Copyright and Disclaimer Print  


O.C. 79/2008

O.C. 79/2008

February 4, 2008


            Whereas a Proclamation of His Honour the Lieutenant Governor has dissolved the Twenty-sixth Legislature of Alberta and it is accordingly expedient to hold a general election:

            Therefore, the Lieutenant Governor in Council orders and directs as follows:

1          An election of a Member of the Legislative Assembly shall be held in each Electoral Division listed in the first column of the Appendix;

2          With respect to each Electoral Division so listed, there shall be issued a Writ of Election directed and addressed to each returning officer listed in the second column of the Appendix;

3          The date of all the Writs of Election shall be February 4, 2008;

4          Nomination day for candidates at the election shall be February 18, 2008;

5          Voting at the election, where necessary, shall take place on March 3, 2008;

6          Each Writ of Election shall be returned as provided by the Election Act.

For Information only

Recommended by:            President of the Executive Council

Authority:                             Election Act
                                                (section 39)


A P P E N D I X

ELECTORAL DIVISIONS                                      RETURNING OFFICERS

01        Dunvegan - Central Peace                                            Larry Chorney

02        Calgary - Bow                                                              Sylvia Langlois

03        Calgary - Buffalo                                                          Jingwen (Cecilia) Chen

04        Calgary - Cross                                                            Walter Clarke

05        Calgary - Currie                                                           Robin Darsi

06        Calgary - East                                                              Le-Ann Lundgren

07        Calgary - Egmont                                                         Doreen Green

08        Calgary - Elbow                                                           Gwen Yaholnitsky

09        Calgary - Fish Creek                                                    David McIntyre

10        Calgary - Foothills                                                        Merilyn O'Bryan

11        Calgary - Fort                                                              Sheila Cooper

12        Calgary - Glenmore                                                      Elizabeth Evans

13        Calgary - Hays                                                             Alice Killam

14        Calgary - Lougheed                                                      Huntley O'Neill

15        Calgary ‑ Mackay                                                        Joyce Dunlop

16        Calgary - McCall                                                          Shirley Barwise

17        Calgary - Montrose                                                      Lynn Warkentin

18        Calgary - Mountain View                                              Olwen Thomas

19        Calgary - North Hill                                                      Andrea Grubbe

20        Calgary - North West                                                   Donald Severs

21        Calgary - Nose Hill                                                       Yvonne Armstrong

22        Calgary - Shaw                                                            Shauna Hunter

23        Calgary - Varsity                                                          Mary Lou Robertson

24        Calgary - West                                                             Barry Whistlecraft

25        Edmonton - Beverly - Clareview                                   Roger Poloway

26        Edmonton - Calder                                                       Verna Acton

27        Edmonton - Castle Downs                                            Linda Brown

28        Edmonton - Centre                                                       Nikki Allan

29        Edmonton - Decore                                                      William Maxim

30        Edmonton - Ellerslie                                                      Amardeep Pandher

31        Edmonton - Glenora                                                     Kimberley Davis

32        Edmonton - Gold Bar                                                   William (Larry) Kehoe

33        Edmonton - Highlands - Norwood                                Michael Tarasenko

34        Edmonton - Manning                                                    Louise Hopp

35        Edmonton - McClung                                                   Richard Travis

36        Edmonton - Meadowlark                                              Allison Wojtaszek

37        Edmonton - Mill Creek                                                 Michele Arts

38        Edmonton - Mill Woods                                               Adoracion Gonzales

39        Edmonton - Riverview                                                  Mark McAthey

40        Edmonton - Rutherford                                                 Christy Macfarlane

41        Edmonton - Strathcona                                                 Leslie L. Silver

42        Edmonton - Whitemud                                                  Earl Nent

43        Airdrie - Chestermere                                                   Donald Thomas

44        Athabasca - Redwater                                                  Mabel Dick

45        Banff - Cochrane                                                          Susann Britton

46        Barrhead - Morinville - Westlock                                  Clement Fagnan

47        Battle River - Wainwright                                              Doreen Anderson

48        Bonnyville - Cold Lake                                                 Robert Engleder

49        Cardston - Taber - Warner                                           Daryll Leavitt

50        Cypress - Medicine Hat                                                Lyn Dillenbeck

51        Drayton Valley - Calmar                                               Donna Palmer

52        Drumheller - Stettler                                                     Doreen Nixon

53        Foothills - Rocky View                                                 Janice Bakal

54        Fort McMurray - Wood Buffalo                                   Pauline Gauthier

55        Fort Saskatchewan - Vegreville                                    Ralph Soldan

56        Grande Prairie - Smoky                                                Margaret Seweryn

57        Grande Prairie - Wapiti                                                 Cindy Trudel

58        Highwood                                                                    Jacqueline Nelson

59        Innisfail - Sylvan Lake                                                   Kenneth Fulton

60        Lac La Biche - St. Paul                                                 Linda Ference

61        Lacombe - Ponoka                                                       Margaret DeVries

62        Leduc - Beaumont - Devon                                          Catherine McGregor

63        Lesser Slave Lake                                                        Nona Elliott

64        Lethbridge - East                                                          Jan M. Okamura

65        Lethbridge - West                                                        Clifford Brown

66        Little Bow                                                                    Virginia Wauters

67        Livingstone - Macleod                                                  Carol Brown

68        Medicine Hat                                                                Allan Bloomfield

69        Olds - Didsbury - Three Hills                                        James Allison

70        Peace River                                                                  Cheryl Anderson

71        Red Deer - North                                                         Lynne Mulder

72        Red Deer - South                                                         Noreen Stuart

73        Rocky Mountain House                                                David McDonald

74        Sherwood Park                                                            Marlene Martin

75        Spruce Grove - Sturgeon - St. Albert                            Louise Kluthe

76        St. Albert                                                                     Donna Parchewsky

77        Stony Plain                                                                   Bill Forbes

78        Strathcona                                                                    Brenda Evans

79        Strathmore - Brooks                                                     Heather Kazimir

80        Vermilion - Lloydminster                                               Howard Huston

81        West Yellowhead                                                         Betty Stitzenberger

82        Wetaskiwin - Camrose                                                 Diane Duce

83        Whitecourt - Ste. Anne                                                 Carol Ohler