hills 133
Town of Bruderheim  29
Town of Carstairs   133
Town of Castor 133
Town of Crossfield  133
Town of Fairview    133
Town of Gleichen    133
Town of Grimshaw    133
Town of McLennan    133
Town of Nanton 133
Town of Rainbow Lake     133
Town of Slave Lake  133
Town of Trochu 133
Town of Valleyview  133
Village of Acme     133
Village of Barnwell 133
Village of Barons   133
Village of Breton   133
Village of Burdett  133
Village of Carbon   133
Village of Champion 133
Village of Clyde    133
Village of Delia    133
Village of Dewberry 133
Village of Empress  133
Village of Entwistle     133
Village of Evansburg     133
Village of Hairy Hill    133
Village of Halkirk  133
Village of Innisfree     133
Village of Kinuso   133
Village of Lavoy    133
Village of Linden   133
Village of Lomond   133
Village of Mannville     133
Village of Milo     133
Village of Minburn  133
Village of Morrin   133
Village of Munson   133
Village of Myrnam   133
Village of Onoway   133
Village of Rockyford     133
Village of Standard 133
Village of Torrington    133
Village of Wabamun  133
Village of Warspite 133
Village of Willingdon    133

Municipal Accreditation - Reinstatement (Safety Codes Act)
Accreditation No. M000179 - Village of Delburne   1097

Alberta Securities Commission
National Instrument 13-101    2658, 2741
Sedar Filer Manual  2658, 2773

Transportation and Utilities
Amalgamation Application (Motor Transport Act)
96/97-01 - Grey Goose Corporation Limited / Laidlaw Transit Ltd. 876

Construction Contract Increases
Contract Number 5663/95 - ASL Paving Ltd.    135
Contract Number 5670/95 - Tekton Construction Ltd.     135

Notice of Disposition of Land (Government Organization Act)
Burgess, Bryce & L. Beth 664
Burgess, Curtis & Kathleen    664
Foulds, Llewellyne  664
Vinek, Richard & Mary    664

Motor Transport Services Division - Bus Application (Motor Transport Act)
135, 465

Treasury
Estates Which Comprise the Ultimate Heir Trust Fund (Ultimate Heir Act)
1097

Hosting Expenses
466, 1718

Notice of Issuance of Certificate of Registration (Loan and Trust
Corporations Act)
Merchant Private Trust Company     2087
Olympic Trust Company    876
The Trust Company of London Life   136

Workers' Compensation Board
1997 Premium Rates by Rate Group Within Sector (Workers' Compensation Act)
2658

Orders in Council

Orders in Council Listed by Act

(Mines and Minerals Act)
Agreement Entered
O.C. 245/96 - Suncor Inc.     1432
O.C. 246/96 - Syncrude Joint Venture / Government of Alberta Royalty
 Agreement in Principle  1436
O.C. 466/96 - Norcen IGS Crown Agreement     2234


(Municipal Government Act)
Annexation of Land
O.C. 762/95 - M.D. of Sturgeon No. 90 to Village of Legal   1
O.C. 47/96 - County of Wetaskiwin No. 10 to Town of Millet  316
O.C. 87/96 - County of Red Deer No. 23 to Town of Innisfail 574
O.C. 211/96 - M.D. of East Peace No. 131 to Town of Peace River  1208
O.C. 239/96 - Village of Thorhild to County of Thorhild No. 7    1337
O.C. 265/96 - M.D. of Cardston No. 6 to Town of Cardston    1438
O.C. 397/96 - M.D. of Willow Creek No. 26 - Town of Nanton  2074
O.C. 398/96 - M.D. of Provost No. 52 - Village of Amisk     2077
O.C. 416/96 - M.D. of Bonnyville No. 87 - Town of Cold Lake 2079
O.C. 433/96 - County of Flagstaff No. 29 - Village of Forestburg 2578
O.C. 459/96 - County of Red Deer No. 23 - City of Red Deer  2231
O.C. 519/96 - M.D. of Greenview No. 16 - Town of Fox Creek  2580
O.C. 520/96 - Village of Lavoy - County of Minburn No. 27   2582

(Municipal Government Act)
Change of Name
O.C. 95/96 - County of Wheatland No. 16 - Wheatland County  753
O.C. 353/96 - The Municipal District of Cypress No. 1 - Municipal
 District of Cypress     2074
O.C. 354/96 - Municipality of Wood Buffalo - Regional Municipality of Wood
Buffalo   2074

(Municipal Government Act)
Town Amalgamation
O.C. 416/96 - Town of Cold Lake - Town of Grand Centre 2079

(Municipal Government Act)
Town Formed
O.C. 416/96 - Town of Cold Lake    2079

(Municipal Government Act)
Town Dissolved
O.C. 625/96 - Town of Irvine  2648

(Municipal Government Act)
Village Dissolved
O.C. 458/96 - Village of Eaglesham 2230
O.C. 499/96 - Village of Radway    2455
O.C. 521/96 - Village of Hairy Hill     2584

Orders in Council Listed by Number
O.C. 762/95 - Municipal Government Act  1
O.C. 47/96 - Municipal Government Act   316
O.C. 87/96 - Municipal Government Act   574
O.C. 95/96 - Municipal Government Act   753
O.C. 211/96 - Municipal Government Act  1208
O.C. 239/96 - Municipal Government Act  1337
O.C. 245/96 - Mines and Minerals Act    1432
O.C. 246/96 - Mines and Minerals Act    1436
O.C. 265/96 - Municipal Government Act  1438
O.C. 353/96 - Municipal Government Act  2074
O.C. 354/96 - Municipal Government Act  2074
O.C. 397/96 - Municipal Government Act  2074
O.C. 398/96 - Municipal Government Act  2077
O.C. 416/96 - Municipal Government Act  2079
O.C. 433/96 - Municipal Government Act  2578
O.C. 458/96 - Municipal Government Act  2230
O.C. 459/96 - Municipal Government Act  2231
O.C. 466/96 - Mines and Minerals Act    2234
O.C. 499/96 - Municipal Government Act  2455
O.C. 519/96 - Municipal Government Act  2580
O.C. 520/96 - Municipal Government Act  2582
O.C. 521/96 - Municipal Government Act  2584
O.C. 625/96 - Municipal Government Act  2648


     Proclamations

Act Proclaimed into Force
ABC Benefits Corporation Act  2575
Agreement on Internal Trade Statutes Amendment Act, 1995    1205
Agricultural Societies Amendment Act, 1996   2227
Agriculture Financial Services Amendment Act, 1996     1048, 1867
Alberta Corporate Tax Amendment Act, 1995    751
Alberta Energy and Utilities Board Statutes Amendment Act, 1996  1047,
2228
Alberta Heritage Savings Trust Fund Act, SA 1996 cA-27.01   2576
Alberta Hospital Association Amendment Act, 1996  1709
Election Amendment Act, 1996  1710
Energy Statutes Amendment Act, 1996     2228
Engineering, Geological and Geophysical Professions Amendment Act, 1995    841
Environmental Protection and Enhancement Amendment Act, 1994     1999
Environmental Protection and Enhancement Amendment Act, 1996     2000
Financial Administration Amendment Act, 1993 1206
Financial Institutions Statutes Amendment Act, 1996    1868, 2647
Freedom of Information and Protection of Privacy Act   315
Fuel Tax Amendment Act, 1996  2073
Gaming and Liquor Act    1333
Health Foundations Act   2577
Health Statutes Amendment Act, 1996     1710
Highway Traffic Amendment Act, 1996     1868
Hospitals Amendment Act, 1994 1711
Individual's Rights Protection Amendment Act, 1996     1712
International Trade and Investment Agreements Implementation Act 93, 1206
Loan and Trust Corporations Act    1048
Medical Profession Amendment Act, 1996  2163
Miscellaneous Statutes Amendment Act, 1996   1431, 1713, 2381, 2648
Mobile Home Sites Tenancies Amendment Act, 1992   573
Motor Vehicle Statutes Amendment Act, 1994   2000
Municipal Affairs Statutes Amendment and Repeal Act, 1996   1207, 1334,
1713
Public Health Amendment Act, 1996  1714, 1869
Racing Corporation Act   2229
Real Estate Act     1334
Regional Health Authorities Act    752
Registries Statutes Amendment Act, 1996 1335
Teaching Profession Amendment Act, 1995 2001
Treasury Branches Amendment Act, 1995   1336

Act Repealed
Alberta Heritage Savings Trust Fund Act, RSA 1980, cA-27    2576
Nursing Service Act 2164
Rocky Mountain Life Insurance Company Act    1713
Trust Companies Act 1048

Convene the Legislative Assembly
Convene the Fourth Session of the twenty-third Legislature  229


     Resignations and Retirements

Death of Justice of the Peace (Justice of the Peace Act)
Brandenburg, Donald (Stony Plain/Spruce Grove)    94

Resignation of Justice of the Peace (Justice of the Peace Act)
Boisvert, Douglas Raymond (Slave Lake)  653
Evans, Nicole (Grande Prairie)     1432
Garnier, Gary Warren (Camrose)     316
Giroux, William E.J. (Viking) 1
Mandin, Eugene John (Lethbridge)   2455
McAnally, Tracey Ann Louise (Medicine Hat)   1049
Morin, Lynn Marie (St. Paul)  2002
Ost, Donna Lee (Lac La Biche) 1337
Phoenix, Rhonda Lynne (Spririt River)   1
Rawling, Kathryn Michele (Medicine Hat) 1049
Rondeau, Raymond Antonio (Bezanson)     1870
Roffel, Laura Lee (Wetaskiwin)     2074
Roste, Barry Dean (Fort Smith)     230
Smith, James (Red Deer)  94
Sontag, Karen Margaret (High Level)     574
Tkach, Catherine Gail (Millarville)     1337
Woolward, Kathryn Isabel (St. Paul)     1870

Retirement of Provincial Judge (Provincial Court Judges Act)
The Honourable J.H. Campbell (Edmonton) 752
The Honourable Assistant Chief Judge C. Liden (Edmonton)    653
The Honourable J.S. Woods (Calgary)     752

Termination of Supernumerary Provincial Judge (Provincial Court Judges Act)
The Honourable J.H. Campbell (Edmonton) 1870
The Honourable Judge J. Dimos (Edmonton)     1715, 1870
The Honourable J.S. Woods (Calgary)     1870